fbpx
Close

SUUR EELVAADE | Credit24 Meistriliiga alustab tähtsa duelliga: Tartu vs. Tallinn, Toobal vs. Raadik, vanuselised mustrid ja eeldatavad algkoosseisud

Tartu Bigbank ja Tallinna Selver kohtusid tänavu kahel hooajaeelsel turniiril finaalis, seejuures mõlemad võtsid võidu kodus. Liiga põhiturniiril pole Tartu Selverile kaotanud aga juba kaks aastat. | Foto: Reijo Mälton/Võrkpall24

Kodune klubivõrkpall naaseb viimaks pikalt mängupausilt, sest Credit24 Meistriliiga ehk Balti liiga uus hooaeg saab alguse sel nädalavahetusel viie lahinguga. Ühtlasi paneme nüüd käima iganädalase eelvaate rubriigi.

Rohkelt põnevust ja mänguilu peaks pakkuma uus hooaeg kohe avapäevast saati, sest vooru keskses kohtumises võõrustab Tallinna Selver laupäeval kell 17.00 Audenteses kahe tiitlipretendendi duellis Tartu Bigbanki. Tallinna ja Tartu esindusmeeskonna koosseisu kuulub kokku enam kui 15 meest, kes on Eesti koondises mänginud või meie rahvusmeeskonna laagris kaasa löönud. Taolist numbrit pole meie liigas ükskõik milliste võistkondade kohtudes ammu (kui üldse!) nähtud.

Mõlemat meeskonda iseloomustab tänavu nooruse ja kogemuse kaunis sümbioos. Kui näiteks sidemängija positsioonil on tartlaste kaptenil Kert Toobalil (41) juba üksi pea sama palju vanust kui Selveri duol Renet Vankeril (22) ja Niko Haapakoskil (24) kokku, siis nurgaründajate positsioonil on olukord vastupidine: tartlased valivad algkoosseisu mehi kolmikust Stefan Kaibald (23), Albert Hurt (21) ja Märt Tammearu (19) ning Selver triost Andrus Raadik (33), Kristo Kollo (31) ja Oliver Orav (25).

Temporündajate osakonnas kaldub vanus aga taas emajõelinna poole, sest väljakule lähevad Kevin Soo (26) ja Siim Päid (31), samal ajal kui Selveri poolel vaatavad vastu Mihkel Varblane (20) ja Marx Aru (17). Lihtsalt infoks: kui üheaastasel Arul 2004. aasta sügisel kodus mähkmeid vahetati, siirdus Eesti liigas aastaid mänginud Toobal viimaks 25-aastasena oma esimesse välisklubisse Poitiers’sse.

“Ei tea, kas tasub meelde tuletada selliseid asju,” naerab Toobal, kui antud võrdlust kuuleb. “Kui mõtlema hakata, siis sellised numbrid pole just kõige normaalsemad. Aga võib-olla ongi vahel hea, kui kõik pole elus normaalne,” lisab vanameister, kes saab pikemalt sõna loo teises pooles.

Kui positsioonide kaupa meeskondi kõrvutada, jääbki kaalukauss üles-alla käima, sest libero kohal on tartlastel väljakul Rait Rikberg (38) ja tallinlastel äsja täismeheks saanud Rauno Haidla (18) või veidi eakam Sten Vahtras (21).

Ent nii nagu eluski, saabub tasakaal ikka seal, kus on pea. Jah, nii imelikuna kui see ka ei kõla, lähevad laupäeval väljakul vastamisi Eesti kõrgliigaklubide kaks nooremat treenerit – Tartul Alar Rikberg (39) ja Selveril Rainer Vassiljev (37). Imelik oleks aga öelda, et nimetatud meestel kogemusi napib. Nii Rikberg kui ka Vassiljev on abitreeneritena ammutanud eelmistel aastatel kõvasti teadmisi tugevates välisliigades, mistõttu ongi nüüd eriti huvitav jälgida, mil moel saab Rikberg esmakordselt peatreeneri rollis hakkama ja kas Vassiljev suudab ka sellises konkurentsis Selveri järjestikuste tiitliteni tüürida, nagu ta tegi seda 2016. ja 2017. aastal enne võõrsile siirdumist. Üksteist tunnevad mehed samuti hästi, sest töötasid koondises kuus aastat koos Gheorghe Cretu peamiste abilistena.

Ja kui koondislaste arvukus ja huvitavad mustrid vanuse osas veel piisavalt suurt huvi eelsesiva mängu vastu ei tekitanud, siis tuletame meelde, et viimati oli pall Credit24 Meistriliigas väljakul seitse kuud (!) tagasi. Samuti tasub meenutada, et Teppanil on viimasest mängust koduses liigas möödunud kuus ning Raadikul ja Kollol neli aastat.


Eeldatavad algkoosseisud

Tallinna Selver: sidemängija Renet Vanker, nurgaründajad Kristo Kollo ja Oliver Orav, diagonaalründaja Renee Teppan, temporündajad Mihkel Varblane ja Marx Aru ning libero Rauno Haidla.

Kommentaar: Renee Teppan ei saanud kontrollturniiridel õlatrauma tõttu palju mänguaega ja seetõttu võiks olenemata tema laupäevasest esitusest eeldada, et tervet mängu tal mängida ei lasta. Samuti pole välistatud, et Rainer Vassiljev paneb kohe algkoosseisu Mihkel Nuudi, kes näitas sõprusmängudes end kohati väga heast küljest. Sidemängija positsioonil eeldaks, et Vassiljev eelistab eestimaist ehk Renet Vankerit ja jätab hiljuti haigusest taastunud soomlase Niko Haapakoski esialgu varusse.

Tartu Bigbank: sidemängija Kert Toobal, nurgaründajad Albert Hurt ja Märt Tammearu, diagonaalründaja Siim Põlluäär, temporündajad Kevin Soo ja Siim Päid ning libero Rait Rikberg.

Kommentaar: Temporündaja Alex Saaremaa käis nädala keskel sõrmega operatsioonil ja jääb palliplatsilt umbes kaheks kuuks eemale, seega pääseb algkoosseisu Siim Päid, kes pole ametlikus liigamängus juba mitu aastat ühtegi matši kaotanud, sest pallis kaks viimast hooaega võitmatus esiliigaklubis Tallinna Ülikoolis. Nurgaründajate positsioonil, kus tartlastel on kolm head meest võtta, võiks Tartu turniiri finaali põhjal algkoosseisu panna Albert Hurda ja Märt Tammearu, kuid samas võib Alar Rikberg rõhuda kaitsemängule ja valida neist ühe asemele Stefan Kaibaldi, kes olevat tänavu ka rünnakul varasemast tulemuslikum.


Kaptenite duell: Kert Toobal vs. Andrus Raadik

Kert Toobal ja Andrus Raadik. | Fotod: Gertrud Alatare/volley.ee

Kert Toobal, Tartu Bigbanki kapten

Kui kaugel oled sina, Kert, täna oma potentsiaalsest tippvormist?

Ma arvan, et see saab olema selline hooaeg, kus konkreetsele tippvormile on kõigil raske pihta saada, sest me peame arvestama, et mängugraafikud liiguvad. Mõni mäng jääb ära, mõni asendatakse äkitselt. Minu puhul on märksõna stabiilsus. Ma ei ürita tippvormi jõuda, vaid stabiilsusele rõhuda. See võiks olla minu tugevus. Kindlasti annab pikk paus veel natuke tunda, samas see sutsakas, mille ma koondisega tegin, andis enesekindlust, et kõik pole veel meelest läinud. Vormiga on aga nii, et kui võidad, siis võibki jääda mulje, et jube hea vorm on. Kokkuvõttes olen aga ikkagi normaalses hooajaeelses vormis.

Kui kaugel on tippvormist Andrus Raadik?

Andrus Raadik. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Andrusel rikkus koondises tehtud töö näpuvigastus. Andrus kuulub kindlasti nende meeste hulka, kellel on veel kõvasti juurde panna, sest eelmine hooaeg kulges tal ju puhtalt treenimise tähe all. Meile oleks hea, kui Andrus jääkski oma praeguse vormi juurde, aga me teame, et ta läheb hooaja jooksul oluliselt paremaks. Selveril on palju häid nurgamehi ja nad saavad oma asju sättida. Andruse puhul on aga see ka selge, et isegi kui ta pole väga heas vormis, läheb ta väljakule ikka võitlema. Mulle sellised mängijad sümpatiseerivadki, kes annavad endast igas olukorras maksimumi ega too vabandusi.

Millal sa viimati klubitasandil Andruse vastu mängisid? 

Ma arvan, et see pidi olema 2008. aastal, kui mina tulin aastaks koju ja tema mängis Pärnus. Mäletan, et Andrus oli juba siis selline tugev võitleja. Lihtsalt suhtumine oli tal natuke laadnam: kui mäng välja ei tulnud, siis ei juhtunud ka midagi. Meenub veel, et kui muude asjadega saime me tema puhul enam-vähem hakkama, siis serv oli tal päris vastik ja stabiilne. Seal ta palju ei eksinud.

Milline on Tallinna Selveri peatreeneri Rainer Vassiljevi käekiri? 

Eks ta ole hästi põhjalik. Rainer on kindlasti meie mängu üksipulgi lahti võtnud. Ta annab mängijatele väga konkreetsed ülesanded. Samas on ta hästi paindlik, suutes kiiresti ümber mängida plaani, kui miski ei toimi. Selveril on mängumehi ka palju, üks-kaks vahetust ja kohe on teine pilt ees. Kontrollmängudes ta juba kavaldas ka natuke tänu oma tihedale koosseisule. Eks me ürita nuputada midagi, mida Selver veel ei oska meie mängus näha.

Laupäeval lahutab koondisekaaslasi Kristo Kollot ja Rainer Vassiljevit ning Kert Toobalit võrk.| Foto: volley.ee

Kui sinul olnuks võimalik üks mees Selverist Tartusse tuua, siis kelle sa oleksid valinud?

(Muigab.) Siin on palju häid variante, aga kuna meil on praegu tempomehi puudu, siis võtaks ühe neist. Kuna ma (Marx) Aruga koos pole olnud – Mihkel Varblasega korra Rakveres puutusin kokku -, siis ma vaataks, milline Aru on ja tooks tema Tartusse.

Lõpetuseks, mitu korda on Alar Rikberg mängijate peale kõvemat häält pidanud tegema?

Alar on saanud nüüd hiljuti paar korda pahaseks küll, sest neljast viimasest kontrollmängust kolme alustasime me väga kehvasti. Alles viimane mäng Selveriga oli selline, kus saime alguses juba minema. Aga kehvad algused häirisid kõvasti. Siis tegigi Alar kurja häät. Loodetavasti on sellest kasu olnud ja me oleme nüüd mängudeks paremini valmis.

Marx Aru (paremalt teine). | Foto: Allan Mehik/Saaremaa VK

Andrus Raadik, Tallinna Selveri kapten

Andrus Raadik. | Foto: Allan Mehik/Saaremaa VK

Kui kaugel oled sina, Andrus, täna oma potentsiaalsest tippvormist?

Oh-ohooo… Ma olen selle peale mõelnud. Ma pakun väga vähe, nii umbes 50-60 protsendi juures äkki. Vaikselt hakkab justkui midagi looma, aga kindlasti pole ma veel seal, kus olema peaks. Ja seda nii füüsiliselt kui ka mänguliselt. Sõrmevigastus ja hiljutine haigus on jätnud oma jälje. Ka seda ei oska ma veel ennustada, kas pääsen laupäeval algkoosseisu.

Kui kaugel on tippvormist Kert Toobal?

Kert on Kert! Ta teeb oma asjad ikka ära. Ma arvan, et ega ta ise veel oma vormiga väga rahul pole, sest kaksikutega toimetamine vajab kindlasti harjumist, aga me kõik teame, et ta putitab end üles.

Millal sa viimati klubitasandil Kerdi vastu mängisid?

Kas ma olen üldse mänginud!? Ilmselt siis, kui ta Sylvesteris oli? (Tuletame Andrusele meelde, et tegelikult mängis ta Kerdi vastu ka hiljem, kui too oli Tartus.) Ahjaa, ausalt öeldes seda ma ei mäletagi. (Muigab.) Siis oli võrkpall minu jaoks nii, nagu ta oli.

Milline on Tartu Bigbanki peatreeneri Alar Rikbergi käekiri?

Ei oskagi nii konkreetselt öelda. Ma arvan, et hästi taktikaline ja analüüsiv. Juba hooajaeelsel pressikonverentsil analüüsis ta kõik meeskonnad läbi. Põhimõtteliselt oleks võinud selle ürituse teha ka nii, et Alar räägib üksinda kõigist võistkondadest ja siis minnakse laiali. Tal on kogemustepagas väga-väga suur.

Kui sinul olnuks võimalik üks mees Bigbankist Selverisse tuua, siis kelle sa oleksid valinud?

Kerdi. Kogenud sidemängija… Kes ei tahaks sellist meest oma meeskonda? Ta sobinuks ideaalselt (Renet) Vankeri kõrvale.

Kert Toobal. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Lõpetuseks, mitu korda on Rainer Vassiljev mängijate peale kõvemat häält pidanud tegema?

Kui mu mälu ei peta, siis ühe või kaks korda. Ega ta väga agressiivne pole. (Muigab.)


Olgugi et meie keskendusime eelvaates ühele mängule, võib liialdamata öelda, et esimesel nädalavahetusel peaks iga matš pakkuma võrkpallisõbrale midagi huvitavat. Saaremaa hetkeseisust saab pildi ette võõrsil peetava kohtumisega Leedu ainsa klubi Klaipeda Amberi vastu, Eestis võtab aga valitsev meister Pärnu mõõtu TalTechi ja Tartuga ning nädala lõpetab kahe pealinnaklubi duell.

Avanädalavahetuse mängud.

COVID-19 leviku tõkestamiseks on Eesti Võrkpalli Liit koostöös Eesti Olümpiakomiteega loonud põhimõtted, millest võrkpallimängudel lähtuda tuleb:

*Pealtvaatajate kuni 50-protsendiline täitumus ja hajutatus siseruumides. Seejuures peavad istekohad olema märgistatud.
*Pealtvaatajad peavad kandma maski. Korraldajal on selleks variandid: võetakse ise kaasa, võimalik osta kohapeal või pileti hinna sees ning jagatakse kohapeal.
*Hajutatud istumine, järgides 2+2 reeglit.
*Maski kandmine korraldajal (teenindaval personalil, lauakohtunikud jne).
*Sportlastele eraldi ruumid või sektor, et nad ei puutuks kokku pealtvaatajatega.
*Pealtvaatajad jm kõrvalised isikud ei pääseks areenile/lavale, seejuures ära jätta publikumängud.

scroll to top