fbpx
Close

Tihe rebimine: kas Eesti suurima publikuhuviga klubi tuleb võrkpallist, jalgpallist või korvpallist?

Saaremaa Võrkpalliklubi poolehoidjad. | Foto: Irina Mägi/Saaremaa VK

Eesti suurima publikuarvuga pallimänguvõistkond on Saaremaa Võrkpalliklubi, selgub Postimehe hiljutisele uuringule tuginedes. Kui teemasse aga põhjalikumalt süüvida, selgub, et lõplikku tõde on üsna keeruline välja tuua.

Saarlaste kodumänge käis Kuressaare spordihoones tänavu vaatamas keskmiselt 718 inimest, kirjutab Postimees. Napilt jäid saarlaste seljataha Eesti jalgpallimeister Tallinna Flora (711) ja mitmeaastase pausi järel korvpallis kõrgliigasse pääsenud Rakvere Tarvas (708).

Kui jalgpallis võeti arvesse alaliidu eelmise hooaja Eesti meistriliiga numbrid ja korvpallis äsja lõppenuks kuulutatud Eesti-Läti liiga hooaja esimese poolaasta arvud, siis võrkpallis tehti rehkendused tänavuse Credit24 Meistriliiga põhiturniiri mängude põhjal.

Credit24 Meistriliiga tegevjuht Karol Paas möönis, et erinevalt kahest teisest suurest pallimängualast võrkpallis väga täpselt publikunumbrite osas järge pole siiani peetud. Publikunumbri lahtri on täitnud mängudel lauasekretär või statistik, kes hindab mängu külastajate arvu umbkaudselt. “Süvaanalüüsi ei saa protokolli arvu põhjal teha, aga suurusjärgu annab see kätte,” ütles Paas Postimehele.

Võrkpalliliidu projektijuhi Mihkel Sagari sõnul on olukord siiski ka võrkpallis paremuse suunas liikumas. “Poole hooaja pealt võtsime enamikes klubides kasutusele piletimüügisüsteemi, mille põhjal saab selgeks teha täpse publikuarvu sellest olenemata, kas inimene ostis pileti või sai priipääsme. Loodetavasti järgmisest hooajast töötab see süsteem juba kõigis klubides algusest peale,” sõnas Sagar Võrkpall24’le.

Mõistagi oleks võrkpalliportaalil hea meel kinnitada, et Saaremaa klubi on Eesti suurima publikuarvuga spordivõistkond, ent tegelikult jäi meeskonna kodumängude keskmine külastajate arv saarlaste endi kinnitusel 600 kanti. Kui lisada juurde neli CEV Challenge Cupi mängu – seejuures kaks 1300 pealtvaatajaga Milano kohtumist – võiks Postimehes kirjas olev number 718 enam-vähem tõele vastata. Ent sel juhul tuleks ka Floral arvestada sisse mullused euromängud, teiste hulgas 8000 pealtvaatajani küündinud kodumäng Frankfurti Eintrachtiga, ja jalgpallurid roniksid taaskord võrkpalluritest mööda.

Kui rääkida aga meeskonnast, kes meelitas saali regulaarselt kõige rohkem rahvast, tuleks võitjaks kuulutada Eesti parim korvpalliklubi Kalev/Cramo. Nende VTB Ühisliiga kodumängudel oli tänavu keskmiselt 1211 pealtvaatajat. Eesti – Läti liigas, mis Kalevi poolehoidjaid arusaadavatel põhjustel eriti ei köida, käis meeskonna mängudel aga neli korda vähem publikut ehk keskmiselt 301 inimest.

Järeldus, mille võib antud uuringu põhjal üksnes võrkpalliklubisid kõrvutades teha, on see, et Eesti mõistes käib palju publikut regulaarselt saalis vaid saarlaste mängudel. Ülejäänud meeskondade kodumängudele koguneb rohkem kui paarsada pealtvaatajat juhul, kui kätte jõuavad kevadised hooaja tähtsamad mängud. Tänavu nii kaugele aga ei jõutudki.

Eesti võrkpalliklubide pealtvaatajate arvud Postimehe artikli põhjal:
1. Saaremaa Võrkpalliklubi 718 inimest
2. Tallinna Tehnikaülikool 292 inimest
3. Pärnu Võrkpalliklubi 195 inimest
4. Tartu Bigbank 152 inimest
5. Tallinna Selver 125 inimest
*Kui saarlaste publikunumber on Postimehe loos tegelikkusest veidi suurem, siis mõnel Eesti klubil on see tegelikkusest veidi väiksem. Tabelit ei tasu seega tõepähe võtta.

Postimehe tehtud uuringuga saab tutvuda siin.

scroll to top