Verine esmaspäev Tokyos: naiste alagruppide lõpetuseks murti hambaid ja hüppeliigeseid

Hetk enne kõva kokkupõrget türklannade leeris, mille tõttu Meliha Ismailoglu murdis hamba, kuid mängis siiski edasi. | Foto: FIVB

Tokyo olümpiamängude naiste võrkpalliturniiri viimaseks alagrupimängude päevaks olid küll enamus veerandfinaliste juba selgunud, kuid positsioonide säilitamiseks läks paljudel naiskondadel vaja täit pingutust. Kahe viiegeimilise lahingu kõrval nägime korraldajamaa kurba turniiriga hüvastijättu ja kahe naiskonna edutut katset avada geimivõitude saldo.

Päeva avamängus alistas Serbia 3:0 (25:18, 25:17, 25:15) Korea ja seda muuhulgas 13 löödud ässa toel, mis on olümpiamängude ühes kolmegeimilises mängus löödud serviässade rekordikordus. Tijana Boskovic, kelle arvele kanti 13 punkti, oli intervjuus rahvusvahelisele võrkpalliföderatsioonile õnnelik, et suudeti võtta just 3:0 võit. “Mu enda mäng paraneb matš-matšilt, sest me pole pea kaks aastat koos mänginud, kuid tunnen end hästi ja kõige olulisem on, et olen terve ja võitlusvalmis,” lisas Boskovic. Kaotajate poolelt keegi kümne punkti piiri ei ületanud – parimana tõi Kim Yeon Koung 9 silma.

USA, kes mängis alagrupi viimase mängu ilma vigastatud liidri Jordan Thompsonita, pidi ka mängus Itaalia vastu ühe vigastuspausi üle elama. Ameeriklannade sidemängija ja muide ka Kertu Laagi esimese Chieri-hooaja võistkonnakaaslane Jordyn Poulter tegi kolmandas geimis paremale hüppeliigesele liiga. Mängu sekkus tema asemel teine Itaalia kõrgliiga sidemängija, kõva hüppelt jõuservi lööv vasakukäeline Micha Hancock ja tema juhtimisel suutis USA naiskond võtta B-alagrupi liidrite duellis väärtusliku 3:2 (21:25, 25:16, 25:27, 25:16, 15:12) võidu. Platsi parim oli taaskord itaallanna Paola Egonu 28 punktiga, samas kui lausa viis ameeriklannat jõudsid kahekohalise punktisummani.

“Teadsime, et see mäng võib minna nugade peale, nagu ka juhtus,” kommenteeris maailma võrkpalliföderatsioonile USA resultatiivseimana 22 punkti toonud Annie Drews, kes sai platsile vigastatud Thompsoni asenaisena. “Loomulikult tahaksime, et kõik oleksid terved, kuid meil on nimekirjas 12 tugevat naist ja kohandame oma mängu vastavalt.”

USA koondis rõõmustamas peale Itaalia alistamist. Tagumises reas vasakul pool äsja hüppeliigest väänanud side Jordyn Poulter (nr 2) ja all vasakult teine, mängu samuti hüppeliigesevigastuse tõttu valges polosärgis kõrvalt vaadanud Jordan Thompson. | Foto: FIVB

Õnnetusteta ei möödunud ka võistluspäeva järgmine mõõduvõtt. Venemaa ja Türgi vahelises kohtumises läks parema selgitamiseks samuti vaja viit geimi ja otsustavas vaatuses leidis aset kahe türklanna omavaheline kokkupõrge, misjärel tekkis mängijate tohterdamiseks pikk mängupaus. Cansu Ozbay pääses suuremate vigastusteta, kuid teisel kokkupõrganul Meliha Ismailoglul oli intsidendis murdunud üks hammas. Mõlemad mängijad soovisid peale arstlikku ülevaatust siiski edasi mängida – naiskondlikku hingestatust näidates võitis siis just Türgi viienda geimi 15:10 ja seega ka kogu mängu tulemusega 3:2 (21:25, 25:23, 25:23, 15:25, 15:10). Irina Voronkova arvele kanti 20 punkti, türklanna Meryem Boz vastas 22 silmaga, millest 12 tõi ta üksnes teise geimi jooksul.

B-alagrupi viimaste kohtade heitluses enam palju mängus ei olnud, sest Hiina oli kindlustanud alagrupi viienda ja Argentiina vastavalt kuuenda koha. Lõuna-Ameerika esindus olümpiamängudel võiduarvet avada ei suutnud ja kaotas matši 0:3 (15:25, 22:25, 19:25), võitmata seega Tokyos ühtainsatki geimi. Nurgaründaja Zhang Changning oli võitjate parim 18 punktiga, argentiinlannade edukaimaks kerkis 13 punkti kogunud Erika Mercado.

Hiinlaste staar Zhu Ting jäi koondise kahes viimases mängus platsilt kõrvale, sest on taas kimpus randmevigastusega. Treener Lang Pingi sõnul on tegemist vana hädaga, mis on nurgaründajat vaevanud juba terve aasta. “Arst on talle soovitanud operatsioonile minna,” selgitas peatreener maailma võrkpalliföderatsioonile antud usutluses. “Me ei tea, kaua kestab lõikusjärgne taastusaeg. Terve naiskond soovib talle kiiret taastumist ja peatset naasmist võrkpalliväljakule.”

Pisarad Hiina sidemängija Yao Di silmis – koondisesuvi sai enneaegse lõpu. | Foto: FIVB

Ainus suurekaaluline mäng esmaspäevasel võistluspäeval oli Jaapani ja Dominikaani Vabariigi vaheline duell, kus mõlemal naiskonnal oli veerandfinaali pääsemiseks vaja mäng võita. Juba esimeses geimis pandi jõuvahekorrad paika – Dominikaani koondis võitis geimi lausa 25:10 – ning vaatamata jaapanlannade tagasitulekuüritusele kolmandas geimis võitis Kesk-Ameerika esindus mängu 3:1 (25:10, 25:23, 19:25, 25:19). Võitjate kapten, 36-aastane nurgaründaja Rivera tõi naiskonna heaks 17 punkti, korraldajamaa resultatiivseim oli 22 silmaga Sarina Koga. Sellega lõppes Jaapani naiskonna võrkpalliturniir kodustel olümpiamängudel.

Brasiilia ja Keenia vaheline mäng oli seevastu vaid vormistamise küsimus, mis kestis vaid tund ja 8 minutit. Sarnaselt Argentiinale ei suutnud ka Keenia oma võiduarvet avada ning lõpetas olümpiaseikluse ühegi võidetud geimita, kui kaotas ka Brasiiliale 0:3 (10:25, 16:25, 8:25). Võit kinnitas Brasiilia jaoks A-alagrupi võidu. Enim punkte tõi brasiillastele Carol, kes korjas enda nimele 12 õnnestunud sooritust. Keenia edukaim oli tavapäraselt Chumba, kelle arvele kirjutati 8 silma.

4. augustil toimuvate veerandfinaalide tuliseimad heitlused saavad ilmselt toimuma võistluspaarides Serbia-Itaalia ja Brasiilia-ROC. Huvitav on ka näha, kuidas saab heas hoos Dominikaani Vabariigi vastu hakkama vigastustest räsitud USA ja kui hästi saab Korea vastu hakkama Euroopa võrkpallihiid Türgi. Vaatamist ja põnevust jagub seega absoluutselt igasse vastasseisu.