fbpx
Close

SUUR EELVAADE | Sini-must-valge finaal, millest paljud unistasid

Tartu Bigbank vs. Tallinna Selver. | Fotod: Riina Vals/SK Duo, Alan Mehik/Saaremaa VK, Gertrud Alatare/volley.ee, Karl Rinaldo/Võrkpall24

Eesti klubivõrkpallis on täna tähtis päev, sest karikavõistluste finaalis võõrustab tiitlikaitsja Tartu Bigbank Ülikooli spordihoones kell 19.00 Tallinna Selverit. Mängu otseülekanne algab Kanal 12 ja Postimees.ee’s kell 18.50.

See on finaal, mida paljud on pikisilmi oodanud. Kahe võistkonna ridadest leiab kokku suisa 17 mängijat, kes on Eesti koondises mänginud või meie rahvusmeeskonna laagris osalenud. Juba see fakt tõestab, kuivõrd palju räägib tänane kohtumine mitte üksnes Eesti klubivõrkpalli, vaid ka Eesti koondise hetkeseisust.

“Mul ei ole seekordses finaalis lemmikut,” tunnistab Pärnu meeskonna juhendaja Avo Keel. “Mõlemad meeskonnad on jätnud seni väga sümpaatse mulje. Kummalgi pole selliseid “fa-fa” mängijaid. Mul pole finaali järel hea meel niivõrd võitja üle, vaid kurb kaotajast, sest mõlemad on esikohta väärt.”

Just võistkondade koosseisud on need, mis tänavuse finaali eriliseks teevad. Üle pikkade aastate kohtuvad kullamängus meeskonnad, kus kõik põhikoosseisu mehed on eestlased. Kui tartlastel on kogenud sidemängija ja libero (Kert Toobal ja Rait Rikberg) ning säravamateks ründajateks eelkõige noored (Märt Tammearu, Albert Hurt, Stefan Kaibald ja Alex Saaremaa), siis Selver mängib vastupidiselt noore sidemängijaga (Renet Vanker), keda ümbritsevad rünnakul kogenud ründajad (Renee Teppan, Andrus Raadik ja Oliver Orav). Meeskondi juhendavad aga Eesti koondises aastaid koos töötanud Alar Rikberg ja Rainer Vassiljev, kes peaksid üksteise taktikalisi käike tundma peensusteni.

Finaali füüsilisest ja ka vaimsest valmisolekust räägib palju iga pallivahetuse esimene element ehk serv. Meeskond, kellel õnnestub kohe hea pallinguga vastast suruma hakata, saab suure eelise. Tartlased on eesotsas oma noore nurgatrioga löönud kodusaalis tänavu võimsat servi, ent ka Selveril on Renee Teppani ja Oliver Orava näol ohtlikud mehed selles ampluaas võtta. Kui mõlemad võistkonnad alustavad kohtumist eeldatavate algkoosseisudega (vaata alla), on kummalgi ka üks tugev servivahetus vastavalt Stefan Kaibaldi ja Kristo Kollo näol võtta.

“Temporündajate tase on Tartul ja Selveril võrdne,” analüüsib Keel. “Sidemängijatest on Toobal kindlasti stabiilsem ja kogenum, aga Vanker mängib kõrgemalt ja seega kiiremini. Kui Vankeri tõsted kõikuma ei hakka, on ta Toobaliga võrdne. Nurgaründajatest eelistaksin hästi napilt Selverit puhtalt kogemuste pealt. Raadik ja Tammearu korralikult blokeerida ei oska, aga Orav ja Hurt hüppavad kõrgele ja suudavad ka käsi hästi üle võrgu suunata. Liberotest eelistaksin pigem Tartut ehk “mehikest” (Rait Rikberg) tema mängulugemise tõttu. Tegu on kalendriaasta tähtsaima mänguga ja ma usun, et ta suudab end hästi mobiliseerida.”

Nagu finaali eel varemgi on märgitud, tuleb kahes meeskonnas senise hooaja põhjal suurim vahe sisse diagonaalründaja kohal, kus Renee Teppan on Siim Põlluäärest paremini esinenud. Tõsi, Credit24 Meistriliigas ehk Balti liiga statistika seda tegelikult justkui ei kinnita, sest numbrid on analoogsed: Põlluäärelt 10 mänguga 106 punkti (+47) ja Teppanilt 9 mänguga 97 punkti (+45). Karikavõistlustel on Teppanil raskematest vastastest hoolimata näitajad veidi paremad ehk 4 mängu ja 54 punkti (+22) Põlluääre 3 mängu ja 28 punkti (+11) vastu. Suur vahe tuleb aga sisse rünnakuprotsendis, mis on Teppanil läbi hooaja olnud veidi üle 50% ja Põlluäärel alla 40%.

“Sealt see vahe tekkima hakkab,” ütleb ka Keel. “Põlluäär peab tegutsema väga hästi, et Selver neid sellel kohal üle ei mängiks. Isegi kui Tartu peaks vangerdama Tammearu nurgast diagonaali, oleks eelis jätkuvalt Selveril. Üks (Teppan) on siiski elupõline diagonaalründaja ja teine (Tammearu) tegutseb seal vajadusel vahel harva.”

Favoriidiks võib tänases mängus nimetada seega pigem Selverit, ent suures plaanis on vastamisi ikkagi kaks võrdset meeskonda. Finaali otsustab see, kes tähtsas mängus, mis peetakse seekord teatavasti publikuta, paremini vaimsele pingele vastu peab ja suudab oma mängu peale suruda. Viimasest tiitli välja mängimisest on Eestis möödas täpselt aasta (kevadel jäi Balti ja Eesti liigas võitja selgitamata), seega võidunälg on mõlemal meeskonnal kahtlemata suur.

Olgu siinkohal veel meelde tuletatud, et Selveri viimasest Eesti karikavõidust on möödas juba üheksa ja finaalipääsust neli aastat. Kokku on Tallinna klubi tiitli võitnud aga kuuel korral (2004, 2006, 2007, 2009, 2010, 2011). Tiitlikaitsjal Tartul on ette näidata kolm karikavõitu (2005, 2008, 2019). Omavahel on meeskonnad karikafinaalis kohtunud neljal kolmel, neist kolmel saatis edu pealinnaklubi.

Tänase mängu otseülekanne algab Kanal 12 ja Postimees.ee’s kell 18.50. Mängu kommenteerivad Karl Rinaldo ja Kristjan Kais.

Eeldatavad algkoosseisud:

Tartu Bigbank: sidemängija Kert Toobal, nurgaründajad Märt Tammearu ja Albert Hurt, temporündajad Alex Saaremaa ja Kevin Soo, diagonaalründaja Siim Põlluäär ning libero Rait Rikberg.

Tallinna Selver: sidemängija Renet Vanker, nurgaründajad Andrus Raadik ja Oliver Orav, temporündajad Marx Aru ja Mihkel Varblane, diagonaalründaja Renee Teppan ning libero Denis Losnikov.

scroll to top