fbpx
Close

Vladimir Grbic Tartus eesti treeneritele: mõelge suurelt ja uskuge endasse!

Vladimir Grbic (alt vasakult neljas) koos Eesti ja Läti treeneritega. | Foto: Erakogu

25.-27. maini Tartu Ülikooli spordihoones toimunud Sydney olümpiavõitja Vladimir Grbici koolitusest võttis osa 80 treenerit nii meilt kui ka Lätist. Grbic viibis Eestis EVF-i presidendi Hanno Pevkuri kutsel.

Kolmepäevasel koolitusel käidi võrkpalli Kuulsuste Halli kuuluva Serbia tähe juhtimisel läbi eri vanuses noortele tehnikaelementide õpetamise põhialused ning jagati nippe treeningute mitmekesisemaks muutmiseks.
Muuhulgas pakkus Vladimir Grbic välja, et algklasside laste tutvumine võrkpalliga võiks alata õhupallidega hullates.

Samuti rõhutas Grbic oma loengus, et vigade tegemist ei tohiks karta ei mängijad ega ka treenerid. „Omletti ei saa teha, kui paari muna ära ei lõhu,“ tõdes Grbic ja lisas, et võrkpallis on vigade tegemine igati aktsepteeritav, lihtsalt nendest tuleks võimalikult ruttu õppust võtta. „Ilma vigu tegemata arengut ei toimu,“ ütles Grbic.

Eesti lastega on tehtud head tööd

Kolmepäevane koolitus tõi platsile erinevas vanuses Spordiklubi Duo võrkpallilapsed, kes Grbici nõudliku treeningu edukalt kaasa tegid. „Eesti noorvõrkpallurite koordinatsioon on neid poisse ja tüdrukuid vaadates väga hea. On näha, et treenerid on nendega teinud väga head tööd,“ ütles olümpiavõitja ning kiitis lapsi ka selle eest, et nad täitsid kõik tema ülesanded suure isuga. „Nad kuulasid mind väga tähelepanelikult – see pole sugugi tavaline asi, oskan seda omadele kogemustele toetudes öelda.“

Kolmepäevast koolitust kokku võttes sõnas olümpiavõitja, Euroopa meister ning 1999. ja 2000. aastal Jugoslaavia parimaks sportlaseks peetud Grbic, et Tartus toimunud koolitus erines muuhulgas Lõuna-Euroopas tema poolt peetud koolitustest selle poolest, et Eesti ja Läti treenerid elasid toimuvale tähelepanelikult kaasa ning küsisid palju asjalikke küsimusi. „Olen viibinud ka koolitustel, kus noortetreenerid küsivad igavledes, miks me seda kõike üldse läbi tegema peame?” illustreerib Grbic oma sõnu isikliku mälestuskilluga lähiminevikust. „Mul on Tartu koolitusest ainult ülipositiivsed muljed,“ kinnitas vanameister.

Treenerid said mitmeid uusi ideid

Koolitusel osalenud Eesti treenerite hinnangul noppisid nad Serbia võrkpallistaari õpetussõnadest välja üsna mitu tummist tarkusetera. Viljandi spordikooli kogenud noortetreenerile Merle Keerutajale meeldis Grbici sõnum, et võrkpalliga võiks lapsi julgustada tegelema juba lasteaiavanuses. „Õhupallide kasutamine algõpetuses oli väga sümpaatne, sest nõnda saab kenasti õpetada kehakontrolli arendamist,“ ütles Keerutaja. Samuti jäi talle meelde Grbici tõdemus, et noores peas pole oluline mitte tulemus, vaid igakülgne kehaline areng. „Tähtis on kasvatada terveid mängijaid, mitte tekitada neile vigastusi.“

Põlva ja Orava kandi võrkpalli eestvedaja Vendu Suurmann sai Grbici koolitusest uusi trenniideid. „Mulle meeldis tema võrkpallifilosoofia ning mõttelaad,“ ütles Suurmann ja lisas, et Grbici-kaliibriga staare peaks Eestisse kutsume varasemast rohkem – see hoiab virgena ning inspireerib tegutsema.

Ka Audentese spordigümnaasiumi poiste treener Raul Reiter ütles, et tema sai kinnitust paljudele oma teesidele. „Ka mulle meeldis see mõte kasutada algõpetuses võrkpalle.“ Grbic rõhutas koolitust kokku võttes, et hoolimata Eesti 1,3 miljonilisest rahvaarvust, on võimalus võidelda võrkpalliplatsil iga vastasega.  „Mõtteviis on väga oluline, maa väiksus ei loe midagi. Mina olen pärit 2500 inimesega Kleki väikelinnast, kust on tulnud 80 rahvuskoondise võrkpallurit ning kust pärit sportlased on kokku võitnud 5 olümpiamedalit.“ sõnas ta ning lisas: „Mõelge suurelt ja uskuge endasse – nii on kõik võimalik,“ julgustas ta eestlasi helgelt tulevikku vaatama.

Teksti autor: Rando Soome

scroll to top