fbpx
Close

SUUR ÜLEVAADE | Selverist on saamas Saaremaale ja Tartule võrdväärne vastane, tase tõuseb ja eurosari peibutab

Vasakult ülevalt: Alar Rikberg, Andrus Raadik, Ioannis Kalmazidis, Rainer Vassiljev, Saaremaa VK, Atvars Ozolinš ja Toms Švans, Valentin Kordas, Janis Sirelpuu ja Avo Keel. | Fotod: Gertrud Alatare/volley.ee; Riina Vals/SK Duo

Eesti meeste võrkpalliklubide hetkeseis on osutunud kevadel kardetust oluliselt paremaks ja mitmed meeskonnad loodavad kokku panna mullusest tugevama võistkonna.

“Ma arvan, et uus hooaeg tuleb väga huvitav,” ütleb Saaremaa klubi juht Hannes Sepp, kes tunneb konkurentsi üle rõõmu. “Mul on hea meel, et Selver muutub oluliselt tugevamaks. Ka Pärnu on kindlasti tugevam ja Tartugi pole mullusest kehvem.”

Tõepoolest, koroonaviirusega kaasnenud majanduskriis on toonud mängijate hinnad Euroopa võrkpalliturul alla, lisaks pole meie tippudelgi enam kerge võõrsilt soovitud leivaisa leida. Üheaastases perspektiivis tähendab see aga kahtlemata koduse võrkpalliliiga ehk Credit24 Meistriliiga tasemetõusu. Seda, mida tähendab krahh pikemas perspektiivis ja kui palju see mõjutab meie koondise taset, näitab aga aeg.

Siinkohal võtame luubi alla viie Eesti klubi hetkeseisu.

Rainer Vassiljevi jaoks pole Tallinna Selver sugugi võõras meeskond. | Foto: Tallinna Selver

Tallinna Selver loodab paariaastase pausi järel teha pealinna tippmeeskonna

Alustame kõige põnevamast. Selveril õnnestus peatreeneriks tuua Rainer Vassiljev, kes tüüris meeskonna 2016. ja 2017. aastal Eesti meistriks, enne kui välismaale õnne proovima siirdus. Tänaseks on meeskond kasvatanud peale ka tublid noored eesotsas Renet Vankeri, Mihkel Varblase, Marx Aru, Sten Vahtrase, Rauno Haidla ja (mitte enam eriti noore) Oliver Oravaga, kelle ümber on võimalik ehitada tugev klubi.

“Loodame, et eelarve tuleb veidi suurem kui mullu,” poetab klubi esindaja Lauri Kasper. Kuulduste kohaselt on Selver olnud suvel ühenduses kõigi senini koduklubita Eesti koondislaste ehk Andrus Raadiku, Kristo Kollo, Andri Aganitsa ja Renee Teppaniga. Kas see vastab tõele? “Jah, teeme hetkel selle nimel tööd, et Raadik ja Kollo uuel hooajal meil mängiksid, kuigi radaril on veel nii mõnigi mängija. Loodan siiski, et ehk õnnestub mõnel koondislasel (Kasper peab silmas Aganitsa ja Teppanit – toim.) veel välismaalt tugev klubi leida,” vastas Kasper.

Võimalik algkoosseis: sidemängija Renet Vanker, nurgaründajad Kristo Kollo ja Andrus Raadik, temporündajad Marx Aru ja Mihkel Varblane, diagonaalründaja ???, liberod Sten Vahtras ja Rauno Haidla.

Kaks märkimisväärsemat lahkujat: Matej Šmidl ja Karli Allik.

Eurosarjas mängivad? Jah, soov on mängida CEV Challenge Cupi, kuid lõplik otsus eurosarja osas pole veel tehtud (tähtaeg on 1. august).

Autori hinnang: Rainer Vassiljev on täna Eesti võrkpallurite seas sedavõrd hinnatud treener, et ajal, mil välismaalt väga häid pakkumisi ei tule, on nii mõnigi kõva mängumees valmis ühe hooaja kodumaal just tema käe all mängima. Juhul kui Selveril õnnestub paari koondislasega käed lüüa ja tuua meeskonda ka korralik diagonaalründaja, kerkivad nad uuel hooajal saarlaste ja tartlaste kõrval peamisteks tiitlipretendentideks ning aitavad ehk publikutki rohkesti saali meelitada.

Avo Keel. | Foto: Gertrud Alatare

Pärnu Võrkpalliklubi püüab vanade tuttavate abiga tippudest kinni hoida

Pärnu raudvaradest on meeskonnas mängimist jätkamas sidemängija Martti Keel ja libero Silver Maar, tõsi, viimane neist täidab kuni detsembrini kaitseväe kohustust. Klubi võtmemängija Taavet Leppik kaalus suvel spordiga lõpparve tegemist, ent nüüd on temagagi uue lepingu osas jõutud lõpusirgele. Heast klassist eestlastele pakuvad Avo Keele meeskonnas täiendust Läti koondislased Kristaps Platacs, Toms Švans ja Atvars Ozolinš, kes on Pärnus mänginud varemgi.

“Klubi tase tuleb pigem samasugune nagu mullu. Oleme meeskonna sisuliselt komplekteerinud. Kui keegi annab rahapataka juurde, siis võime midagi veel juurde vaadata,” räägib võistkonna mänedžer Reio Tilk. Ta lisab naljatledes: “Kui kevadel oleks teadnud, et eelarve tuleb sarnane nagu eelmisel hooajal, siis võiksime mängida välismaalastega Meistrite liiga põhiturniiril. Heade mängijate hinnad olid tol hetkel sedavõrd madalal.”

Võimalik algkoosseis: sidemängija Martti Keel, nurgaründajad Taavet Leppik ja Atvars Ozolinš, temporündajad Toms Švans ja Markus Veltson, diagonaalründaja Kristaps Platacs, libero Silver Maar.

Kaks märkimisväärsemat lahkujat: Eder Levi Kock ja Andrei Gvozdev.

Eurosarjas mängivad? Soov CEV Challenge Cupi mängida on olemas, ent otsus seisab linnavalitsuse taga, kes puhkab parasjagu.

Autori hinnang: Kui pärnakatel õnnestub üks korralik temporündaja juurde leida, oleks neil täpselt seitsmiku jagu tasemel mängijaid, kes on võimelised heal päeval kõiki kohalikke konkurente võitma. Meeskonna tase on paberil võrreldes mullusega veidi parem. Palju sõltub noorest diagonaalründajast Kristaps Platacsist. Kui tema suudab arengus sammu edasi astuda, võib Pärnu ka pikas plaanis hea hooaja teha. Samas, kuna meeskonna koosseis on oluliselt hõredam kui teistel tippudel, võib juba ühe mängija vigastus või haigus nende plaanid rikkuda.

Ioannis Kalmazidis. | Foto: Irina Mägi/Saaremaa Võrkpalliklubi

Saaremaa Võrkpalliklubi loob taas eurosarjas konkurentsivõimelist meeskonda

Saarlased on pea kõigi uue hooaja mängijatega käed tänaseks juba löönud, ent poolehoidjatele tutvustatakse uusi nimesid ükshaaval. Ükski viiest eelmise hooaja leegionärist meeskonnas ei jätka, küll aga peaksid meeskonna särgi taas selga tõmbama enamik seniseid kohalikke mehi. Ametlikult on klubi uueks hooajaks lepingu sõlminud Keith Puparti, Markus Uuskari, Alari Saare ja brasiillase Wennder Lopesiga. Võistkonna juhendajana jätkab kreeklane Ioannis Kalmazidis.

“Ma arvan, et mullusest kehvem meie meeskond ei tule,” hindab klubi juht Hannes Sepp valikut. “Maciel võinuks leegionäridest jätkata, aga me tahame oma poisse ka ikkagi meeskonda. Kuna Eestis häid ja vabu sidemängijaid polnud, siis peame selle positsiooni täitma taas välismaalastega ja diagonaali kohale üritame leida eestlase. Tegelikult pole Uuskari üldse paha mees. Ma arvan, et Kalmazidise käe all areneb ta tänavu kõvasti. Kui me ei peaks teist heal tasemel diagonaali leidma, siis see poleks katastroof, sest Uuskari veaks välja küll. Leegionäri otsime praegu lisaks sidemängija positsioonile ka temporündaja kohale, kus vajame Henri Treialile väärt asendust. Oleksime huvitatud olnud Andri Aganitsast, aga kui ta Eestisse jääb, siis valib vist Selveri.” Seda, kas diagonaalründajatest kaalub klubi saarlaste Hindrek Pulga või Siim Põlluääre meeskonda tagasi toomist, Sepp veel kommenteerida ei soovi.

Võimalik algkoosseis: sidemängija ???, nurgaründajad Keith Pupart ja Rauno Tamme, temporündajad Wennder Lopes ja ???, diagonaalründaja Markus Uuskari, liberod Alari Saar ja Johan Vahter.

Kolm märkimisväärsemat lahkujat: Daniel Maciel, Reto Giger ja Henri Treial.

Eurosarjas mängivad? Jah, otsus on tehtud – mängitakse CEV Challenge Cupi.

Autori hinnang: Kuna Saaremaa uute leegionäride nimesid veel ei tea, siis on keeruline põhjapanevaid hinnanguid anda, ent ilmselt on Kuressaare klubi tänavu ikkagi taas peamine favoriit kullale, kuigi vahe järgnevatega pole paberil enam sugugi suur. Mängijate tase tuleb küllaltki sarnane eelmisele hooajale, ent peatreener Ioannis Kalmazidisesse paistavad mehed uskuvat oluliselt rohkem kui Urmas Talisse, mis peaks aitama ka mängukvaliteeti tõsta.

Alar Rikberg. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Tartu Bigbank on ettevaatlik, kuid perspektiivikas

Kui eelneva kolme meeskonna hetkeseis paistab pigem korralik, siis tartlased ütlevad vähemalt ise, et nende seis on senisest selgelt kehvem. Mängijate nimekirja vaadates tahaks sellele vastu vaielda, sest kirjalik või suusõnaline kokkulepe jätkamise osas on saavutatud pea kõigi mulluste eestlastest põhimeeste ehk Kert Toobali, Rait Rikbergiga, Märt Tammearu, Albert Hurdaga, Alex Saaremaa ja Kevin Sooga (vaid Mihkel Tanila on praegu veel vaba mees ja otsib uueks hooajaks klubi). Ka Stefan Kaibald peaks meeskonnas mängimist pigem jätkama. Lahtine on seega veel vaid diagonaalründaja positsioon, kus austraallasele Curtis Stocktonile pole asendust leitud. Meeskonna peatreeneriks sai senine abitreener Alar Rikberg, kes vahetas välja Audentese spordigümnaasiumisse tütarlapsi juhendama asunud Andrei Ojametsa.

“Meil puuduvad korraliku diagonaalründaja palkamiseks hetkel rahalised vahendid,” ütleb klubi mänedžer Hendrik Rikand, kes võtab ise uuel hooajal üle Tartu naiskonna juhendamise. “Vaatame mängijateturul ringi ja räägime erinevate agentidega. Võimalusel tahaks muidugi Eesti mängijat võtta, aga kui see ei õnnestu, siis peame ikkagi välismaale vaatama.”

Võimalik algkoosseis: sidemängija Kert Toobal, nurgaründajad Albert Hurt ja Märt Tammearu, temporündajad Alex Saaremaa ja Kevin Soo, diagonaalründaja ???, libero Rait Rikberg.

Kaks märkimisväärsemat lahkujat: Curtis Stockton ja Mihkel Tanila (?).

Eurosarjas mängivad? Ei mängi.

Autori hinnang: Tartlased jäävad ise uue hooaja osas küll kangesti tagasihoidlikuks, ent põhjust selleks tegelikult ei paista olevat. Nagu näitas eelmine hooaeg, on Kert Toobali vedamisel võimalik teha vähemalt kodutandril imesid. See, kuidas kogenud sidemängija võistkonna ühtselt hingama ja mängima pani, oli imetlusväärne ja päädis ainsa tänavu välja mängitud tiitli ehk Eesti karika võitmisega. Kui Tartu leiab vähegi korralikul tasemel diagonaalründaja, on nad kindlasti suures mängus sees, sest ärgem unustagem, Tammearud, Hurdad ja Saaremaad lähevad iga aastaga niikuinii ainult paremaks. Tartu on uuel hooajal eriti huvitav meeskond ka seetõttu, kuna lõpuks ometi avaneb võrkpallisõpradel võimalus näha, kas Alar Rikberg on peatreenerina sama edukas nagu kõigis teistes ametites.

Janis Sirelpuu. | Foto: Karl Rinaldo

Tallinna Tehnikaülikool pürib tippude kannule

TalTech jätkab peatreener Janis Sirelpuu tüürimisel, samuti jääb samaks sisuliselt kogu põhikoosseis eesotsas Aleksander Eerma, Valentin Kordase ja Tamur Viidalepaga. Uut meest otsitakse diagonaalründaja kohale, kus möödunud hooajal tegutses Mihkel Nuut, kes nüüd näib siirduvat pigem mõne koduse konkurendi ridadesse, kuigi sada protsenti tema lahkumine veel kindel pole. Ühe võimaliku täiendusena nähakse Itaalias mänginud Siim Põlluäärt, kuid tema osas pole veel konkreetseks mindud.

“Üks temporündaja ja üks diagonaalründaja koht on lahtine,” selgitab klubi mänedžer Uku Rummi. “Eelarve on praeguse seisuga sama nagu mullu, kuid loodame seda veel veidi kergitada. Loodetavasti õnnestub ka meeskonna taset natuke tõsta, kuigi see selgub veel. Võimaluse korral võtame juurde mõne kogenuma mehe.”

Võimalik algkoosseis: sidemängija Aleksander Eerma, nurgaründajad Valentin Kordas ja Tamur Viidalepp, temporündajad Joonas Popman ja Sten Perillus, diagonaalründaja ???, libero Cris Karlis Lepp.

Märkimisväärne lahkuja: Mihkel Nuut (?).

Autori hinnang: Tänu sellele, et mitmed koondislased on naasmas kodumaale mängima, jääb vabaks mehi, kes meistriliiga nelja tugevama meeskonna koosseisu ei mahu, kuid omavad ikkagi korralikku mänguklassi. Et Rakveret taolise kauba üle enam konkureerimas pole, peaks TalTech suutma viimased tühjad kohad täita seega korralike mängijatega. TalTechi kasuks räägib pikalt kokku mänginud kooslus, pealegi pole tegu enam verinoorte meestega, kelle puhul peaks rääkima kogenematusest. Ootaks klubilt seetõttu tihenevast konkurentsist hoolimata tõsist vastupanu liiga tippudele.

scroll to top