TOPELTINTERVJUU | Tamme ja Maar hetk peale otsustavat poolfinaali: meie sõpruses pole mängud kunagi midagi muutnud

Rauno Tamme ja Silver Maar. | Foto: Aivar Kütt/Pärnu Võrkpalliklubi

Eesti meistrivõistluste otsustava poolfinaalikohtumise võitis Pärnu Võrkpalliklubi, alistades TalTechi tulemusega 3:1 (25:17, 25:20, 21:25, 25:20). Pärnu pääses meistrivõistluste finaali kolmeaastase pausi järel (viimati 2019), finaalis kohtutakse kindla võiduseeriaga pikema võistluspausi välja teeninud Tartu Bigbankiga.

Võrkpall24 võttis vahetult peale mängu lõppu mikrofoni ette kaks rivaali, kes vaid pisut peale emotsionaalset poolfinaalkohtumist juba sõbralikult juttu puhusid. Nendeks meesteks olid Pärnu meeskonna libero Silver Maar ja TalTechi nurgaründaja Rauno Tamme. Palusime neil pingelise seeria ja selle veelgi pingelisema kulminatsiooni platsimängija vaatevinklist lahti selgitada.

Silver Maar ja Rauno Tamme, tundub, et sõprussidemed jäävad peale seda seeriat igatahes alles.

Maar: Jaa, ikka! Meie jaoks pole mängud kunagi midagi muutnud.

Mis sellesse seeriasse siis murrangu tõi?

Maar: Kui üks asi valida, siis ikkagi blokk. Lõpuks saime aru, et Šmidl saab kõik tõsted endale. Eriti, kui Martti Keel mängis. Aleksander Eermale meeldis natuke mängu laiali ka jagada, aga Marttiga oli suhteliselt lihtne mängu lugeda.

Tamme: See, mis Silver ütles, peab paika. Meie tegime neile selle mängimise nii lihtsaks. Blokk oli hästi vastas ja võib-olla ise lahendasime ka rünnakuid rumalalt. Tegelikult oli nii terves seerias. Võib-olla Pärnu ei olnud esimeses kahes mängus lihtsalt ise nii hea. Seeria edenedes läks neil meie vastu lihtsamaks, meil nende vastu raskemaks.

Kuidas mõjus TalTechile see, et Mihkel Tanila otsustavast mängust põlvevigastuse tõttu eemale pidi jääma?

Tamme: Ei teagi, oleme mänginud tegelikult läbi hooaja mitu mängu ilma temata. Eks ta on kogenud mängija ja sellises seerias on oluline, et võistkonnal oleks kogemust. Tal on hea mängulugemine. Aga täna ei olnud mõtet tema tervisega riskida. Ta proovis täna hüpata ja põlv ei olnud väga hea. Arusaadav, et see pole see koht, kus tervis täiesti ära lõhkuda.

Mis lisajõudu TalTech täna kolmanda geimi võitmiseks leidis, kui Pärnu finaalist vaid geimi kaugusel oli?

Tamme: Tundus, et Pärnu hakkas ise ka kolmandas geimis rohkem vigu tegema. Vaatasid, et on 2:0 ees ja kolmas tuleb lihtsalt. Natuke läks ikkagi nugade peale ka see kolmas geim, juhtisime seal 7:1 ja siis tuli “standard” TalTechi mäng – hakkasime vastastele ise punkte andma. Aga pigem andis Pärnu kolmandas geimis ise oma tasemest natuke järgi ja meie suutsime omakorda taset tõsta.

Kuidas kolmandat geimi emotsionaalselt mängida oli? Kaarte lendas vasakule ja paremale.

Maar: Seal läks juba raskeks jah, kõik olid närvis! Oligi näha, et pinge oli sees. Meil ei löönud keegi ka raskeid palle ära ja võib-olla sealt see närvilisus tekkiski. Olime geimi keskel kuue punktiga ees ja lasime ikka vastased ühe punkti kaugusele. Meie mäng logises tegelikult seal neljandas geimis igatpidi.

Tamme: Mina ütleks, et Pärnu oli ikkagi kindlam, ka tasavägises seisus. Võib-olla nad ise tundsid end väljakul ebakindlalt, aga ma arvan, et enesekindlust nad ei kaotanud.

Kas Pärnu keeruline hooaja algus teeb finaalipääsu veelgi magusamaks?

Maar: Seda enam maitseb finaalikoht paremini. Iga aasta on Pärnuga see probleem, et komplekteerimine jääb jaanuarikuusse. (Naerab.) Viimane brasiillane (Gabriel Cavalcante – toim.) on ka nüüdseks meeskonda sisse sulandunud. Esimene kuu oli tema koha pealt väga nukker. Aga nüüd on kogu tiimi keemia palju parem ja seda on ka trennides näha.

TalTechi poolelt: mismoodi teha peale seeria dramaatilist kaotust restart ja minna vastu pronksimängudele?

Tamme: Raske on. Teada oli, et kes selle seeria kaotab, sellel on raskem minna pronksiseeriat mängima, kui sinna juba jõudnud Selveril. Ilmselgelt neil oli raskem pähkel pureda, kui meil siin omavahel. Arvatavasti on neil vaimne pool värskem ja kindlasti tahavad ka nemad seda medalit väga. Aga mingeid õigustusi pole, neljandaks ei taha küll keegi jääda. Tuleb kokku võtta ja mängima minna. Nüüd on igatahes kõik Eesti võistkonnad finaalides esindatud olnud – Selver oli karikafinaalis, meie Balti liiga omas ja Pärnu nüüd siis meistrivõistlustel. On näha, kes meist kolmest on kõige kõvem: see, kes kolme võiduni mängitava seeria ära võitis. Peab ütlema, et Pärnu, keda hooaja eel ei peetud favoriidiks, mängis seerias meid üle.