fbpx
Close

Tali jätkab võitlust Aldiga ja saabus mängule võla tasumist nõudva plakatiga, mehed on üksteises pettunud

Eesti võrkpallile on Urmas Tali ja Toivo Alt aastate jooksul andnud palju, ent omavahelist rahaküsimusega seotud olukorda näevad endised koostööpartnerid ja head tuttavad täiesti erinevalt. | Fotod: erakogu, Saaremaa VK

Saaremaa Võrkpalliklubi eilsel võõrsilmängul Tartu Bigbankiga sai mängust endast ehk rohkemgi tähelepanu Urmas Tali, kes saabus kohtumisele suure plakatiga, millel oli kirjas “Toivo Alt! Ole hea mees… Maksa võlg ära!”. Rahalistel teemadel on vaidlusi Eesti võrkpalliklubides peetud varemgi, ent avalikkuse tähelepanust on seni hoidutud.

Enne kui asjaosalistele sõna anname, selgitame veidi tausta. Urmas Tali tüüris 2017. aastal loodud Saaremaa Võrkpalliklubi esimesel hooajal kolme tiitlini ja võitis teisel hooajal esimese tiitli ehk Eesti karika. Seejärel jäädi aga nii Credit24 Meistriliigas kui ka Eesti meistrivõistlustel kullata. Klubi sees peeti 2019. aasta suvel tulised arutelud teemal, kas jätkata Taliga või palgata uus peatreener. Peale jäi klubi presidendi Toivo Aldi seisukoht ja Tali sai meeskonda juhendama asuda ka kolmandal hooajal.

Ent meeskonna mängupilt ei paranenud ka uue hooaja alguses ning pärast seda, kui mullu detsembris kaotas Saaremaa karikafinaalis 2:0 eduseisust 2:3 Tartu Bigbankile, teatati avalikkusele Tali vallandamisest ja palgati tema asemele kreeklane Ioannis Kalmazidis. Otsuse oli klubi nii Aldi kui ka tegevjuhi Hannes Sepa sõnul teinud seejuures ära enne karikafinaali, sest meeskonna esitused ei vastanud ootustele ka karikavõistluste kulminatsioonile eelnenud euromängudes. Saarlaste juttu kinnitab tõik, et Kalmazidisega oldi suhtluses juba enne karikafinaali.

Eilsel mängul olnud plakat, mille taga istus Urmas Tali. | Foto: erakogu

Nüüd tuleme aga tagasi eilsesse päeva, mil Tali mainitud plakatiga mängule ilmus. Saaremaa Võrkpalliklubi palub end teemast kõrvale jätta, sest Hannes Sepa sõnul on tegu kahe inimese vahelise vaidlusega. “Tali puskleb Aldi, mitte Saaremaa Võrkpalliklubiga. Klubi on Urmasega rääkinud ja asjad lahendanud. Minu andmetel tal meile etteheiteid pole. Urmase ja Toivo omavahelised kokkulepped, mis nad pärast koostöö lõpetamist tegid, ei puutu enam klubisse. Pealegi ei kuulu Toivo Alt enam klubi juhatusse ja pole ka klubi president,” ütleb Sepp.

Võrkpall24 võttis 50-aastase Taliga ühendust, et uurida, miks ta äärmuslikud meetmed kasutusele on võtnud. Loo lõpus anname sõna ka Aldile.

Urmas, miks sa taolise plakatiga mängule läksid?

See sõnum pidi minema Aldile juba augustis, mil otseülekandes sama asja välja ütlesin (Tali viitab augusti alguses Võrus aset leidnud Eesti ja Läti koondise sõprusmängule, kus kohtumist korraldanud Tali vaatas mängueelse intervjuu lõpus kaamerasse ja ütles, et Alt võla ära maksaks – toim.). Leppisime jaanuari alguses Aldiga kokku, et maikuuks on võlg klaaritud. Nüüd on maikuust pool aastat möödas ja asi pole ikka lahenenud. Seepärast tulingi plakatiga mängule.

Millest konkreetselt jutt käib? Saamata jäänud palgast?

Jah, jutt käib lõpparvest. Olen kokku lepitud summast ainult osa kätte saanud.

Seega leidsid, et nüüd tuleb äärmuslikud meetmed kasutusele võtta?

Kui see on äärmuslik meede, siis jah. Viimati sain ma Aldiga rääkida aprillis, pärast seda on mu number blokeeritud olnud. Olen talle paaril korral Sepa kaudu sõnumi edasi öelnud. Aga ühendust pole Alt ega keegi teine minuga sel teemal võtnud.

Saarlased ütlevad, et tegu on puhtalt sinu ja Aldi vahelise kokkuleppega. Klubi vastu sul seega pretensioone pole?

Noh… Päris nii ma ka ei ütleks, et see on ainult minu ja Aldi vaheline asi. Minu tööandja oli ikkagi klubi, mitte Alt. Kas töötamine Saaremaa Võrkpalliklubis oli ainult minu enda asi? Ei olnud.

Mulle paistab, et vaidluse tuum seisneb kokkuleppe olemuses. Sul oli Aldiga ilmselt suuline, mitte kirjalik kokkulepe?

Jah, see oli suuline kokkulepe. Viimasel jutuajamisel ütles Alt, et tasub maksmata jäänud osa hiljem. Aga enam pole mul võimalik temalt uurida, mida ta “hiljem” all mõtles. Kokkuvõttes ei räägi ma isegi niivõrd sellest rahast, vaid põhimõttest. Raske on sellisest asjast aru saada. Kas me oleme jõudnud olukorda, kus peamegi sedasi taolisi rahaasju lahendama? Olgu siin pandeemiad või muud asjad käsil, aga ma poleks kunagi osanud aimata, et pean avalikult kogu teemaga välja tulema. Kuna augustikuine sõnum ei jõudnud Aldile kohale, siis pidin nüüd teistmoodi seda tegema. Minu teada on see esimene selline juhtum Eesti võrkpallis. Varem on omavahel asjad kuidagi ikka ära klaaritud.


Esmaspäeva hommikupoolikul võtab Võrkpall24 toru otsa ka Saaremaa klubi endise presidendi Toivo Aldi, kellele valmistab Tali käitumine pahameelt. “Minu hea süda oli see, mis jättis Tali kolmandaks hooajaks meie võistkonna peatreeneriks. Mäng ei hakanud aga ka uuel hooajal sujuma ja siis otsustasime ta välja vahetada. Olen uue peatreener Ioannis Kalmazidise palkamise üle väga õnnelik. Poisid on treeningutel sillas, sest Kalmazidis on väga hea treener. Keegi ei karju trennis, vastupidi – meeskonna ja mängijatega tehakse sihipärast ja teadlikku tööd. Ta on olnud superleid! Mina ei keela Talil meie treeningutele tulla ja Kalmazidiselt nüansse õppida. Tulgu aga, kui huvi ja soovi on,” ütleb Alt.

Ent mida Alt seoses rahaküsimusega kostab? Kas võlg jäi üles? “Meil ei ole Urmase ees mingeid kohustusi. Maksime talle pärast vallandamist veel isegi kaks kuud palka, kuigi ta meeskonda enam ei juhendanud. On ju olemas vastavad instantsid, kuhu Tali soovi korral pöörduda saab. Seda pole ta aga teinud,” vastab Alt.

scroll to top