fbpx
Close

Spetsialistid arutavad | Kas supermängu teinud Tammemaa peaks algrivistusse kuuluma ka Kreegi naastes?

Timo Tammemaa | Foto: CEV

Timo Tammemaa kuulub vaieldamatult Eesti võrkpalli säravamate talentide hulka, kuid koondises põhimeheks kerkimist on saarlasel tulnud oodata kauem, kui paljud ilmselt eeldasid.

Sissejuhatav lause pole sugugi kriitika Tammemaa (26) suunas, vaid hoopis kiitus Eesti võrkpallile. Tänasel päeval on meil kolm Euroopa tipptasemel temporündajat ja tahes-tahtmata peab üks neist vaatama alati mängu platsi kõrvalt. Pealegi on tagaplaanil kannatlikult oma võimalust ootamas ka Henri Treial (26), tänavune Tšehhi meister.

Tänavu, kui Ardo Kreek (32) sai suve esimeses pooles puhkust ja vigastas hiljem jalga, on antud Tammemaale Andri Aganitsa (24) kõrval aega põhikoosseisus atra seada. Saarlane, kes seni on tähtsates mängudes pääsenud väljakule pigem episoodiliselt, kasutas võimaluse hiilgavalt ära just senise suve tähtsaimas mängus Läti vastu ja kogus eile üleplatsimehena 17 punkti (+13). Tammemaa realiseeris 16 tõstest 12, lõi kaks ässa ja sulustas punkti vääriliselt kolm vastaste rünnakut.

“Me oleks mänginud nagu kodus,” imestas Tammemaa pärast mängu Võrkpall24’le intervjuud andes. “Atmosfäär oli võrreldav eelmisel aastal Poolas peetud EM-finaalturniiriga.”

Belgia meisterklubis Maaseikis karjääri jätkav Tammemaa tunnistas, et isiklikus plaanis oli õhtu tema jaoks samuti eriline.

“See oli ilmselt mu karjääri erilisim mäng. Ma pole ju ise nii tähtsas koondisemängus sellises rollis varem olnud. Pealegi oli vastas Avo Keele meeskond… Avo oli Tallinna Selveris ja Pärnu Võrkpalliklubis minu treener kokku seitse aastat. Õppisin temalt palju. Nii et tõesti märgiline oli just sellises kohtumises hästi hakkama saada.”

Nii mõndagi ütleb Tammemaa ja tema võimete kohta see, mida lausus eile pärast mängu koondise loots Gheorghe Cretu. “Ma ei ole rahul!” põrutas rumeenlane. “Ma olen pahane, sest Timo peaks veel rohkem punkte tooma. Ta võinuks tuua ka 25 punkti! Vaadake kasvõi Venemaa koondise põhimeest Dmitri Musserskit – tema toobki tihti 20 või 25 punkti. Vaadake Timo talenti ja hüppevõimet – tal on licence to kill (tõlge: luba tappa)! Aga ta on liiga tagasihoidlik.”

Kas eilne superesitus tähendab seda, et Tammemaa kuulub edaspidi koondises algkoosseisu igal juhul, ka siis, kui Aganits ja Kreek on vormis?

Võrkpall24 võttis ühendust Avo Keele ja Martti Juhkamiga ning uuris, mida nemad meie tempoosakonna jõujoontest arvavad.

Avo Keel (Läti koondise ja Pärnu VK peatreener): “Eesti võrkpallil on temporündajate osas meeldiv mure, sest häid mehi on rohkem, kui korraga väljakule mahub. Ma olen Timo kohta juba varem öelnud, et ta on kohati liiga tagasihoidlik. Vaat et palub vastaselt suisa vabandust, kui palli maha lööb. Selle minu ütluse peale kostis ta toona, et kõik on muutunud, aga nagu Cretu eilne sõnavõtt näitas, siis inimese iseloomu nii kerge ikkagi muuta pole. Timo on lihtsalt väga heasüdamlik kuju.

Timot kasvõi eilegi vaadates on selge, et ta on Prantsusmaal ja Belgias tippseltskonna keskel mängides oma nõrgimat külge ehk blokki kõvasti paremaks lihvinud. Pean silmas just nurka jõudmist. Olen Cretuga ka selles osas nõus, et Timol on meeletult looduse poolt kaasa antud. Kui eile oli Eestil serv hästi käes, siis polnudki meil midagi tema vastu teha. Meil oli küll mees blokis alati olemas, aga Timot ta peatada ei suutnud. Aga seda, kes kolmikust Aganits, Kreek ja Tammemaa väljakul peaks olema, on keeruline öelda. Kui mina oleksin Cretu asemel, siis teeksin otsuse ilmselt mängupäeva hommikuti sõltuvalt sellest, kui hea päev kellelgi paistab parasjagu olevat ja kes on vastane.”

Martti Juhkami (Prantsusmaa tippklubi Tourcoing’ nurgaründaja): “Arvan, et algkoosseisu peaks edaspidi kuuluma temporündaja, kes antud hetkel on parimas vormis. Tasemevahe pole meestel väga suur, küll aga omadused. Aganits on võib-olla Eesti parim blokeerija, aga teistel on oma trumbid. Sellest tulenevalt saavad treenerid otsuseid teha olenevalt vastasest. Tammemaa on teinud selgelt väga suure sammu edasi. Pean silmas just stabiilsust, mis noorena oli probleemiks. See, et ta nüüd suudab mängida enamus mänge stabiilselt hästi, ongi taseme näitaja. Rünnak ja serv on alati tema trumbid olnud, kuid blokeerimises on minu hinnangul veel varu. Arvestades tema plahvatuslikku hüpet ja liikumiskiirust, peaks ta blokki varem ja paremini jõudma.

Kreeki on veel vara maha kanda, sest temporündajate üks olulisemaid omadusi on mängulugemine. Ja selles vallas on Kreek meie tempomeestest kogenuim, ta suudab mänge domineerida.”

scroll to top