fbpx
Close

SUUR EELVAADE | Jörgen Vanamõisa vs. Saaremaa rünnak. Kas ehitusspetsialist projekteerib veel ühe suurüllatuse?

Jörgen Vanamõisa vs Saaremaa VK. | Fotod: TalTech Volleyball, Joosep Martinson, Saaremaa VK

Credit24 Meistriliigas peetakse sel nädalal Eestimaa pinnal vaid üks mäng, kus õhus on suur küsimus: kas Tallinna Tehnikaülikool suudab kodusaalis üllatada Tallinna Selveri järel ka tabeli liidrit, Saaremaa Võrkpalliklubi? Kohtumine algab TalTechi spordihoones täna kell 19.30, otseülekannet näeb Postimees.ee’s.

TalTech on eelneva kolme hooaja jooksul suutnud Saaremaa vastu teenida korra küll punkti tänu 2:3 kaotusele, kuid võiduarvet pole Janis Sirelpuu meeskond Eesti viimaste aastate võimsaima komplekteeritusega klubi vastu veel avanud.

Ka sel korral on mängul vaid üks soosik, kuid TalTechi ei tohi enam alahinnata. Eelmisel nädalal, olles avamängus saanud võõrsil kirja mannetu 0:3 kaotuse Pärnult, kasutas üliõpilasmeeskond imeliselt ära kõik Selveri nõrkused ning võttis emotsiooni ja meeskondliku mängu toel viimaste aastate ühe magusama võidu, saades põnevuslahingust 3:1 numbritega kirja maksimaalsed 3 punkti.

TalTechi rünnakut on hoidnud esimestes mängudes üleval kaptenist nurgaründaja Tamur Viidalepp ja nurgamehest diagonaalründaja Valentin Kordas, kes peavad ilmselt tänagi suure vastutuse enda peale võtma. Samuti saab olema huvitav näha, kas eelmise mängu teises osas enesekindluse leidnud 18-aastane Rasmus Meius suudab jätkata sealt, kus pooleteise nädala eest pooleli jäi. Ülesanne on keeruline, kuid loodetavasti mitte võimatu. Omaette lahing etendatakse täna sidemängija positsioonil, kus vastamisi lähevad kaks Aleksanderit – Eerma ja Tusch. Saaremaa Võrkpalliklubi esimesel tegevusaastal (2017/18) moodustasid just need kaks mängijat meeskonna tõstjate-osakonna.

Saaremaa puhul on peamine küsimus see, kellega otsustab peatreener Ioannis Kalmazidis tänasele mängule vastu minna. Et TalTechil on hea võit all, on raske uskuda, et Kalmazidis palju tavapäraseid varumehi algkoosseisu lülitaks, kuid mõni üllatus võib meid siiski täna ees oodata. Teatavasti on saarlaste koosseis tänavu nii tugev, et nõrku mehi ei leia ka pingilt.

TalTechi võimalik algkoosseis: sidemängija Aleksander Eerma, nurgaründajad Tamur Viidalepp ja Rasmus Meius, diagonaalründaja Valentin Kordas, temporündajad Jörgen Vanamõisa ja Sten Perillus, libero Cris Karlis Lepp.

Saaremaa võimalik algkoosseis: sidemängija Alexander Tusch, nurgaründajad Keith Pupart ja Rauno Tamme, diagonaalründaja Hindrek Pulk, temporündajad Wennder Lopes ja Sauli Sinkkonen, liberod Alari Saar ja Johan Vahter.


Jörgen Vanamõisa vs. Saaremaa kuulsad ründajad

Tallinna Tehnikaülikoolis on märkamatult jõudnud kuues hooaeg kätte temporündajal Jörgen Vanamõisal, kes projekteerib päevasel ajal sildu ja õhtul, mil leib lauale teenitud, läheb pallisaali füüsist vaimuga tasakaalu viima. Tõsi, keskmisest intelligentsema spordimehena pole Vanamõisa mees, kes tööelu palliplatsile kaasa võtaks – omade ja vastastega ta nimelt sildu ei põleta.

Kuna Pärnumaal Johannes Noormäe, Valdo Järvekülje ja Toomas Jasmini käe all spordimeheks sirgunud Vanamõisat pole viimaste aastate edukatest esitustest hoolimata meedias tähelepanu keskpunkti toodud, parandame nüüd vea ja teeme tutvust selle 24-aastase, 204-sentimeetrise ja 93-kilose hiiglasega. Pealegi on Vanamõisal täna tähtis päev, sest temporündajana on just temal “jokkerina” oluline roll Saaremaa kuulsaid ründajaid ehk Hindrek Pulka, Markus Uuskarit, Keith Pupartit, Evandro Dias De Souzat, Rauno Tammet, Wennder Lopesit ja Sauli Sinkkoneni blokiga pidurdama hakata.

Foto: TalTech Volleyball

Jörgen, TalTechis mängimine eeldab, et oled siin ka õpingutega seotud. Millega täpsemalt?

Tulin Pärnust TalTechi kuus aastat tagasi ning õpin teedeehitust ja geodeesiat. Üks aine ja lõputöö on jäänud veel teha.

Millele sa spetsialiseerunud oled?

Sillaehitusele. Tegelikult ma ka juba töötan oma erialal ühes projekteerimisfirmas.

Kuhu ja kellele sa sildu projekteerid?

Igale poole, kus parasjagu vajatakse. Enamjaolt on tellijaks riik.

Ole hea, ütle üks sild, millele saab võrkpallisõber eriti kindlalt astuda, sest selle on projekteerinud Jörgen Vanamõisa.

Esimene sild, kus ma olen algusest lõpuni projekteerimisega seotud olnud, tuleb Mädaojasse. Praegu on sild veel ainult paberil.

Lihtsureliku jaoks hiina keel, Jörgen Vanamõisa jaoks business as usual ehk Mädaoja silla projekt. | Allikas: erakogu

Ole hea, tuleta meelde, mitmendat aastat sa TalTechi meeskonnas põhitegija oled?

Minu esimesel aastal olid meil siin meeskonnas ees kõvad mehed (TTÜ-s mängisid 2015/16 muuhulgas Sander Rätsep, Mart Tiisaar, Kusti Nõlvak, Siim Ennemuist, Dmitri Korotkov, Kristjan Jürima jt – toim.), aga hiljem ehk viimased 4-5 aastat olen olnud põhimees. Tegelikult tulin Tallinna ju diagonaalründajana, aga (Janis) Sirelpuu treenis endise temporündajana mu ümber.

Kas hing ihkaks diagonaali tagasi?

Kohati, kui olukorra tõttu olen pidanud trennis sel positsioonil mängima, on vahelduse mõttes huvitav, aga olen temporündajana tänaseks ikkagi juba ära harjunud.

Usud sa, et see positsioon sobib sulle paremini?

Jah, tüübilt olen pigem temporündaja.

Miks see roll sulle meeldib?

Kindlasti seepärast, et temporündaja on igas pallivahetuses aktsioonis sees, jookseb kogu aeg ühest nurgast teise. Seal saab rohkem tööd ja puuteid.

Samas ei oska tavavaataja tihti märgata ja hinnata neid olulisi blokipuuteid, mis aitavad palli kaitses mängu jätta.

Seda küll, aga õnneks kaasmängijad oskavad seda märgata ja hinnata.

Jörgen Vanamõisa on tänavu kontrollmängus Saaremaa vastu juba Aleksander Eerma tõsteid lahendanud. | Foto: Allan Mehik/Saaremaa VK

Kui hooaja eel selgus, et TalTech hankis ka Mihkel Tanila ja teie temporündajate rivi kujunes pikemaks kui nõukaaegsed järjekorrad, siis milliseid mõtteid see sinus tekitas?

Tead, ega ma seda väga ei kartnud. Võib-olla aastate eest tahtsin kogu aeg mängida ja aukartust oli rohkem, aga praegu, mil olen eelnevate hooaegadega end tõestanud, kartust pole. See on hea, et meil on trennis viis või kohati isegi kuus temporündajat ja võistkonna sees esineb konkurentsi.

Mida sa pead võrkpallurina oma suurimaks tugevuseks?

(Mõtleb pikalt.) Raske öelda. Võib-olla ettearvamatust. Ma ei ole ülipika kogemusega temporündaja ja minuga võib teinekord väljakul igasuguseid asju juhtuda.

Aga nõrkus?

(Naerab.) Sinule on ülekannetes enim hambusse jäänud mu serv. Mänguolukorras ongi see ehk nõrgim, kuid trennis suudan täiesti hindele “4+” servi lüüa. Vahetasime tänavuse hooaja eel minu puhul ka servitaktikat. Nüüd löön lisaks planeerivale ka strateegilist servi. Kui selle suudaks mängus toimima saada, siis oleks juba päris hea.

Kui palju on Janis Sirelpuu sind treenerina õpetanud?

See, et meil on peatreener kogenud temporündaja, on olnud just minu positsiooni mängijatele suur pluss. Meile oskab ta enim infot ja teadmisi edasi anda. Selle võrra oli mul ka lihtsam temporündaja positsioonile üle tulla. Enim on ta õpetanud võib-olla just blokeerimist, kuna tal tuli ka endal see osa mängust hästi välja.

Janis Sirelpuu. | Foto: Karl Rinaldo

Kas sul on 24-aastase mehena veel ambitsioon Eesti koondisse pääseda?

Ütleme nii, et mu fookus on olnud õppetööl ja kõigel sellega seonduval. Võrkpall on jäänud number kaheks. Kui paar aastat tagasi kutsuti B-koondisse, siis loobusin, sest samal ajal oli ülikoolis eksamiperiood. Aga ega ma ära ei ütleks, kui nüüd koondisse kutsutaks, samas pole mul ka otsest tungi sinna.

Kas tungi pole seepärast, kuna sa näed, et maailma absoluutsesse tippu jõudmine pole enam reaalne?

Sellist sihti pole algusest peale olnud. Olen mänginud võrkpalli alati enda jaoks. Ja kui liigatasemel mäng välja tuleb, siis sellest on mulle piisanud.

Milliseid emotsioone meeskonnas võit Tallinna Selveri üle tekitas?

Väga positiivseid emotsioone. Oleme igal aastal suutnud üllatusi pakkuda, aga et hooaja alguses ja nii nimeka võistkonna vastu – see oli hea. Suutsime end kokku võtta ja meeskondlikult hea emotsiooniga mängida. Kõik toimis.

Mitmes trennis see võit meeste olekus veel kajastus?

Kuklas on see võib-olla siiamaani tegelikult. Eks taoline võit tekitab head emotsiooni ja kandub trennidesse edasi. Selline mäng näitab, et me oleme võimelised teisi Eesti klubisid võitma.

Jörgen Vanamõisa (nr 7). | Foto: Allan Mehik/Saaremaa VK

Valentin Kordas on hooaja alguses lennanud endale harjumuspäratul diagonaalründaja positsioonil kõrgelt. Kuidas sa tema arengut hindad?

Kui ta aastaid tagasi meeskonda tuli, oli ta küll hea hüppega, aga rabe. Ta on saanud nüüd kogemusi ja võimaluse end tõestada. Lisaks on ta õppinud eesti keele hästi selgeks. Potentsiaali tal on. Meie jaoks on see väga hea, et ta suudab nii nurgas kui ka diagonaalis tegutseda. Kuna servi vastuvõtt on tema veidi nõrgem külg, siis diagonaalründaja roll sobibki nii talle kui ka meeskonnale praegu paremini.

Korralikul tasemel loomupärast diagonaalründajat pole TalTech aga siiani palganud. Esialgu lootsite Eestist kedagi leida, nüüd otsite juba pikemat aega välismaalt väärt meest. Kas käite iga päev mänedžer Uku Rummi uksele koputamas ja uurimas, millal see leegionär tuleb?

Otseselt Uku uksele me koputamas pole käinud, aga peatreeneriga lõõbime küll igas trennis, et millal lõpuks uus mees tuuakse. Igasuguseid videoid on saadetud ja agendid on uurinud, aga uut meest veel pole.

Kas sa usud, et te võite täna tõesti ka Saaremaad võita?

Nad on hästi alustanud hooaega ja kui me mängisime nende vastu treeningkohtumist, siis olime ise väga rabedad veel. TalTechi madala laega saal on kindlasti võtmesõna täna. Saarlastel on palju uusi mehi, saab näha, kuidas nad kohanevad siin. Ja meie enda põhiasi on mängu algus. Peame oma mängu ja elemendid toimima saama. Ka serv on väga oluline. Kindlasti on meil oma saalis võimalik Saaremaaga hästi mängida ja kaotama me kindlasti ei lähe. Kuna meil on emotsionaalne võit all, siis ootused on kõrgel.

Lõpetame intervjuu selles rubriigis juba traditsiooniks saanud küsimusega. Kui sul oleks võimalik võtta üks Saaremaa mängija tänaseks õhtuks TalTechi võistkonna, siis kelle valiksid?

Endine TalTechi mees Ragnar Kalde Saaremaa peatreeneri Ioannis Kalmazidise õpetussõnu kuulamas. | Foto: Allan Mehik/Saaremaa VK

Ma arvan, et ma võtaksin tegelikult hoopis Saaremaa pingilt nende abitreeneri ja statistiku Märt Pajusalu. Temalt saaks mängu ajal uurida võimalike ja vajalike muudatuste kohta. Hetkel meil erinevalt kõigist teistest Eesti klubidest pingil sellist meest pole, kes samaaegselt statistikat teeb. Märdist oleks kindlasti väga palju kasu. Aga kui ühe mängija peaks võtma, siis valiksin Ragnar Kalde (Saaremaa 23-aastane temporündaja – toim.), kuna me oleme aastaid üksteise kõrval arenenud. Ta sobis meie meeskonda ja punti väga hästi. Juba puhtalt nostalgiliselt oleks see hea valik, aga ta on ka mängulise poole pealt väga asjalik ja talendikas noormees.


Credit24 Meistriliigas ehk Balti liigas peetakse sel nädalal kolm kohtumist, neist kahes on osaline nii TalTech kui ka Leedu esiklubi Klaipeda Amber. Põhirõhk on sel nädalal aga hoopis Aadu Luukase nime kandval Eesti karikasarjal, sest neljapäeval võõrustab Pärnu põnevaima veerandfinaali avavaatuses Tallinna Selverit. Kogu info karikamängude kohta leiab siit.

Selle nädala mängud Credit24 Meistriliigas.
Tabeliseis.
scroll to top