TIPPHETKED | Sloveenia kukutas uskumatu mängu toel neljandat korda järjest EM-il Poola, Itaalia jõudis samuti finaali!

Vital Heynen, Alberto Giuliani, Wilfredo Leon ja Sloveenia võidukas meeskond. | Fotod: CEV

Poolas Katowices jätkuvatel Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril jõudsid tänaõhtusesse finaali Sloveenia ja Itaalia. Mäng algab kell 21.30.

Eilne esimene poolfinaal Sloveenia ja Poola vahel pidi minema tuliseks, sest ajalugu nõudis seda. Kahe miljoni elanikuga sloveenid olid nimelt kolmel eelneval EM-il (2015, 2017, ja 2019) lülitanud playoff’is suure ja võimsa Poola konkurentsist. Paistis, et seekord nii ei lähe, sest poolakad võitsid kodupubliku ehk 10 000 pealtvaataja ees avageimi 25:17.

Ent Sloveenia kosus, võitis tasavägise teise geimi paljuski tänu ühele napile, aga siiski edukale vaidele 32:30 ja kolmanda juba 25:16. Neljandast geimist kujunes EM-i ajaloo üks erilisemaid, kus paljude vaiete, kümne matšpalli ja 57-minutilise vaatuse järel võitis Sloveenia geimi 37:35. Kokku seega Robert Tähe ja Timo Tammemaa möödunud klubihooaja peatreeneri Alberto Giuliani (Resovia) hoolealustele 3:1 (17:25, 32:30, 25:16, 37:35) võit. Ja nii saigi Poola juba neljandal EM-il järjest lülitatud konkurentsist just Sloveenia poolt.

Kogenud Sloveenia koondise tulemuslikem oli Toncek Štern 20 punkti (+13). Klemen Cebulj lisas 17 (+7) ja Tine Urnaut 15 (+7) punkti. Jan Kozamernik kogus 13 punkti (+10). Poolakatele tõi Wilfredo Leon 20 punkti (+5). Bartosz Kurek ja Jakub Kochanowski lisasid 12 punkti (+10 ja +2). Just kunagine MM-i kangelane Kurek oli eile hädas, lõpetades viimase geimi efektiivsusnäitajaga -5 (rünnak 6st 0).

Tegu oli ühtlasi suure tõenäosusega belglase Vital Heyneni viimase mänguga Poola peatreenerina. Sloveenia asub nüüd aga oma esimest EM-tiitlit püüdma. 2015. ja 2019. aastal teeniti hõbe, 2017. aastal jõuti veerandfinaali.

Õhtu teises poolfinaalis, mille algus viibis avamängu pika kestuse tõttu (2 tundi ja 37 minutit), nähti samuti põnevat lahingut ja nelja geimi, ent mitte päris nii palju draamat. Noorest koosseisust hoolimata EM-il suurepärast võrkpalli näitav Itaalia alistas 4300 pealtvaataja ees tiitlikaitsja Serbia 3:1 (29:27, 25:22, 23:25, 25:18). Itaalia resultatiivsemad olid Alessandro Michieletto 23 (+16), Giulio Pinali 17 (+9) ning Gianluca Galassi 13 (+10) ja Daniele Lavia 13 punktiga (+8). Serbiale tõi Uroš Kovacevic 16 (+10) ja Marko podrascanin 13 punkti (+9).

Itaalia viimane EM-tiitel pärineb 2005. aastast, kokku on EM-ilt võidetud 6 kulda, 4 hõbedat ja 3 pronksi. EM-finaaturniir kulmineerub täna õhtul, kui kell 18.30 algab pronksi- ja kell 21.30 kullamäng.