fbpx
Close

SUUR EELVAADE | Mängijate võrdlus: kas karikavõistluste finaalis on eelisolukorras Audentes või Tartu?

Audentese sidemängija Häli Vahula ja Tartu tõsteid jagav Ann Starkopf. | Fotod: Gertrud Alatare/volley.ee

Algselt detsembris toimuma pidanud, aga koroonaviiruse juhtumite tõttu edasi lükatud naiste karikavõistluste finaalmäng toimub sel pühapäeval, 16. jaanuaril Tartus. Kell 14 algavas kohtumises lähevad vastamisi eelmise aasta karikavõistluste hõbemedalist Audentese Spordigümnaasium/Noortekoondis ja kodunaiskond Tartu Ülikool/Bigbank.

Tartu Ülikool/Bigbank on alates klubi asutamisest 2001. aastal teeninud Eesti karikavõidu kahel korral. 2018 võideti Kuressaares Kristjan Kaisi juhendamisel tulemusega 3:1 TalTech/Tradehouse võistkonda, 2017 alistati veel Tartu Ülikool/Eedeni nime all mängides Andrei Ojametsa juhendamisel kodusaalis 3:2 Tallinna Ülikool. Nüüd Ojametsa käe all treeniv Audentese Spordigümnaasium/Noortekoondis otsib veel oma ajaloo esimest karikavõitu. Kõrgeim koht saavutati möödunud hooajal, kui karikafinaalis kaotati TalTech/Tradehouse naiskonnale 0:3.

Tänavusel hooajal on pühapäevased finalistid vastamisi läinud kahel korral, mängude vahekorraks on 1:1. Esimese kohtumise võitis kodusaalis mänginud Tartu 3:1, teise mängu pööras omakorda oma kodus enda kasuks Audentes seisuga 3:0. Detsembri alguses peetud esimeses mängus tegid suurimat skoori Ingrid Kiisk (17/+2) ja Renate Pikk (12/+6), efektiivsed olid ka Mari Arak (11/+8) ja Kerttu Lääne (10/+8). Külalisvõistkonna resultatiivsemad olid Eva Liisa Kuivonen (17/+9) ja Nora Lember (15/+7). Teise mõõduvõtu parimateks kerkisid Audentese poolel jällegi Lember (15/+9) ja Kuivonen (12/+6). Tartu poolikust koosseisust tõi enim punkte Ingris Suvi (12/+1), kuid parimat efektiivsust näitas Lääne (5/+5).

Treeneripinke võrreldes on tituleeritum mees kindlasti Andrei Ojamets, kes praeguse naiskonna Audentese Spordigümnaasium/Noortekoondisega on veel esimest tiitlit jahtimas. Tartu ja Pärnu naiskondi juhendanud Ojamets on treenerina kahekordne Balti meister, viiekordne Eesti meister ja kahekordne Eesti karikavõitja. Lisaks on Ojamets meeste treenerina samuti Tartu ja Pärnu meeskondade eesotsas tulnud kaks korda Balti meistriks, viis korda Eesti meistriks ja korra Eesti karikavõitjaks. Samuti oli ta mäletatavasti Eesti naiste rahvuskoondise peatreener nende esmakordselt EM-finaalturniirile pääsemise hooajal. Tartu Ülikool/Bigbanki praegune juhendaja Hendrik Rikand on naiskonna eesotsas teist hooaega, esimesel peatreeneriaastal saavutati nii Balti kui Eesti meistrivõistlustel kolmas koht.

Mõlemaid finaliste on hiljuti räsinud haiguselained, kuid peatreenerite kinnitusel on pea kõik mängijad hetkeseisuga terved ja on loodetavasti finaalipäevaks taas rivis. Küll aga nentis Tartu peatreener Hendrik Rikand, et vigastatuid on naiskonnas omajagu. “Midagi roosilist pole, kuid selle taha pugeda ei kavatse ja läheme kodusaalis tiitlit võitma,” kinnitas Rikand.

Andrei Ojamets lisas omalt poolt, et teisipäevast alates on haigusega kimpus olnud Audentese naised taas terved ja treeningutega liitunud. “Kui võitlusvalmis me finaaliks oleme, näitab pühapäevane mäng. Loodan, et viimaste päevadega ei tule üllatusi ja kõik mängijad on pühapäeval rivis,” kommenteeris Ojamets.

Võrkpall24 võtabki nüüd finalistide koosseisud detailselt lahti ja annab oma hinnangu, kummale naiskonnale võiks paberil otsustades karikafinaaliks favoriidistaatuse anda.

Sidemängijad:

Kui mõne teise sidemängijaga kõrvuti seistes oleks Tartu sidemängija Ann Starkopf võrreldamatu kogemustepagasiga, siis Audentese 17-aastane mängujuht Häli Vahula on noore võrkpallurina saanud karastust juba ka täiskasvanute koondises. Vastupidiselt mullu  karikavõidu eest mänginud Vahulale on 32-aastase Starkopfi jaoks tegu esimese karikafinaaliga, kuid ainuüksi vanusevahe võib selle eelise tasandada.

Kes pingelises finaalkohtumises tõsted täpsemaks ja võrgud tühjemaks suudab võluda, näitab ilmselt mängupäev ise ja eelist on kummalegi poole raske anda.

Tartu 5,0 – Audentes 5,0

Temporündajad:

Audenteses on välja kujunenud kindlad temporündajad. Mängu alustavad reeglina Liisbet Pill ja Anu Talvar, kellest viimane võttis keskblokeerija rolli omaks alles hiljuti. Pill seevastu on samuti koondise laagrites osalenud ja sarnaselt Vahulale ka mänguminuteid teeninud.

Tartu paneb vastu pikema nimekirja. Kindel alustaja on hüppeliigesevigastusest taastunud üleplatsimängija Eliise Hollas. Ainuüksi tema kohalolek annab Tartule temporündajate osas kindla eelise ja toob juba eos palju blokipunkte. Teise tempo koha täidavad kahe peale Katariina Vengerfeldt ja Mari Arak, nii et Tartu kasuks räägib ka parem vahetusvõimalus. Mängustiililt on Vengerfeldt ja Arak sarnased ja mõlema mängija hea tervise korral teeb peatreener Hendrik Rikand alustaja kohta otsuse ilmselt hetkelise paremuse põhjal.

Tartu 6,5 – Audentes 3,5

Nurgaründajad:

Kui üldiselt on Tartu tervislikult heas seisus, siis nurgaründajate osakonnas on olukord keeruline. Vaid Ingrid Kiisk on puhastest nurgaründajatest täie tervise juures. Hooaja lõpuni on ilmselt hüppeliigesevigastuse tõttu audis Annabel Huik, suure küsimärgi all on ka Renate Pika hooaeg. Samuti on seni nende kohta täitnud Laura Luik veel haiguse küüsis ning paranemine karikafinaaliks pole kindel. Viimastes omavahelistes mängudes efektiivselt mängu sekkunud Kerttu Lääne on üks variant nurgapositsiooni paikamiseks. Samuti on olude sunnil viimastes mängudes pidanud nurgaründaja rolli täitma Laura Reiter, keda oleme varem hoopis tempo kohal näinud. Kui Kiisk on olnud koondise tegemiste juures ning proovinud kätt Soome liigaski, siis Huik ja Pikk on Tartule olnud olulisteks lülideks ja kaotus nende näol on naiskonnale väga valus hoop.

Audentesest rääkides ei saa me üle ega ümber Eva Liisa Kuivonenist, kuid ka teda räsis möödunud nädalal haigus ja mängudes Leedu klubidega Kuivonen kaasa ei teinud. Samas kinnitas peatreener Andrei Ojamets, et neljaliikmeline haigusega kimpus olnud seltskond on sel nädalal taas trennides ja loodetavasti rivis ka finaalkohtumises. Kuivoneni partner in crime on sel hooajal olnud väike-aga-tubli Sonja Siimson.

Mõlemad Audentese nurgaründajad olid möödunud suvel ka koondise laagris ja näitasid end heast küljest, Kuivonen oli seejuures laagerdamas juba teist suve järjest. Tema löögivõimsus teeb Eesti liigas suuri tegusid – see annab talle Audentese liidrirolli. Koos Siimsoniga on tegu ohtliku ja kartmatu ründeduoga, kui vaid päev hea on ja vigu noortele omaselt palju sisse ei tule.

Tartu 4,0 – Audentes 6,0

Diagonaalründajad:

Sarnaselt sidemängijatele on ka diagonaalründajate leeris raske kummalegi poole eelist anda. Nii Audentese noor pommitaja Nora Lember kui Tartu pikaajaline rünnakuliider Ingris Suvi olid sel suvel kaasatud koondise laagritesse, Suvi debüteeris ka Soome vastu peetud sõprusmängudes.

Mõlemad naised võivad näidata tugevaid rünnakuid ja head resultatiivsust. Samas on noortekoondise diagonaal Lember sel hooajal nii mõnegi statistikanäitaja poolest Suvile silmad ette teinud, ka toodud rünnakupunkte on Lemberil 144 ja Suvil 85.

Tartu 4,5 – Audentes 5,5

Liberod:

Tartu naiskonna liberosärgis seisab kindla kaljuna Kristi Nõlvak, kellel kapis juba neli Eesti karikavõitu. Tegemist on ka pikaaegse koondise liberoga, kelle mantlipärijad Kadri Kangro ja Janelle Leenurm täidavad kaitse- ja vastuvõtueksperdi kohta just Audentese poolel.

Siiski loeb liberopositsiooni juures paljuski vanus ja kogemus, mistõttu kogenud Nõlvaku kohalolek toob Tartule pisikesi plusspunkte.

Tartu 6,0 – Audentes 4,0

Kokkuvõte:

Audentes on näidanud sel ja eelmiselgi hooajal häid esitusi, kuid noored mängunaised võivad olla kohati ebastabiilsed. Kui kõik õnnestub, võib neil Tartu vastu šanss tekkida; kui finaalipinge üle kerib, on Tartul kogemusi rohkem ja eeldatavasti ka käsi grammi võrra kindlam.

Tartu 26 – Audentes 24

Naiste karikavõistluste finaalmängust näitab otsepilti Postimees. Ülekanne algab pühapäeval kell 14, ühtlasi avalikustatakse geimide vahel 2021. aasta parimad võrkpallurid.

scroll to top