fbpx
Close

SUUR EELVAADE | Kahe suurlinna teleduell. TalTechi noor kapten õigusteadustest, salajasest infost ja Tartu haavatavusest

Rünnakul aktsioonis olev Alex Saaremaa jääb tänasest mängust eemale, ülejäänud mehed on mõlemal meeskonnal olemas. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Credit24 Meistriliigas peetakse sel nädalal värsketel andmetel Eesti klubide osalusel vaid üks kohtumine, kui Tartu Bigbank võõrustab täna kell 19.00 algavas mängus tühjade tribüünide ees Tallinna Tehnikaülikooli. Tegu on tänavuse hooaja teise telemänguga, mis jõuab eetrisse nii Kanal 12’s kui ka Postimees.ee’s. Mängu kommenteerivad Karl Rinaldo ja Karl Jaani.

Liigatabelis paikneb Tartu tänase mängu eel 12 punktiga kolmandal ja TalTech 7 punktiga kuuendal kohal. Play-off’i kursil liiguvad mõlemad, kuigi viimatiste uudiste valguses pole üldse kindel, kas ja mil moel Balti liiga põhiturniir lõpuni mängitakse. Hetkeseis on nimelt selline, et lähinädalatel Läti klubid meie meeskondadega ilmselt ei mängi ja eeloleval nädalavahetusel aset leidma pidanud Eesti ja Läti klubide duellid on seega teadmata ajaks edasi lükatud. Kaks mängu nädalavahetusel Lätis siiski toimub, kui laupäeval kohtuvad omavahel Daugavpilsi Ülikool ja Riia Tehnikaülikool ning pühapäeval Daugavpils ja Jekabpilsi Luši.

Tartu ja TalTech kohtuvad tänavu ametlikus mängus esmakordselt ja vähemalt senise hooaja põhjal võib öelda, et TalTech suudab endast tugevamatele konkurentsi pakkuda küll. Selle kinnituseks võib tuua meeskonna 3:1 võidu Tallinna Selveri üle ja napi 2:3 kaotuse Saaremaale. Samas on mahtunud sekka ka kindlaid allajäämisi, nagu näiteks hiljutine 0:3 kaotus Riiale.

Janis Sirelpuu juhendatav TalTechi meeskond läheb mängule täiskoosseisus, sest hüppeliigesevigastusest taastuv libero Cris Karlis Lepp on mõnel treeningul juba kaasa teinud. Tartlastel on aga endiselt puudu sõrmevigastust raviv temporündaja Alex Saaremaa. Huvitav saab olema näha, kas Tartu loots Alar Rikberg alustab diagonaalis seni pigem kehvalt esinenud Siim Põlluäärega või lülitab kohe algrivistuses sel positsioonil mängu Märt Tammearu, kes on loomult nurgamees.

Tartu Bigbanki võimalik algkoosseis: sidemängija Kert Toobal, nurgaründajad Märt Tammearu ja Albert Hurt, temporündajad Kevin Soo ja Siim Päid, diagonaalründaja Siim Põlluäär ja libero Rait Rikberg.

TalTechi võimalik algkoosseis: sidemängija Aleksander Eerma, nurgaründajad Tamur Viidalepp ja Rasmus Meius, temporündajad Jörgen Vanamõisa ja Sten Perillus, diagonaalründaja Valentin Kordas ja libero Cris Karlis Lepp.


Tamur Viidalepp (nr 20). | Foto: Riina Vals/SK Duo

Credit24 Meistriliiga noorim kapten on TalTechi 23-aastane nurgaründaja Tamur Viidalepp. Võrkpall24 võttis kohtumise eel Tartu Ülikoolis õigusteadust õppiva Viidalepaga ühendust, et uurida nii tema enda kui ka TalTechi meeskonna kohta. Ja nagu ikka, selgus jutuajamise käigus nii mõndagi põnevat.

Tamur, alustame sellest, et sind määrati möödunud hooaja keskel ühe kriisikoosoleku käigus TalTechi kapteniks. Uuesti osutusid sa valituks tänavuse hooaja eel. Kui uhke tunne on olla 23-aastase mängijana sarnaselt sellistele meestele nagu Kert Toobal ja Andrus Raadik kaptenirollis?

Ega ma ei oskagi sellele küsimusele midagi erilist vastata. Saan öelda nii palju, et mul on lihtsalt hea meel, et tiim ja meeskonnakaaslased mind usaldasid sellisesse rolli.

Kas eelmisel talvel äkitselt kapteniks saamine oli su enda jaoks üllatus?

Mingil määral ikka oli. Eks see olukord oli meil tol hetkel, nagu sa ise ka tead, keeruline.

Kas sa oled kaptenina ka teistmoodi käituma hakanud väljakul?

Ma ise otseselt ei tunne seda, aga ilmselt mingi väike muutus on suhtumise osas ikka tekkinud.

Oled rahulikum ja vajadusel ütled kaasmängijatele midagi?

Jah, just need asjad ongi. Samas on muidugi natuke raske olla kapten, kuna teised mängijad on minuga sama vanad ja osad vanemadki. Ma ei saa seal sellist isarolli mängida. Aga mingil määral on suhtumine muutunud küll.

Eemaldume hetkeks võrkpallist. Millega sa täna veel tegeled?

Õpin Tartu Ülikooli Tallinna teaduskonnas neljandat aastat õigusteadust. Pidanuksin kevadel lõpetama, aga kuna käisin ühel suvel USA-s, siis jäid mõned ained tegemata. Sel kevadel peaksin bakalaureuseõpingud lõpetama.

Mida sa pärast lõpetamist plaanid teha?

Hetkel on tulevik veel lahtine. Tahaksin edasi õppima minna, aga Tallinnas muudetakse nüüd õppekava magistriosa tasuliseks. Võib-olla viib tulevik mind seetõttu Tartusse.

Seega peaks Tartu meeskonna treenerid või mänedžer pärast tänaõhtust mängu tulema sinuga järgmise hooaja osas juttu puhuma?

(Naerab.) Ütleme nii, et võrkpall on minu jaoks hobi. Esmatähtis on kool ja selle järgi teen ka muid otsuseid.

Kuidas TalTechis mängimine välja näeb? Täisprofessionaalseid võrkpallureid teie võistkonnas vist polegi, kõik käivad ka koolis või õpivad. Kas üksnes võrkpallurina TalTechis mängides ära ei elaks?

Jah, ma ütleksin, et see on pigem nagu toetus. Tudengina elan ma praegu selle rahaga ära, aga kui ma tahaksin professionaalselt võrkpallile keskenduda, siis selle sissetulekuga kindlasti hakkama ei saaks.

Kes sinust tulevikus saab? Jurist või advokaat?

Kui kevadel bakalaureuseõpingud lõpetan, siis peaks saama minust jurist. Võin siis õigusabi anda ja töötada näiteks advokaatide abilisena. Aga kui tahta tulevikus advokaadi, notari, kohtuniku, riigikohtuniku või prokurörina töötada, siis tuleb ka magistrisse minna.

Tamur Viidalepp. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Võrkpallimängu sa pärast tänavust hooaega aga ikkagi lõpetada ei tahaks?

Sõltub, mis edasi saab. Ei tahaks veel susse varna riputada, aga eks ole näha. Võtame näiteks Kristo Karbi (hiljuti Tartu Bigbanki treeningutega liitunud esiliigamees, kes sai eelmisel nädalal Saaremaa vastu ka korralikult mänguaega – toim.). Ta oli noorteklassis tubli ja tundus, et temast võiks saada mängumees, aga kuna töö ja õpingud olid tol hetkel tähtsamad, siis jättis ta võrkpalli mängimise pooleli. Nüüd leidis ta aga mingil määral tee tagasi.

Kuidas sa tänavust TalTechi meeskonda iseloomustad? Kas sa oled sisimas optimistlikum kui eelmistel hooaegadel?

Jah, praegu olen tõesti optimistlikum. Näen, et meil on võimalus midagi korda saata, kuid selleks peavad kõik mehed oma osa välja mängima. Kuna meie varumeestepink pole väga tugev, siis suudame vastastele hambaid näidata vaid juhul, kui kõik põhimehed on terved ja heas hoos.

Kas optimism tuleneb sellest, et teie põhikoosseis on jäänud aastast aastasse küllaltki sarnaseks ning noortel meestel on üha enam kogemusi ja mänguoskusi?

Kui me räägime Cris Karlis Lepast, Aleksander Eermast, Valentin Kordasest, Jörgen Vanamõisast, Joonas Popmanist ja minust endast, siis võib nii öelda küll. Samas on ka see, et meil tuleb peale noori, kelle tase pole veel selline, nagu võiks olla. Minu nägemus on see, et ma tahaksin mängida meestega, kellelt on ka endal midagi õppida treeningutel.

Teie aga peate olema ise noorte meestena veel noorematele eeskujudeks.

Just. Peame näitama neile asju, mida pole võib-olla isegi veel lõpuni omandanud.

Mis on teie tugevus? Millega te suudate suuremaid konkurente hammustada?

Kindlat elementi on keeruline välja tuua, aga ma arvan, et kui me saame oma mängu tööle, siis võib see vastased rööbastelt välja viia. Võib-olla on meie tugevus kaitsemäng, kui kõik on mängule hästi keskendunud.

Libero Cris Karlis Lepp on täna tagasi TalTechi koosseisus. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Teie meeskonna liidriks on pärast Mihkel Nuudi Tallinna Selverisse siirdumist saanud Valentin Kordas, kes mängib nüüd diagonaalründaja kohal. Kas sa usud, et tema saaks täna ka tugevamates Eesti klubides kenasti hakkama?

Esiteks arvan ma, et ta on saanud väga hästi ühelt positsioonilt teise peale üle minemisega hakkama. Sellist muudatust on alati raske läbi teha, ükskõik millisel positsioonil mängid. Müts maha tema ees selles osas. Ja kuna servi vastuvõtul on ta vahel varasemalt hätta jäänud, siis diagonaalina saab ta ainult pallide maha peksmisele keskenduda.

Kas sa usud, et ta peakski ehk tulevikus just diagonaalründajana tegutsema?

Kõik oleneb, kuidas ta endaga vaeva näeb ja kelleks ise tahab saada. Ta on nii noor (21-aastane – toim.), et teda saab veel lihvida igas suunas.

TalTechi meestelt tasub igal nädalal uurida, kas välismaalt on keegi meeskonda lisandumas?

(Muigab.) Kuna mul on kaptenina ka sellist siseinfot, mida ma isegi teistele mängijatele ei saa alati jagada, siis ütlen vaid nii palju, et vastus on nii ja naa. Mine tea, äkki on juba täna meil jokker väljakul. Nali naljaks, tegelikult ei ole praegu kedagi liitunud.

Kas sa oled minuga nõus, et päris suvalist leegionäri pole TalTechile enam tarvis, arvestades, kui hästi on Kordas diagonaalis hakkama saanud?

Jah, olen nõus. Siin on spekuleeritud, et kas uus diagonaalründaja on üldse nii oluline meie jaoks. Võib-olla vajaksime kedagi mõnele muule positsioonile rohkem. Meie nõrkus on hetkel siiski see, et meil pole varust võrdväärseid mehi väljakule tuua. Kui keegi langeb välja, siis laguneb kogu mäng.

Leegionär aitaks seega sügavust juurde tuua.

Jah, ainult temporündajaid poleks meil vaja, neid on niigi heal tasemel rohkesti. (Muigab.) Eks Janis (Sirelpuu) oli ise tempomees ja seepärast neid temposid nii palju meeskonda on võtnud.

Räägime veel veidi suuremast pildist. Kuidas TalTech ise oma meeskonda identifitseerib? Oleme ausad, teil on võrreldes ülejäänud nelja Eesti klubiga väiksemad võimalused ning seetõttu ka tagasihoidlikum komplekteeritus ja väiksemad ootused. Samas ei saa öelda, et te ei suuda tugevamatele kohati konkurentsi pakkuda.

Jah, meil pole küll kohustusi ja keegi ei oota, et me titaanide heitlusse sekkuks, aga siin pole ka midagi ulmelist, nagu tänavu mängud Saaremaa ja Selveriga on näidanud. Kui asjad õnnestuvad, siis võime ka võita. Credit24 Meistriliigas võime pääseda nelja parema sekka. See on äärmiselt keeruline, kuid mitte võimatu ülesanne. Me ei arva endast kehvemini kui teistest Eesti klubidest. Lihtsalt, veelkord, meil peavad kõik põhimehed olema terved, et midagi korda saata. Vastasel juhul langeb tase kahjuks kõvasti.

Millise mulje sulle Tartu Bigbanki meeskond on jätnud?

Kui diagonaalründaja positsioon kõrvale jätta, siis on võistkond samasugune nagu mullu. Neil on uus treener (Alar Rikberg) ja enamik mängijaid noored. Ma arvan, et nad on kindlasti väga haavatavad, sest nende rünnakuraskus on ehitatud üles noortele meestele, kes võivad rasketel hetkedel hästi mängida, kuid samas võib neid olla lihtne ka rivist välja lüüa.

Albert Hurt. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Kes on sinu jaoks Tartu ründajatest tähtsamad mängijad?

Mulle meeldivad nende nurgamehed Albert Hurt ja Stefan Kaibald. Stefaniga mängisin noorteklassides koos, ta on hästi mitmekülgne. Albert on aga võimas, kuid oskab samas ka peaga mängida.

Kui sa saaksid tänaseks mänguks võtta ühe mängija Tartust TalTechi võistkonda, siis kelle valiksid?

See on raske küsimus. Ma pean natuke mõtlema… Siin on see dilemma, et kas meil oleks pigem juurde vaja head nurgameest või Kert Toobali sugust kogenud sidemängijat. Aga ma arvan, et ma võtaksin Hurda. Ta oleks meile kindlasti kasulik.

Kas see tähendab, et sa jääksid ise pingile?

Ma ei taha Meiusele (Viidalepa kõrval teise nurgaründajana tänavu tegutsev 19-aastane Rasmus Meius – toim.) liiga teha, aga ma arvan, et mina jääksin ikkagi väljakule. Ma pole suur rünnakuliider, aga suudan anda meeskonnale arvatavasti muus osas juurde.

Jörgen Vanamõisa. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Aga kellel sa näed enda meeskonnast veel potentsiaali võrkpallurina kaugemale ja kõrgemale jõuda?

Vot siin ongi see, et osadel mängijatel on tahtmist väga palju, aga teistel, kes on võib-olla talendikamad, pole seda huvi professionaalselt võrkpalliga tegeleda. Pean silmas näiteks Vanamõisat, kes on viimasel ajal silma paistnud. Tema prioriteet pole võrkpall. Ja loomulikult on potentsiaalikas ka Kordas, kui ta oma nõrkustest jagu saab.

Kas tema nõrkused on servi vastuvõtt ja vaimne pool?

Pean silmas just vaimset poolt, jah. Eks tal ole vene temperament ja ta keeb vahepeal üle. Aga ma arvan, et see pole midagi hullu ja kui ta näiteks teiste treenerite all ka kunagi mängib, siis õpib ja muutub. Kui rannavõrkpallist rääkida, siis on meil olemas Meius, kelle sihid ongi rannas vast suuremad kui saalis.

Lõpetuseks, kas telemäng muudab mängijate jaoks midagi?

Eks kodused vaatavad alati mänge, olgu need veebis või teles. Pigem on võib-olla see, et tahaks näidata head võrkpalli ka nendele vaatajatele, kes satuvad täna meie mängule teleri vahendusel kogemata.

Tabeliseis.
scroll to top