fbpx
Close

ÜLEVAADE | 9 kodumaal mängivat eestlast, kes võiks juba täna Euroopa tippliigades väljakul olla

Fotod: Siim Semiskar; Tartu Bigbank; volley.ee

Koduse võrkpallihooaja alguseni on jäänud vaid kolm päeva. Võrkpall24 toob uue hooaja eel välja üheksa mängijat, kes võiksid juba täna mõnes Euroopa tippliigas väljakule pääseda.

Euroopa viie tugevama liiga hulka loetakse Venemaa, Itaalia, Poola, Prantsusmaa ja Türgi meistriliigat. Mõistagi leiab mujaltki kõrgel tasemel võistkondi – näiteks uus “Eesti klubi”, Belgia meister Maaseiki Greenyard mängib Meistrite liigas suurt mängu -, ent liigadena eristuvad nimetatud sarjad kokkuvõttes teistest küllalt kindlalt.

Siin on üheksa Credit24 meistriliigas hooaega alustavat eestlast, kel oleks tasemelt juba täna asja mõne tippliiga klubi põhimeheks:

Temporündajad: Meelis Kivisild, Mart Naaber (mõlemad Tartu Bigbank) ja Siim Ennemuist (Saaremaa VK). Kuldne keskblokeerijate trio. Miks just nemad ja mitte näiteks Harri Palmar või Mihkel Tanila, võib lugeja küsida. Konkreetne vastus: Kivisild (28) on tempomeestest koduse liiga võimsaim ründaja, Ennemuist (28) parim blokeerija ja Naaber (25) kõrgeima löögiulatusega. Kivisilla ja Ennemuisti karjäär jäi toppama paraku vigastuste taha ning tänaseks on mõlemad mängimas võrkpalli eduka põhitöö kõrvalt ja suuremaid plaane seadmata. 212-sentimeetrisel Naabril on aga ülihilise alustajana – ta tegi võrkpalliga tutvust alles 17-aastasena (!) – arengupotentsiaali veel meeletult. Nagu tõdes Naaber hiljutises intervjuus Võrkpall24.ee’le, tehti talle tegelikult juba sel suvel pakkumine Prantsusmaa kõrgliigast.

Kivisild, Ennemuist ja Naaber võiksid kindlasti olla tippliigade tagumise poole meeskondade põhimehed. Kivisild ja Ennemuist pääseksid täna hea õnne ja sobiva sidemängija puhul väljakule ehk isegi näiteks Prantsusmaal medalite eest võitlevas klubis, kuid see oleks ka nende absoluutne lagi.

Mart Naaber. | Foto: Siim Semiskar

Nurgaründajad: Oliver Orav (Tallinna Selver) ja Taavet Leppik (Pärnu VK). Silmapaistva ründemängijana tuntud Orav tegi omale kohalikus liigas nime diagonaalründajana, kuid hakkas juba mitme aasta eest Rainer Vassiljevi suunamisel liikuma üle nurgaründaja positsioonile. Tänaseks on projekt edukalt lõpule viidud ning koondisedebüüdigi tegi 23-aastane Orav just nurgaründajana.

Kui diagonaalründajana jääks Orav Euroopa tippklubide mõistes pikkusest ja löögikõrgusest vajaka, siis nurgas võiks ta õige klubi leidmise puhul hakkama saada küll. Ent selleks on vaja veel aasta-paar vastuvõttu paremaks treenida. Euroopa tippliigade tagumise poole klubide taseme mängib tallinlane välja aga juba täna.

Nurgaründajatest kuulub kindlasti rahvusvahelisel tasemel Eesti mängijate hulka ka pärnakas Leppik (25), ent alalised tervisemured on hoidnud teda seni kodumaal. Erinevalt Kivisillast ja Ennemuistist pole siiski sugugi välistatud Leppiku tippliigasse jõudmine, sest teda ootab parim mängijaiga veel ees. Kõik eeldused eesotsas silmapaistva hüppevõime, osavate rünnakute ja stabiilse vastuvõtuga on Leppikul suures mängus läbilöömiseks olemas. Tippliigade tagumiste klubide piirimail on oma tasemelt Saaremaal mängiv Rauno Tamme (26). Tulevikumeestest on kõik võimalused tippu jõuda Stefan Kaibaldil (21) ja Albert Hurdal (19), samuti jagub potentsiaali esimesi samme meeste võrkpallis tegeval Märt Tammearu (17).

Oliver Orav. | Foto: Siim Semiskar

Diagonaalründajad: Hindrek Pulk (Tartu Bigbank). Kahtlemata viimase viie aasta edukaim võrkpallur Balti liigas. Tõeline punktimasin, kes on tähtsates matšides sisuliselt alati oma meeskonna – olgu selleks siis Tallinna Selver, Pärnu või Saaremaa – mänguvankrit stabiilselt hästi vedanud. Pole kahtlustki, et just tema on mitmete koduste tiitlite otsustajaks olnud.

Tõsi, 27 eluaastast hoolimata ei tea me tänaseni seda, kas Pulga tase kannaks välja ka tippliigades ja tippklubides. Täpselt kaks aastat tagasi käis saarlane testimisel Poola kõrgliigaklubis Kielces, ent klubi juures viibides lõi välja vana seljavigastus, mis tõi mängija nukralt kodumaale tagasi. Ka koondises oleks Pulgal pealtnäha võimatu endale nime teha, sest diagonaalründaja kohal konkureerib ta Euroopa tippmängijate Renee Teppani ja Oliver Vennoga. Pulga kasuks ei räägi ka fakt, et diagonaalründajaid saab korraga väljakul olla vaid üks, mitte kaks, nagu tempo- ja nurgaründajaid.

Et Pulk päris üksinda diagonaalründajatest nimekirja ei jääks, lisagem siia noortekoondise pikaaegne liider ja Rakvere uus mängumees Markus Uuskari (21). Olgugi et viimastel aastatel on hiidlane rohkem mänginud diagonaalina, oleks tugevamates liigades tema koht ikkagi pigem nurgas. Ent selle tasemeni jõudmiseks tuleb tal veel väga palju vaeva näha.

Hindrek Pulk (näoga kaamera poole) Tartu särgis. | Foto: Riina Vals/Tartu Bigbank

Liberod: Rait Rikberg (Tartu Bigbank) ja Silver Maar (Pärnu VK). Olgugi et Rikberg (36) on sisuliselt kogu oma karjääri mänginud Eestis, piisab üksnes koondisemängudest, et kinnitada – tegu on tippliiga-tasemel mängijaga.

Sarnasele mänguklassile läheneb ka 19-aastane Maar, kes on püüdnud nii Pärnu kui ka juba koondise särgis pilke oma efektse kaitsemänguga. Rikbergist lahutavad teda täna veel kogemused ja mängulugemine, mis on libero positsioonil üliolulised. Need omadused saabuvad aga ajaga.

Rait Rikberg. | Foto: Riina Vals/Tartu Bigbank

Sidemängijad: Andres Toobal (Tallinna Selver). Tõsi, 30-aastane Toobal on Selveris tänavu üles antud n-ö igaks juhuks, sest tegelikult loodab ta oktoobris-novembris omale veel sobiva välisklubi leida. Ent kui sedasi ei peaks mingil põhjusel minema ja Toobal hakkaks trennitegemise kõrvalt ka pealinnaklubis mängima, sünniks temast kindlasti kasu. Eelkõige kajastuks kasu just kogemustes, sest Selveri vanim mängija on hetkel 24-aastane USA temporündaja Matt Callaway. Mullu Slovakkia meistriks tulnud Toobal võiks tasemelt mängida tippliigade tagumise otsa klubides, kuid kõrgemale pääsemiseks peaks ta tõstete stabiilsus oluliselt paranema. Toobali tugevused on täna hea füüsis ja sidemängija kohta eeskujulik blokk.

Sidemängijate seis Eesti võrkpallis pole teatavasti kiita. Õnneks leidub siiski noori, kellel on potentsiaali ühel päeval Kert Toobalit vääriliselt koondises asendada. Koduses liigas mängimist jätkavatest meestest tasub välja tuua 20-aastane Renet Vanker, kes tegi mullu Selveris silmapaistva debüüthooaja ja vajab lihtsalt aega, et arengut jätkata. Sidemängijate parim iga jääb teatavasti reeglina 30+ vanusesse. Täna poleks Vanker veel kindlasti valmis Euroopa tippliigades põhirolli kandma, tulevikus aga loodetavasti küll.

Andres Toobal. | Foto: volley.ee
scroll to top