fbpx
Close

SUUR EELVAADE | Mängijate võrdlus: kas karikafinaali eel tuleb soosikuks pidada Bigbanki või Selverit?

Tallinna Selver – Tartu Bigbank. | Fotod: Gertrud Alatare, volley.ee; Riina Vals/SK Duo

Täna õhtul mängitakse Tartus välja koduse võrkpallihooaja esimene tiitel, kui Aadu Luukase nime kandvatel Eesti karikavõistlustel kohtuvad kell 19 algavas finaalis kodumeeskond Tartu Bigbank ja Tallinna Selver. 

Tartlased on võitnud karika 21. sajandil kolmel, pealinna esiklubi aga seitsmel korral. Bigbanki viimane tiitel pärineb 2019. aastast, kui Saku suurhallis peetud finaalis alistati 0:2 kaotusseisust 3:2 Saaremaa Võrkpalliklubi. Selveri hiliseim triumf saabus mullu, mil samuti Tartus peetud finaalis alistati Bigbank 3:1. Enne seda oli Selveril olnud karikasarjas üheksa-aastane tiitlipõud.

12 kuu taguses finaalis kaotas Selver Bigbankile avageimi 21:25, kuid võitis kolm järgnevat 25:20, 25:18 ja 25:23. Selveri tänastest põhimeestest olid ka mullu kandvas rollis neli meest: sidemängijana tegutses hästi Renet Vanker, nurgaründajana kerkis üleplatsimeheks Oliver Orav (25p, +18) ning temporündajatena hoidsid taset Marx Aru (8p, +7) ja Mihkel Varblane (7p, +4). Tartlastest kuulusid selle hooaja koosseisust põhirivistusse sidemängija Kert Toobal, temporündajad Alex Saaremaa (13p, +10) ja Kevin Soo (3p, -1) ning libero Rait Rikberg (vastuvõtt 52%). Vahetusest sekkus Stefan Kaibaldi asemel Albert Hurt, kes kogus paari geimiga 12 punkti (+7).

Mõlema finalisti peatreenerid on oma praeguses ametis tegemas alles esimesi samme. Alar Rikbergist sai tartlaste loots eelmisel hooajal, kui Andrei Ojamets siirdus Audentese spordigümnaasiumisse tütarlapsi juhendama. Esimesel peatreeneri-aastal teenis Rikberg Eesti meistrivõistlustel kulla, karikasarjas hõbeda ja Credit24 Balti liigas neljanda koha. Poola siirdunud Rainer Vassiljevi asemel sel suvel Selveri peatreeneriks saanud Andres Toobalit ootab täna ees aga esimene finaal. Mullu, nagu ka sellele eelnenud kahel hooajal, oli ta Selveris abitreeneri rollis.

Selveri ja Bigbanki tänavune omavaheliste mängude saldo on 1:1. Hooaja avamängu võitis Tartu kodus 3:1, teises kohtumises oli aga hiljuti kodus parem Tallinna klubi 3:2. Avamängus särasid tartlaste poolel Albert Hurt 20 (+15) ja Martti Juhkami 16 punktiga (+10), Selverile tõi Denis Losnikov 14 (+4) ja Marx Aru 12 punkti (+9). Mõlemas meeskonnas esinesid tolles 3. oktoobril peetud mängus kahvatult diagonaalründajad: Valentin Kordas piirdus 11 punktiga (+2) ja Mihkel Nuut 10 punktiga (-2). Teises mängus, mis peeti 12. detsembril, tõid Denis Losnikov ja Timo Lõhmus Selverile 18 punkti (+13 ja +8) ning Marx Aru ja Pierce Johnson 16 punkti (+13 ja +6). Tartlaste tulemuslikumad olid Valentin Kordas 20 (+6) ja Albert Hurt 19 punktiga (+11).

Kummagi võistkonna peatreener finaali eel favoriidikoormat enda õlule võtta ei soovinud. Võrkpall24 võrdleb mõlemat finalisti positsioonide kaupa, et teha selgeks, kumb võistkond vähemalt paberil peaks suurem tiitlipretendent tänasel päeval olema.

Sidemängijad:

Tallinna Selveris on teeninud viimastel aastatel palju hinnalist mänguaega Renet Vanker, kelle head esitused koduses liigas pole jäänud ka koondises ja välisklubides märkamata. 23-aastane tallinnlane oli sügisel lähedal Itaalia kõrgliigasse siirdumisele, ent üleminek jäi seekord veel sündimata. Mulluses karikafinaalis suurepäraselt tegutsenud Vankeri tõstekvaliteedis pole põhjust kahelda, küll aga on tänavunegi hooaeg näidanud, et kohati tuleb just tippude vastu mängides sisse suuri mõõnu. Ent stabiilsus ongi noorte sidemängijate puhul teatavasti peamine murekoht.

Tartlastel on võimalik sidemängija positsioonil kasutada täna suisa kolme mängijat, sest Ronald Järve ja TalTechist laenatud Aleksander Eerma kõrval näeb täna sel hooajal esmakordselt platsil ka kapten Kert Toobalit. Selver peab eesotsas peatreener Andres Toobaliga tegema eeltöö ära seega kõigi kolme mängu kohta, samal ajal kui tartlased pidid meelde tuletama vaid Vankeri mängustiili, sest pealinnaklubi teine sidemängija, 17-aastane Sander Pärna kõigi eelduste kohaselt platsile ei pääse. Ent kes siis tartlastest ikkagi alustab? Kõige tõenäolisem paistab Eerma alustamine ning kui seis peaks kehvaks minema, oleks Toobal valmis esimesena sekkuma.

Puhtalt tänu vangerdamisvõimalustele läheb eelis sidemängija positsioonil tartlastele.

Bigbank 6,0 vs. Selver 4,0

Nurgaründajad:

Senine hooaja käik on tõestanud, et mõlemal finalistil on võtta nurgaründaja kohale kolm kvaliteetset mägijat. Selveris on teinud nii mullu libero positsioonil suurepäraselt tegutsenud Denis Losnikov, põlveprobleemidega võitlev Oliver Orav kui ka klubi ainus leegionär Pierce Johnson hea hooaja. Mänguliselt on Selveri liider selgelt siiski 25-aastane Orav, kelle mänguklass on lihtsalt Losnikovist ja Johnsonist märksa kõrgem. Võistkonnavaimu hoidmises on aga tähtis roll meeskonna kaptenil Losnikovil, kes kuulub Orava kõrval ilmselt ka algkoosseisu. Johnson, kelle tugevus on rünnak ja nõrkus servi vastuvõtt, jääb pigem pingile oma võimalust ootama.

Bigbanki nurgaründajate trio on Selveri omast märksa kogenum ja tituleeritum: pikki aastaid Meistrite liigas mänginud Martti Juhkami, terve kümnendi Pärnu meeskonda vedanud Taavet Leppik ja Eesti koondises viimasel kahel hooajal põhimeeste sekka end murdnud Albert Hurt. Eelmise aasta karikafinaali alustas Hurt pingilt – siis olid põhimehed Märt Tammearu ja Stefan Kaibald -, aga kellega alustab Rikberg täna? Olgugi et Leppik on end pärast hooaja alguse tervisemuresid kenasti vormi jõudnud ja ka kõvasti mänguaega teeninud, võib Rikberg alustada mängu pigem ikkagi Juhkami ja Hurdaga.

Kuigi Selveri nurgaründajad on esinenud hooaja esimeses pooles üle ootuste hästi, läheb ka sellel positsioonil kerge eelis veidi mitmekülgsemale Bigbankile.

Bigbank 6,0 vs. Selver 4,0

Temporündajad:

Alex Saaremaa koroonaviirusesse nakatumine ja finaalist eemalejäämine tähendab seda, et tartlaste algkoosseisus jooksevad väljakule Mart Naaber ja Kevin Soo. Selverilgi on põhimehed sel positsioonil kindlad: Marx Aru ja Mihkel Varblane. Olgugi et Naaber ja Soo on kuulunud aastaid Eesti koondisse, tuleb öelda, et 2021. aasta talvel on kõrgemast klassist mängu näidanud nooremad mehed ehk Aru ja Varblane, kes on leidnud Vankeriga väga hea klapi. Aru selgeks tugevuseks on kujunenud võimas ja terav rünnak, mis on teinud temast tänavu ka kogu liiga parima temporündaja. Varblasel on ühtemoodi hea aga nii rünnak, blokk kui ka serv.

Finaal on siiski teistmoodi mäng, kus võimsuse asemel võivad otsustavaks saada kogemused. Ja kogemusi on oluliselt rohkem Tartu duol. Väike eelis läheb ikkagi Selverile, kelle heas hoos tempomehi ei saa tartlastel olema kerge peatada.

Bigbank 4,5 vs. Selver 5,5

Diagonaalründajad:

Sel positsioonil saab täna kõigi eelduste kohaselt näha võrdlemisi lühikeste, ent see-eest väga efektsete meeste duelli, kus kohtuvad Bigbanki Valentin Kordas ja Selveri Timo Lõhmus. Kas peale jääb Kordas, kellel on käsil esimene hooaeg väljaspool TalTechi, või Lõhmus, kellel on käsil esimene hooaeg rannavõrkpallist naasnud mehena? Mängijatena on tegu tegelikult erinevate stiili viljelejatega: Lõhmus on vasakukäeline ja armastab rünnata teravalt diagonaali, Kordas aga paremakäeline ja lahendab võimsalt piki piiri. Kumbki mees pole nii tähtsas finaalis varem põhirollis olnud, seega saab olema huvitav jälgida, kumma närv paremini vastu peab.

Vahetusest on Selveril võtta Lõhmuse asemel Mihkel Nuut, tartlased peaksid aga Kordase väljavahetamisel tooma diagonaali ilmselt nurgaründaja Martti Juhkami.

Heale duellile omaselt on ka selles paaris raske kummagi selget üleolekut näha, ent puhtalt tänu tugevamale servile läheb kerge eelis Kordasele ja tartlastele. Pigem sõltub päevast, kumb meeskond diagonaalis täna paremini hakkama saab.

Bigbank 5,5 vs. Selver 4,5

Libero:

Kui novembrikuus peetud Tartu ja Kaasani Zeniidi euromängude järel olnuks vahe selge – Rait Rikberg on Sten Vahtrasest parem -, siis jõulude eel sama enam öelda ei julge. Rikberg vigastas paari nädala eest Pärnuga peetud mängus põlve ega ole enne karikafinaali korralikult treenida saanud, Vahtras on aga vastupidiselt suutnud viimastel nädalatel oma mängu parandada ja meeldivalt üllatanud.

Rikbergi tervislikust seisundist saab mees ise ja ka kõik võrkpallisõbrad pildi ette alles finaali ajal, mistõttu pole võimalik selles paaris hetkel kummalegi eelist anda.

Bigbank 5,0 vs. Selver 5,0

Kokkuvõte: 

Bigbanki tervisemured ja Selveri viimase aja hea vorm on loonud finaali eel huvitava seisu, ent kui kellelegi favoriidikoorem anda, oleks see ikkagi Tartu. Tegelik tõde selgub aga mõistagi juba õhtul palliplatsil.

Kokkuvõttes: Bigbank 21,5 vs. Selver 18,5

Kell 19 algava kullamatši otsepilti näeb Duo 5 ja Postimehe vahendusel. Mängu kommenteerivad Karl Rinaldo ja Kristjan Kais, stuudioeksperdina astub üles Renee Teppan.

scroll to top