fbpx
Close

SUUR EELVAADE | Väike President vs. Suur Vanker. Noorte õlul lasub vastutus, Pärnul asendamatu lüli puudu?

Richard Voogel ja Renet Vanker. | Fotod: Riina Vals/SK Duo; Alan Mehik/Saaremaa VK

Credit24 Meistriliigas peetakse sel nädalavahetusel neli mängu, ent olgem ausad, ainus väga oluline kohtumine leiab seekord aset Aadu Luukase nime kandvatel Eesti karikavõistlustel, kus veerandfinaali teises ja ühtlasi otsustavas mängus võõrustab Tallinna Selver Pärnu Võrkpalliklubi. Kaotada ei soovi kumbki, sest vastasel juhul tuleb hooaja esimene pool lugeda ebaõnnestunuks.

Koduse võrkpallihooaja esimese suurt kaalu omava duelli avavaatuse võitis Pärnu poolteist nädalat tagasi kodus 3:1 (25:22, 16:25, 25:22, 25:23). Pärnu tulemuslikumad olid Atvars Ozolinš 18 (+11) ja Taavet Leppik 17 punktiga (+10), Selverile tõi Oliver Orav 19 (+10) ja Renee Teppan 17 punkti (+12). Just servil ja servi vastuvõtul oli Pärnu ülekaal tolles kohtumises kindel (ässad 6-1, vastuvõtt 65% – 51%).

Avamängu tulemus tähendab, et Selver peab poolfinaali pääsemiseks võitma esmalt mängu 3:0 või 3:1 ja olema seejärel vastasest parem ka kuldses geimis. Pärnule piisab aga edasipääsuks kahest geimivõidust. Mäng algab Audentese spordihoones kell 17.00, otseülekannet näeb Postimehes.

Kes on edasipääsu osas favoriit? Raske öelda, sest ühtpidi on Pärnu alustanud hooaega selgelt paremini ja võitis avamängu, teisalt leiab Selveri meeskonnast rohkem kvaliteeti. Pealinnaklubi viimane mäng Gargždaiga, kus võeti hooaja avavõit, näitas, et Rainer Vassiljevi meeskond on viimaks ka mänguklappi leidmas. Eksimisruumi neil täna aga palju pole.

Suurim küsimärk peitub tänase mängu eel Pärnu meeskonna libero positsioonil. Kuna Eesti koondislane Silver Maar astus kaitseväkke ja meeskonda ilmselt aidata ei saa, peab Avo Keel saatma väljakule 18-aastase varumehe, alles nädala eest algrivistuses debüteerinud Karl Mattias Prangli või mõtlema mingi muu lahenduse välja.

Muid variante paistab olevat kaks: keegi nurgameestest – Taavet Leppik või vahetusmees Tony Tammiksaar – liigutada liberoks või tuua sidemängijast kapten Martti Keel sellele kohale. Teatavasti on viimastes mängudes sidemängijana rohkem koormust saanud 19-aastane Richard Voogel, seega viimane variant poleks sugugi kehv. Samas jääb õhku see küsimus, mis saab siis, kui Voogeliga peaks midagi juhtuma. Keelt libero kohalt tagasi tavamängijaks vahetada ei saaks. Ka Leppiku liberoks liigutamine ei näi hea variant, sest tema ründejõudu on Selveri-suguse klubi vastu hädasti vaja.

Selveri suuremad probleemid on jätkuvalt seotud haiguste ja vigastustega. Kas täna on kõik mehed viirushaigustest priid ja enam-vähem korralikus vormis? Milline päev on Renee Teppanil ja tema õlal? See kõik saab selgeks õhtu jooksul. Kui Pärnul Maari pole, teeb see Selveri aga igal juhul edasipääsu osas favoriidiks, sest tegu on külalismeeskonna ühe võtmemängijaga.

Paari võitja läheb poolfinaalis suure tõenäosusega vastamisi Saaremaaga, kes alistas avamängus esiliigaklubi Tallinna Ülikooli 3:0. Teisel tabelipoolel peavad täna Viljandi ja TalTech Lõuna-Eestis avaduelli, Tartu Bigbank alistas aga LotusTimber/Neemeco avamängus 3:0.

Tallinna Selveri võimalik algkoosseis: sidemängija Renet Vanker, nurgaründajad Oliver Orav ja Andrus Raadik, temporündajad Mihkel Varblane ja Marx Aru, diagonaalründaja Renee Teppan, liberod Sten Vahtras ja Rauno Haidla.

Pärnu Võrkpalliklubi võimalik algkoosseis: sidemängija Richard Voogel, nurgaründajad Taavet Leppik ja Atvars Ozolinš, temporündajad Toms Švans ja Harri Palmar, diagonaalründaja Kristaps Platacs, libero Tony Tammiksaar.


 

Noorte sidemängijate duell: kas peale jääb Väike President või Suur Vanker?

19-aastane Richard Voogel (keskel esiplaanil) oli avamängus üllatuslikult üks võidu arhitekte. Kas Avo Keel usaldab ta täna algrivistusse? | Foto: Pärnu VK

Pärnu Võrkpalliklubi sidemängijana on pead kergitamas 19-aastane Richard Voogel, kes saanud veebiülekannetes tänu meeskonna endise keskblokeerija, kuldsuu Tamar Nassari kommentaaridele hiljuti “Väikese Presidendi” hüüdnime. Põhjust, miks just selline nimi pandi, pole vaja kaugelt otsida, sest Richardi isa Villu Voogel, endine harrastajast sidemängija, on Pärnu volleklubi president.

Kaks ja pool aastat tagasi esindusmeeskonda pääsenud Richard Voogeli eduks senise põhisidemängija Martti Keele ees peetakse lihtsust. Kui Keel on harjunud ajama mängu kiireks, siis Voogel suunab pallid veidi kõrgema kaarega edasi ja sellest on praegustes mängudes võiduks piisanud. Saab olema huvitav näha, kas kogenud Avo Keel usaldab tõesti taolises tähtsas mängus noore Voogeli taas algkoosseisu. Mäletatavasti sekkus esimeses karikamängus Voogel platsile hästi vahetusest, viimatises liigamängus Gargždaiga oli ta aga juba algrivistuses.

Võrkpall24 võttis noorte sidemängijatega ühendust, et neid võrkpallisõpradega veidi paremini tuttavaks teha.

Richard, kas sa tegeled täna ainult võrkpalliga või teed kõrvalt veel midagi?

Jah, õpin sellest sügisest Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis ettevõtlust ja projektijuhtimist. Esiteks on õppimine hea asi, mida spordi kõrvalt teha, teiseks asub kool Pärnus ja kolmandaks on see eriala just selline, mida tahaksin tulevikus teha. Kõik klapib ideaalselt.

Kas see on üllatanud sind, et oled tänavu nii palju mänguaega saanud?

Enam isegi ei ole. Hakkasin juba eelmise hooaja keskelt enne koroonaviiruse levikut rohkem mänguaega teenima. Sain tänu sellele kindluse kätte. Kui vahetusest tulen, siis suudan mängida väga kindlalt.

Seega meeletut ebakindlust väljakule minnes enam ei teki?

Ei teki. Ainult tähtsamates mängudes tuleb väike judin sisse, aga see käib asja juurde.

Kui palju kapten Martti Keel sind innustab ja õpetab?

Väga palju. Temalt on kõvasti õppida. See, milline ta on väljakul ja millised omadused tal on, teevad temast hea eeskuju. Saan palju abi otsuste tegemise osas just Marttilt ja Avolt. Minuga on hakatud trennis natuke rohkem vaeva nägema ja tunnen ka ise järjest enam, et olen võistkonnas oluline liige.

Millised on su peamised tugevused?

Ma oskan ainult öelda, et pikkus (188 cm). Aga muus osas on mul küll tunne, et Martti on parem. Tal on nii palju kogemusi juba. Mida mina, kes ma olen alles kolmandat aastat meistriliigas, tema kõrval tean?

Kuidas sulle Avo Keele käe all mängimine sobib?

Enamasti on ikkagi plussid. Kui tal on midagi öelda, siis ta ütleb ka. Selline asi aitab ka endal rohkem peeglisse vaadata ja areneda.

Mainisid, et tunned end tänavu rohkem võistkonna olulise liikmena. Milles see väljendub?

Kui teeme treeningutel kuus-kuue vastu mängu, siis saan varasemast rohkem põhimeestega kokkumängu harjutada. Ja seeläbi paraneb ka klapp nendega.

Kui suurelt sa võrkpallurina unistad?

Ma ei tea. Ma olen lihtne inimene ja väga pikalt ette ei mõtle. Lasen elul omasoodu voolata. Aga see ei tähenda, et ma trennis ei annaks endast alati 100 protsenti.

Kui suur on su sisemine põlemine mängude eel ja ajal?

Kui mängu ootan, siis ma ei põle. Aga kui vile kõlab, siis tekib küll selline “tuhh”, et tahaks võita.

Ja lõpetuseks, kui saaksid võtta kordusmänguks ühe Selveri mängija Pärnu poolele, siis kelle valiksid?

Mulle mu meeskond meeldib, aga kui tõesti peaks kedagi võtma, siis valiksin Marx Aru, kuna olen noortekoondises temaga mänginud. Temaga mängimine on olnud üks lõbusamaid asju, mida väljakul olen kogenud. Ta on rõõmus ja suure mänguisuga.


Renet Vanker on kolme hooaja jooksul Tallinna Selveris mängumeheks sirgunud. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Tallinna Selveri algkoosseisu peaks täna kuuluma kõigi eelduste kohaselt 22-aastane Eesti koondislane Renet Vanker. Kui Voogeli hooaeg on alanud isiklikus plaanis oodatust paremini, siis Vankerilt oodanuks nii teised kui ka tema ise paremaid esitusi. Antud “duellis” võib Vankerit nimetada siiski põhjendatult “suureks”, sest võrreldes Voogeliga on ta täna oluliselt pikem (195 cm), kogenum ja tehniliselt parem mängija.

Vanker pääses esmakordselt Tallinna Selveri trennidesse 5-6 aastat tagasi. Tema ametlik debüüt leidis aset huvitaval kombel aga 2016. aasta kevadel, kui Tallinna klubi Rainer Vassiljevi juhendamisel Pärnus Eesti meistriks krooniti. Vanker toodi koosseisu Andres Toobali järel teiseks sidemängijaks, sest Tauno Lipp jäi tervisehäda tõttu mängust eemale. Viimasel kolmel hooajal on Vanker olnud Selveris põhimees. Treenerite osas on ta saanud juba palju erinevaid maailmavaateid kogeda, sest Selverit on sel perioodil juhendanud lätlane Austris Stals, soomlane Aapo Rantanen ja itaallane Alessandro Piroli.

Renet, kas sina oled täna professionaalne võrkpallur?

Pigem küll, kui seda mitte lugeda, et annan teist aastat noortele trenni kaks korda nädalas.

Keda juhendad?

Mullu juhendasin Tatsi SK noori, nüüd on mul Selveri klubi 10-12aastased poisid ja tüdrukud.

Professionaalina sporditegemine tähendab aga ilmselt, et loodad õige pea välismaale mängima pääseda?

Jah, tahaksin kindlasti juba järgmisel aastal välismaale minna.

Kas seni on kuskilt huvi tuntud?

Sel suvel tekkis võimalus Tšehhi minna, aga kaitsevägi rikkus selle plaani ära. Muid kindlaid variante pole olnud.

Kui palju see sind mõjutab, et Selveris on sinu kõrval teinegi korralik sidemängija, mullu Küprose liigas mänginud Niko Haapakoski?

Kindlasti aitab see mind, sest tänu temale tuleb rohkem pingutada.

Kuidas sa enda senise hooaja kokku võtaksid?

Jube rabe on olnud algus. Esimesed paar mängu ei mänginud ma kindlasti hästi. Alles nüüd leedulaste vastu tundsin end paremini.

Kas head esitused jäid pigem füüsilise või mentaalse poole taha?

Pigem mentaalse poole taha. Rääkisime Vassiga (Rainer Vassiljev – toim.) paar nädalat tagasi üks-ühele ja see aitas.

Millele Vassiljev rõhku pani selles vestluses?

Keskendumisele. Ma mõtlen üle mängu ajal. See on mu peamine mure. Üritan olla kõigi mängijate jaoks meelepärane, aga Vass ütles, et liiga palju ei tasu sellele mõelda.

Kas Vassiljevi juhendamisel tunneb meeskond end paremini kui Piroliga?

Mulle ta meeldib küll, jah. Ka teistelt pole vastupidist juttu kuulnud. (Muigab.) Kõige suurem vahe on kindlasti Andresel (abitreener Andres Toobal – toim.), kelle elu on nüüd oluliselt lihtsam kui Piroliga, kelle heaks ta pidi väga palju asju tegema.

Mida sa pead enda tugevusteks?

Tõstmist, sest blokk ja kaitse on mul veel kehvad. Tunnen, et just tõstete kvaliteet on läinud viimastel hooaegadel paremaks.

Kas sa põled sisemiselt kõvasti, kui tähtis mäng on ees ootamas?

Muidugi. Eriti siis, kui olen tundnud end eelmistes trennides ja mängudes hästi. Siis tahaksin aina rohkem mängida.

Ja lõpetuseks, kui saaksid ühe Pärnu mängija täna Selveri poolele tuua, siis kelle valiksid?

No kui peaks valima, siis võtaksin Silver Maari. Ta on hea poiss. Aga ma ei tea, kas ta mängib üldse meie vastu.


Credit24 Meistriliigas mängivad tänavu esmakordselt omavahel Eesti ja Läti klubid. Tihe nädalavahetus on Tartu Bigbankil, kes võõrustab Jelgavat ja Jekabpilsi. Just Jekabpils on alustanud Läti klubidest hooaega kõige paremini ja pole kaotusekibedust veel tundnud, seega midagi lihtsat pole siit kindlasti tulemas.

Credit24 Meistriliiga mängud 20.-25. oktoobril:

20.10 kell 19.00 (Kuressaare SH) Saaremaa VK – TalTech 3:2 (20:25, 25:18, 23:25, 25:20, 15:11)

24.10 kell 16.00 (Kuressaare SH) Saaremaa VK – Jelgava Biolars, live-skoor

24.10 kell 18.00 (Jekabpils) SK Jēkabpilsi Lūši – Daugavpils Universitāte/Ezerzemelive-skoor

24.10 kell 18.00 (TÜ SH) Tartu Bigbank – RTU/Robežsardze/Jurmala, live-skoor

25.10 kell 18.00 (TÜ SH) Tartu Bigbank – Jelgava Biolars, live-skoor

Turniiritabel.
scroll to top