fbpx
Close

Viis tähelepanekut Eesti rahvusmeeskonna uuest koosseisust

Vasakult ülevalt: Oliver Lüütsepp, Sten Vahtras, Keith Pupart, Rauno Tamme, Cedric Enard, Alex Saaremaa, Robin Ristmäe, Stefan Kaibald ja Alar Rikberg. | Fotod: Akaa Volley, Karl Rinaldo, Joosep Martinson, Irina Mägi, Riina Vals, Võrkpall24

Eesti võrkpalliliit avalikustas täna meie rahvusmeeskonna uue peatreeneri Cedric Enardi 24-mängijalise kandidaatide nimekirja, mis saab tänavu alustada loodetavasti valmistumist järgmisel suvel toimuvaks EM-finaalturniiriks.

Võrkpall24 toob siinkohal välja viis tähelepanekut seoses tänavuste valikutega.

*Esmalt kõige tähtsamast. Cedric Enardi valik kinnitab, et hetkel on silmapiiril üks suur eesmärk: järgmise aasta EM-finaalturniir Tallinnas. Et kodupubliku ees võimalikult hea tulemus saavutada, on prantslane kutsunud koondisse kõik meie hetke kogenumad mängijad, teiste hulgas Kert Toobali (40), Keith Puparti (35), Andrus Raadiku (33) ja Ardo Kreegi (32). Pole sugugi välistatud, et kodune EM-finaalturniir jääb mõnele neist – juhul kui järgmisel aastal koondisekutse ikka teenitakse – karjääri viimaseks, nii et võrkpallisõpradel tasub selle kvarteti tegemisi nautida lähiajal eriti tähelepanelikult.

*Kui pikaaegse koondise põhimehe, libero Rait Rikbergi (37) puhul oli juba varem teada, et tema koondist tänavu ei esinda, siis suuremateks üllatusteks võib puudujatest pidada nurgaründajaid Rauno Tammet (28) ja Kevin Saart (25). Saaremaa Võrkpalliklubis leiba teeniv Tamme pole küll erinevalt enamikest koondislastest välismaal mänginud, kuid Gheorghe Cretu käe all sai temast tänu mitmekülgsusele (Tamme alustas koondisekarjääri ju liberona!) ja kambavaimu hoidmisele mees, kelleta koondist enam hästi ette ei kujuta. Tema on Rikbergi kõrval ka ainus mullusel EM-finaalturniiril Eesti koondisse kuulunud mängija, kes jäi nüüd kutsest ilma. Puhtalt mänguliselt võib aga pidada üllatuseks, et Prantsusmaa esiliigas Saint-Quentin’i ridades mänginud Saar ei pääsenud Enardi valikusse. Samas on selge, et nurgaründajate kohal ongi Eestis hetkel koondisekoha nimel võitlus kõige tihedam. Välja jäid nimekirjast ju ka Karli Allik, Oliver Orav, Taavet Leppik ja Valentin Kordas. Valituks osutusid aga vähem kogenumatest mängijatest Märt Tammearu (19), Albert Hurt (20) ja Stefan Kaibald (22), kes tegid Tartu meeskonna ridades hea hooaja.

*Tartu Bigbanki meeskonnast kuuluvad kandidaatide hulka suisa 5 mängijat (Kert Toobal, Märt Tammearu, Albert Hurt, Stefan Kaibald ja Alex Saaremaa). Saaremaa on esindatud 3 (Keith Pupart, Henri Treial ja Johan Vahter), Tallinna Selver 2 (Renet Vanker ja Sten Vahtras) ning Pärnu 1 mängijaga (Silver Maar). Tõele au andes pole see ka mingi üllatus, sest Tartu krooniti lõppenud hooajal Eesti karikavõitjaks ja nende tuumik oli tänavu meie tippudest selgelt kõige Eesti-kesksem.

*Esmakordselt pääsesid Eesti koondise kandidaatide sekka Tartu Bigbanki temporündaja Alex Saaremaa ja Tallinna Selveri libero Sten Vahtras. Kui 19-aastase ja 208-sentimeetrise Saaremaa valimist võis oodata – tema tänavune esilekerkimine tipnes karikafinaali supermänguga -, siis 20-aastase Vahtrase selekteerimine on tõeline üllatus. Arvestades seda, et Selveri peatreener Alessandro Piroli eelistas tänavu põhikoosseisus Vahtrasele 17-aastast Rauno Haidlat, poleks Enardi valikut osanud ette näha ilmselt ka kõige suuremad spetsialistid. Loogilisema valikuna tundunuks lõppenud hooaja põhjal näiteks saarlase Alari Saare kaasamine, kuid küllap olid Enardil valiku tegemisel selged põhjused. Nüüd jääb üle vaid loota, et koondisesuvi annab Vahtrasele tugeva tõuke ja viib ta uuele tasemele.

*Tõsiselt hea meel on näha, et kahe prantslasest juhendaja kõrval jätkavad tööd tippvõistkonnas (seda ju Eesti koondis täna oma mängijate ja taustasüsteemiga on) ka mitmed eestlased. Meeste ja naiste koondise vangerduse tulemusena liitus Rainer Vassiljevi asemel rahvusmeeskonnaga Akaa Volley peatreener Oliver Lüütsepp, kes tutvustas aastate eest mitmetele meie tänase koondise põhimeestele (Robert Täht, Renee Teppan ja Kristo Kollo) Tartu Bigbankis jõutreeningute võlusid. Võrukas ütles küll hooaja keskel, et tänavu ta äsja lisa saanud pere tõttu koondisesuve naistega ette ei võta, kuid ilmselt oli tal keeruline loobuda, kui Enard ja meeste koondis uksele koputama tulid. Pealegi tuleb koondisesuvi (kui ta üldse tuleb) oluliselt lühem, kui esialgu oli planeeritud, seega jääb aega ka perele. Samuti valmistab rõõmu, et suures mängus jätkavad koondise varasemad liikmed Alar Rikberg ja Mirko Fasini, kes on oma ametites ehk vastavalt statistiku ja ÜKE treenerina võrkpallimaailma tipud. Lisaks on mõlemal pallimänguspordis väga oluline lisaoskus – nad teavad, kuidas meeskonnal tuju üleval hoida. Vähetähtis pole ka Robin Ristmäe kui mänedžeri jätkamine, sest tänu tema organisatoorsetele võimetele saavad mehed alati rahuliku südamega magama minna.

Loe ka: Enardi valik: kõik Eesti paremad võrkpallurid on üle aastate taas koondises, Lüütsepast saab abitreener
Loe ka: Cedric Enard: peamine eesmärk on valmistuda järgmise aasta EM-finaalturniiriks
Loe ka: Põnevad muudatused: selgusid Eesti rahvusnaiskonna tänavused kandidaadid ja uued abitreenerid
Loe ka: INTERVJUU | Kannapöörde teinud Vassiljev: võtan seda kui väljakutset töötada tipptreeneriga
Loe ka: Viis tähelepanekut Eesti rahvusnaiskonna uuest koosseisust

scroll to top