fbpx
Close

ÜLEVAADE: Türgi, Serbia või keegi kolmas? Kes tuleb tänavu Euroopa meistriks?

Serbia naiskond võitis Tokyos pronksi. Kas nüüd terendab EM-tiitel? | Foto: FIVB

Olgugi et oleme kahe nädala pärast algava meeste Euroopa meistrivõistluste ootuses, selgitavad esmalt Euroopa parima välja naised. Täna pannakse pall mängu nii Bulgaarias kui ka Rumeenias, kus võõrustajad võtavad vastu vastavalt Kreeka ja Türgi naiskonna. 32. Euroopa meister naiste saalivõrkpallis selgub 4. septembril Serbia pealinnas Belgradis.

Hoolimata sellest, et tänavu me Eesti naiskonda suurturniiril ei näe, jätkub põnevust EM-i jälgimiseks küllaga. Teeme Euroopa Võrkpalliföderatsiooni toel väikese ülevaate alagruppide koosseisudest ning võimalikest tiitlinõudlejatest. Eesti võrkpallisõpradel soovitame silma peal hoida just neil võistkondadel, kellega meie oleme viimastel aastatel võrdselt madistanud. Turniiril on esindatud nii meie põhjanaabrid soomlased ja rootslased kui ka kevadel Eesti naiskonna ees EM-ile pääsenud Valgevene ja Šveits.

A-alagrupp (mängud toimuvad Serbias Belgradis)

A-alagrupp. | Foto: CEV

Tiitlikaitsja Serbia on üks turniiri suursoosikuid. Värske olümpiapronks ja 2019. aasta Euroopa meister on väljas oma parimas koosseisus diagonaalründaja Tijana Boskoviciga eesotsas. Kuna EM-i otsustavad mängud toimuvad samuti Belgradis on serblannade eesmärk kõrgeim võimalik – kolmas järjestikune EM-tiitel.

Serbia järel mõlgutab alagrupist edasi pääsemise mõtteid kindlasti tugev Venemaa koondis, kes kuueaastase vahe järel loodab taas EM-ilt medali võtta. Meie idanaabrite koondise silmapaistvamad mängijad on kõigest 18-aastane Tatjana Kadotškina ning olümpial venelaste suurimaks punktikütiks tõusnud, klubivõrkpalli Fenerbaches mängiv 17-aastane diagonaalründaja Arina Fedorovtseva.

Alagrupi kahe viimase edasipääsukoha nimel võitlevad Prantsusmaa, Aserbaidžaan ja Belgia, kellest viimasel on kõige paremad šansid. Tänavuse Rahvuste Liiga suurima punktitooja, nurgaründaja Britt Herbotsi juhtimisel soovitakse peavalu valmistada kindlasti ka alagrupi eeldatavale kahele favoriidile.

EM-debüüdi teeb Bosnia ja Hertsegoviina naiskond, kes on Eesti vollesõpradele tuttav juunikuistest Hõbeliiga mängudest, kus kaotati eestlannadele esimeses voorus 2:3, ent teises võeti magus 3:0 revanš.

 

B-alagrupp (Bulgaarias Plovdivis)

B-alagrupp. | Foto: CEV

Väga ühtlase B-alagrupi soosikut on raske välja tuua. Eelmise EM-i 4. koht võiks justkui selle tiitli anda Poolale. Samas peavad poolakad hakkama saama pikaaegsete võistkonna tugitalade, sidemängija Joanna Woloszi ja temporündaja Agnieszka Kakolewskata.

Poolaga konkureerivad alagrupi võidule kindlasti ka Saksamaa ja Bulgaaria. Alagrupiturniiri võõrustajatel on hea hoog sees, sest suvel võideti Euroopa Kuldliiga, kaotades turniiri vältel vaid ühe geimi. Eelmisel EM-il veerandfinaali jõudnud Saksamaa tunneb end samuti tugevana, sest koondisesse on naasnud nende 26-aastane staarmängija Louisa Lippmann. Tänavu löödi kaasa ka Rahvuste Liigas, kus vaatamata 10. kohale tehti selg prügiseks nii Hollandil kui ka Poolal.

Alagrupi viimase edasipääsu koha nimel võitlevad Tšehhi, Hispaania ja Kreeka. Esimesed kaks on vanad tuttavad suvisest Kuldliigast, kui Hispaania võitis tasavägises pronksimängus 3:2 Tšehhit. EM-turniiri avavoorus lähevad naiskonnad taas vastamisi. Teisi üllatama läheb Kreeka naiskond, kes kohtus 2019. aasta Hõbeliiga alagrupiturniiril ka eestlannadega, võites mõlemad mängud 3:1.

Tänavuse Euroopa Kuldliiga võitnud Bulgaaria üritab koduseinte toel teha eduka EM-turniiri. | Foto: CEV

C-alagrupp (Horvaatias Zadaris)

C-alagrupp. | Foto: CEV

C-alagrupi suursoosik on MM-hõbe Itaalia, kes soovib kindlasti sõna sekka öelda ka kahe nädala pärast toimuvatel medalimängudel. Tokyo olümpial veerandfinaali jõudnud, kuid seal võrdlemisi kindlalt Serbiale alla jäänud saapamaa naiskond eesotsas 22-aastase diagonaalründaja Paola Egonuga võib alagrupis end võrdlemisi kindlalt tunda, sest EM-ide ajaloos ei ole tänavustele alagrupikaaslastele kordagi kaotatud.

Tänavune Kuldliiga hõbe Horvaatia soovib koduseinte toel Itaalia tuules alagrupist kindlalt edasi purjetada. Huvitav on alagrupi tagumine pool, kus leiab viimastel aastatel ka Eestiga rinda pistnud võistkondi. Ajaloolises Eesti naiskonna esimeses EM-mängus 2019. aastal meile tuule alla teinud Ungari peab sel korral võitlust koha eest sõelmängudel meie EM-valikturniiri alagrupikaaslaste, Valgevene ja Šveitsiga. Samuti on alagrupis tugev Slovakkia naiskond, kellega kevadel mängis Eesti 2:2 viiki.

Jälgime põnevusega: kui kaugele tüürib valikturniiril EM-pileti Eesti eest napsanud Šveits? | Foto: CEV

 

D-alagrupp (Rumeenias Cluj-Napocas)

D-alagrupp. | Foto: CEV

D-alagrupi võidu eest võitlevad eelmise EM-i hõbemedalist Türgi ning MM-i neljas naiskond Holland. Vähemalt paberi peal omab edumaad fännide seas Võrgu Sultaniteks tituleeritud türklased, kes on tänavused Rahvuste Liiga pronksmedalistid ning jäid Tokyos kõige napimalt (kaotati Lõuna-Koreale 2:3, otsustav geim 13:15 – toim.) poolfinaali ukse taha. Võistkonnad kohtuvad omavahel 24. augustil alagrupiturniiri viimases voorus.

Ülejäänud edasipääsukohtadele tuleb tihe rebimine. Eesti võrkpallisõbradel on põhjust hoida pöialt põhjanaabritele: D-alagrupis on nii Soome kui ka Rootsi. Sealjuures viimane neist pääses EM-turniirile 38-aastase vahe järel. Ukraina ja Rumeenia soovivad aga Põhjamaade pidu rikkuda ning ise alagrupist edasi pääseda. 2017. aastal Euroopa Liiga võitnud ukrainlannad ning koduväljakueelist omav Rumeenia on paberi peal Soomest ja Rootsist tugevamad.

Tänavu Euroopa parima naiskonnana Rahvuste Liigas 3. koha saavutanud Türgi on üks suurimaid medalinõudlejaid. | Foto: FIVB

 

Euroopa meister selgub 4. septembril Belgradis. Rivo Vesik pakkus võitjaks Türgit. Eesti naiskonna kapten Julija Mõnnakmäe pidas Vesiku pakkumist küllaltki tõenäoliseks, kuid põnevuse mõttes lisas kindlaks tiitlinõudlejaks Itaalia. Kindlasti ei ole eespool pakutuga rahul Serbia, Holland ja Venemaa, kes soovivad ise kirkaimad medalid kaela saada. Mida arvad sina? Kes võidab naiste EM-i?

scroll to top