fbpx
Close

Euroopa võrkpalliturg, I osa | Tähe tulevik, eestlaste asendajad ja tippude klubivahetused

Kas Robert Täht ja Wilfredo Leon mängivad uuel hooajal koos Perugias? | Foto: Siim Semiskar, Perugia VC, ekraanitõmmis

Võrkpall24 “väliskorrespondent”, Prantsusmaa kõrgliigaklubis Tourcoing’s hooaja seljataha jätnud Martti Juhkami annab ülevaate sellest, mida põnevat on suve saabudes Euroopa võrkpalliturul juba tehtud.

Itaalia

Euroopa ja maailma võrkpalli tõeline tippliiga Itaalia A1 alustas üleminekuid tõelise üllatuspommiga. Nimelt sõlmis Modena lepingu Matthew Andersoniga, kes lahkus 2012. aastal samast klubist Venemaa suurklubisse Kaasani Zeniiti. Venemaa klubi vastas kiirelt ja sõlmis lepingu Lube diagonaalründaja Tsevetan Sokoloviga. Lepingu suuruseks hinnatakse olevat 900 000 eurot hooaja eest. Sokolovi lahkumise järel hakkas Lube flirtima erinevate maailma tippdiagonaalidega nagu Ivan Zaitsev ja Bartosz Kurek, aga nädal tagasi sõlmiti leping Luksemburgist pärit Kamil Rychlickiga, kes tegi küll Ravenna eest hea hooaja, aga pole kindlasti selline mängija, keda poolehoidjad ootasid. Zaitsev kasutas jalgpalluritelt õpitud trikke ja pikendas juba olemasolevat kaheaastast lepingut veel kahe aasta võrra, mis jätab ta Modenasse 2023. aastani. Lube sõlmis lepingu ka Poola koondise temporündaja Mateusz Bieniekiga, kes asendab Piacenzasse lahkunud kogenud Dragan Stankovici.

Sel hooajal end Monzas väga heast küljest näidanud Oleg Plotnitski liigub uuel hooajal Perugiasse, misjärel hakkasid liikuma kuulujutud, et klubist soovib lahkuda Filippo Lanza, keda seob Perugiaga veel aastane leping. Perugiast lahkus austerlane Alexander Berger, kes liitus sarnaselt Dragan Stankovicile taas A1-te tõusnud Piacenzaga. Berger, nagu ka Gabriele Nelli, kes Trentinost Piacenzasse liikus, on ilmselt varumängija rollist tüdinud ja soovib saada regulaarset mänguaega, mida Perugias aastate jooksul teenida ei õnnestunud. Bergeri lahkumisel on Perugias lahtine veel ühe nurgaründaja koht, mille täidab viimaste kuulujuttude kohaselt Eesti viimaste aastate parimaks võrkpalluriks valitud Robert Täht. Kui üleminek lõpuni viiakse, siis oleks see Eesti võrkpallile ülimalt oluline, sest tõenäoliselt tõmbaks Täht eestlasi senisest rohkem Euroopa tippvõrkpallil silma peal hoidma. Tähe minek Perugiasse oleks võrreldav Renee Teppani kahe aasta tagusele Trentinoga liitumisele, mis annab mängijale võimaluse kogeda suurimaid võrkpalliduelle maailmas, mängides suurimatele tiitlitele. Samas käib suur võitlus ka meeskonna sees, sest juba platsile pääsemine on väga-väga raske. Ilmselgelt ootab kogu Eesti võrkpallipublik kannatamatult lähipäevade uudiseid ja loodab, et üleminek saab teoks.

Üks suuremaid üleminekuid on seni olnud kahtlemata sloveeni Klemen Cebulj Milanost Trentinosse siirdumine, mis tähendab, et Uros Kovacevici ja Aaron Russelliga moodustatakse sarnaselt Perugiale väga tugev vastuvõtjate trio.

Vähem nimekatest klubidest on huvitavaid üleminekuid teinud Callipo Sport, kes on toonud enda ridadesse Ameerika koondise ühe perspektiivikama noormängija Torey DeFalco. Samuti liitusid meeskonnaga kaks noort prantslast, temporündaja Barthelemy Chinenyeze ja Ajaccios väga hea hooaja teinud Timothee Carle. Sidemängija rollis on uuel hooajal Michele Baranovic, kes hangiti Türgi suurklubist Ankara Halkbank.

Viimaste uudiste valguses on meeskonda vahetamas serblane Nemanja Petric, kes lahkub Belgorodist ja liitub Milanoga. Sama klubiga on seostatud ka Jiri Kovarit, aga kas see ka tõeks saab, näitab aeg. Itaalia klubidega seostatakse ka Hollandi nurgaründajaid Maarten van Gardereni (Latina), Thijs Ter Horsti (Ravenna) kui ka Dick Kooy’d (Modena/omab Itaalia kodakondsust).

Venemaa

Venemaa superliiga on minu jaoks isiklikult üsna kaugeks jäänud, ilmselt on põhjuseks keelebarjäär, mis teeb informatsiooni hankimise keerulisemaks kui teiste liigade puhul. Sellest hoolimata toon teieni mõned üleminekud, mis võiks Eesti inimesele huvi pakkuda.

Meistrite Liigas Kaasani Zeniidi vastu silmapaistvalt tegutsenud Maciej Muzaj liigub uuel hooajal Gdanskist Venemaale, klubiks Surguti Gazpromi. Eesti koondise vastu paar aastat tagasi silmapaistva serviseeria teinud Makasim Žigalov, kes liitus ebavenelaslikult Poola liiga klubi Radomiga, naaseb kodumaale ja mängib uuel hooajal Moskva Dünamos. Sama klubiga liitub Brasiilia klubi Sada Cruzeiro eest mänginud ameeriklane Taylor Sander. Spekuleeritakse ka Kanada koondislase Stephen Maari liitumisest. Kaasani Zeniit on tegemas läbi suuri muudatusi ja meeskonnast lahkuvad “pahapoiss” Aleksei Spiridonov ja temporündaja Nikita Aleksejev, kes mõlemad liituvad Ufa Uraliga. Uute nimedena nähtakse klubiga liitumas Venemaa koondislasi Jegor Kliukat ja Dmitri Volkovit, aga need üleminekud pole tänasel päeval veel kinnitust saanud. Gheorghe Cretu ja Alar Rikbergi endine koduklubi hankis endale uueks hooajaks Türgi klubist Ankara Halkbankist serblase Drazen Luburici ja Brasiiliast tuleb bulgaarlane Rozain Penchev. Aastaid Lõuna-Koreas mänginud Krisztian Padar mängib tuleval hooajal Fakeli eest.

Poola

PlusLigas on suuremaid muutusi läbi teinud sel hooajal ebaõnnestunud Rzeszowi Assevo Resovia. Klubist on lahkumas Jakub Jarosz, Mateusz Mika ja David Smith. Poola koondisega maailmameistriks tulnud Mika liitub uuel hooajal Olsztyniga, Smith asendab Kedzierzyn-Kozle Zaksas Mateusz Bieniekit ja Jarosz läheb hea hooaja teinud Katowicesse. Uue mehena liitub Resoviaga belglane Tomas Rousseaux, kes mängis ennast eelmisel hooajal Katowices korralikult pildile. Üle mitme aasta naaseb Poola liigasse Zbiginew Bartman, kes koos prantslase Nicolas Marecaliga samuti Resovia särgi selga tõmbab. Samuti spekuleeritakse, et klubiga on liitumas Perugias mänginud Nicolas Hoag, aga üleminekuturul võivad asjad kiirelt muutuda.

Sam Deroo vigastuse tõttu Zaksas palju mänguaega saanud Rafal Szymura lahkub klubist, uueks koduklubiks Katowice, kellel tundub, et on tulevaks hooajaks märksa suuremad plaanid.

Järgneval hooajal ei näe Gdanski klubis enam maailmameistrit Piotr Nowakowskit, kes liitus Varssavi Onico ja Kurekiga. Kuulujuttude järgi otsib Varssav endale ka nurgaründajat – suuremad nimed sellele kohale on prantslased Kevin Tillie ja Resovias mänginud Thibault Rossard. Eks lähinädalad näitavad, kas üleminekud teostuvad. Rossardi seostati tugevalt ka Fenerbahcega, aga mängija agent ütles, et üleminek on täielik jama ja pole isegi alustatud läbirääkimisi. Kas see ka tõsi oli – kes seda enam teab.
Renee Teppani asemel võeti Belchatowi legendaarse Mariusz Wlazlyga mänguaega jagama Itaalias hea hooaja teinud Dusan Petkovic ja Kert Toobali asemele toodi Lubini Cuprumisse Prantsusmaa liiga viimase kahe hooaja parimaks sidemängijaks nimetatud portugallane Miguel Tavares.

Üleminekuturg on alles täies hoos ja osad klubid pole otsustavaid käike veel teinud. Sellest hoolimata on paljud mängijad lepingud sõlminud ja iga päevaga tehakse neist üha enam avalikuks, mistõttu tasub olukorral igapäevaselt kätt pulsil hoida. Tänasel päeval pole kolme suurema liiga nimekirjades ühtegi eestlast, kuid kuulujuttude järgi see ei pruugi nii jääda. Ootame ja vaatame, kas eestlastel õnnestub ennast viimaste hooaegade kombel ennast suurtesse liigadesse sisse murda.

scroll to top