ÜLEVAADE | Eesti koondise kolm “vana sõpra” tagasid koha EM-finaalturniirile, Tusch ja Austria ilmselt väljas

Bulgaaria koondis, Türgi koondis, Alexander Tusch, Makedoonia koondis ja Nikola Gjorgiev. | Fotod: CEV

Sügisel toimuvale EM-finaalturniirile tagasid eelmisel nädalal peetud valikturniiride kaudu koha nii Bulgaaria, Türgi kui ka Põhja-Makedoonia.

Aastakümneid maailma võrkpalliparemikku kuulunud Bulgaaria võitis B-alagrupis Iisraelis kuue päeva jooksul kaks korda väljakuperemehi ja austerlasi ning kogus maksimaalsed 12 punkti. Silvano Prandi juhendatava Bulgaaria suurim punktikütt oli üks maailma silmapaistvamaid diagonaalründajaid Tsvetan Sokolov, kes saabus koondisse Moskva Dünamo klubist. Dünamo võitis seejuures Sokolovi puudumisest hoolimata nädalavahetusel Venemaa liigas Kaasani Zeniiti 3:0 ja on liikumas seniste tulemuste põhjal suisa põhiturniiri võidu suunas. Eesti koondis mängis Bulgaariaga viimati poolteist aastat tagasi enne EM-finaalturniiri, kui võõrustas Saku suurhallis kontrollturniiri.

B-alagrupi lõpetas napilt Iisraeli ees teisena Austria, kelle sidemängijana tegutses suure osa ajast Saaremaa Võrkpalliklubi mängumees Alexander Tusch. EM-ile on austerlastel aga keeruline pääseda, sest koha suurturniiril tagavad seitsme alagrupi viis paremat teise koha omanikku. Hetkel, mil kolmes alagrupis on mängud mängitud, paikneb Austria teise koha meeskondade võrdluses 4 punktiga kindlalt viimasel kohal.

Põnevust jagus küllaga C-alagruppi, kus Türgi ja Põhja-Makedoonia kogusid võrdselt 3 võitu ja 9 punkti. Alagrupi esikoha teenis tänu paremale geimide suhtele Türgi, kuid edasipääsu tagasid ka turniiri võõrustanud makedoonlased. Esimese omavahelise mängu võitis Türgi 3:1 ja teise Põhja-Makedoonia sama tulemusega. Makedoonlased pääsevad suurturniirile, sest edestavad teise koha meeskondade võrdluses möödunud suvel D-alagrupis lätlaste järel teise koha saanud Hispaaniat. Eesti koondis mängis Türgiga viimati 2019. aasta suvel, mil esmalt kaotati neile Tallinnas toimunud Euroopa Kuldliiga finaalturniiril poolfinaalis ja hiljem, EM-i eel kohtuti Istanbulis mitmes kontrollmängus. Makedoonlastega on eestlased pidanud viimase kümnendi jooksul mitmeid olulisi lahinguid, neist meeldejäävaim oli Euroopa Kuldliiga finaal 2016. aastal, kui meie teenisime 3:0 võiduga kuldmedali ja koha Maailmaliigasse.

Türklaste ja makedoonlaste valikturniiri suurim punktikütt pikemat tutvustamist ei vaja, sest Türgil kujunes selleks Robert Tähe endine klubikaaslane, noor ja andekas Itaalia kõrgliiga mängumees Adis Lagumdzija ja Põhja-Makedoonial kogenud Nikola Gjorgiev, kes teenib leiba Türgis. C-alagrupi viimaseks ehk kolmandaks jäi seejuures Lagumdzija sünnimaa Bosnia ja Hertsegoviina, kes punktiarvet ei avanud. Neljas meeskond Taani loobus valikturniirist.

EM-finaalturniirile on pääsenud 16 meeskonda ehk kaks kolmandikku kohtadest on nüüdseks täidetud. Korraldajamaadena pääsesid automaatselt finaalturniirile lisaks Eestile ka Poola, Tšehhi ja Soome, eelmise EM-i tulemuste põhjal aga Serbia, Sloveenia, Prantsusmaa, Venemaa, Itaalia, Ukraina, Saksamaa ja Belgia. Valikturniiri kaudu on jõudnud tiitlivõistlusele Läti, Bulgaaria, Türgi ja Põhja-Makedoonia.

EM-valikturniir:

A-alagrupp*: Horvaatia, Rootsi, Holland.

B-alagrupp: 1. Bulgaaria 12 p, 2. Austria 4 p, 3. Iisrael 2 p.

C-alagrupp: 1. Türgi 9 p, 2. Põhja-Makedoonia 9 p, 3. Bosnia ja Hertsegoviina 0 p, Taani loobus.

D-alagrupp: 1. Läti 12 p, 2. Hispaania 12 p, 3. Moldova 7 p, 4. Küpros 5 p.

E-alagrupp*: Albaania, Rumeenia, Slovakkia, Šveits.

F-alagrupp*: Asebaridžaan, Gruusia, Kreeka, Montenegro.

G-alagrupp*: Valgevene, Ungari, Norra, Portugal.

*Valikturniir lükati kevadesse.
**Alagrupi teise koha omanike võrdluses arvestatakse neljaliikmelistes alagruppides vaid kolme parema meeskonna omavahelisi tulemusi.