fbpx
Close

Peatreener Soli arvamus “surmagrupist”: vanemad belglased on ohtlikud, aga peame jahtima esikohta

Fabio Soli. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

2023. aasta Euroopa meistrivõistluste valikturniiriks loositi Eesti rahvuskoondis ühte alagruppi Belgia, Iisraeli ja Fääri saarte esindustega. Alagruppide võitjad pääsevad otse finaalturniirile, samuti teenivad turniiripileti seitsme alagrupi viis parimat teise koha omanikku.

Võrkpall24 võttis ühendust sel kevadel esmakordselt Eesti koondise etteotsa astuva itaallase Fabio Soliga, kes valmistub Itaalia kõrgliigaklubi Cisterna Top Volleyt juhendades hetkel ülioluliseks viimaseks kohtumiseks play-offi pääsemise nimel.

Soli, kes peaks peatselt avaldama ka täieliku rahvuskoondise kandidaatide nimekirja, kommenteeris kõiki tugevasse C-alagruppi loositud eestlaste vastaseid ja heitis pilgu ka meie enda rahvuskoondise pikemale perspektiivile.

Fabio Soli, läheme siis kohe hiljuti avalikuks tulnud Eesti EM-valikturniiri alagrupivastaste juurde. Esimeseks eestlaste kõige kõvem konkurent Belgia – milline vastane see meile on?

Esiteks pean ütlema, et Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsiooniturniiril on ainult üks alagrupp, kus on koos kaks head meeskonda. Ja noh, see on meie alagrupp. (Muigab.) Kõikides teistes alarguppides on üks tugev liider, kellest ülejäänud grupiliikmed jäävad taseme poolest kaugele maha.

Et suurvõistlusele kvalifitseeruda, peame Belgiat võitma. Samuti peame Iisraeliga ettevaatlikud olema – nendega ei saa olema lihtne, eriti võõrsil mängides. Ja Fäärid… seal tuleb lihtsalt kohale minna ja mängida.

Belgia on kindlasti meie esimene eesmärk. Tean nende treenerit väga hästi, sest ta on praegu Itaalia liigameeskonna treener ja samuti Itaalia kodakondne (Emanuele Zanini, Ravenna peatreener – toim.). Talle meeldib kõvasti tööd teha, nii et loodan, et meile tuleb vastu heal tasemel Belgia koondis.

Siis on meie jaoks on oluline vahe, kas Belgia “vanemad kutid”, näiteks Stijn D’Hulst (30-aastane sidemängija, Märt Tammearu klubikaaslane Roeselares – toim.) ja Sam Deroo (29-aastane nurgaründajast koondise kapten, Timo Tammemaa klubikaaslane Rzeszowis – toim.), tulevad kohale või mitte. Kui kõik parimad mängijad on rivis, on tegemist väga tugeva vastasega.

Kui nende nimekiri on sama, mis eelmisel hooajal, kui mitu parimat meest koondisegrupis kohal polnud… ma ei ütleks, et meil on siis lihtne, aga saame nendega paremini võidelda. Vanemate mängijatega Belgia vastu on meil väga raske. Aga meie fookus on valikmängude mängimisel – vahet pole, kes on Belgia, Iisraeli või kellegi kolmanda koosseisus. Peame võitma kõiki, sest me tahame kvalifikatsioonist edasi pääseda.

Kas teil on mingeidki teadmisi Fääri saarte koondisest?

Ei, ma ei tea absoluutselt mitte midagi! (Naerab.) Kui aus olla, siis ma ei teadnud isegi, et neil rahvuskoondis olemas on. Nägin ainult, et nad on Euroopa edetabelis viimasel kohal. Nii et ei usu, et neil väga imeline võistkond on.

Mainisite, et Iisrael võib olla ohtlik vastane. Milles nende ohtlikkus seisneb?

Neil on paar head mängijat. Ma mäletan ühte meest paari aasta tagusest koondisest eriti hästi, aga ma ei tea, kas ta endiselt ka mängib. Muidugi olen ma kindel, et me oleme tugevamad ja suudame Iisraeli vastu hea esituse teha. Aga nagu teada, siis kodust nii kaugele mängima minna ei ole lihtne. Võrkpall on selles mõttes veider spordiala, et kui sa mängides oma parimas vormis ei ole, on raske mängu võita. Eriti välismaal. Nii et peame selle mänguga ettevaatlikud olema.

Iisraeli vastu on hästi oluline ka mängude skoor ja see, kui palju geime me vastasele ära anname. Kui Belgiaga peaks mängude lõpuks minema punktide osas võrdseks heitluseks, ei tahaks ma kahetseda, et kasvõi ühe geimi näiteks 24:26 seisuga Iisraelile ära andsime. Peame neid suruma esimesest punktist viimaseni välja, et alagrupi lõppedes ei peaks Iisraeli mängude suhtes midagi kahetsema jääma.

Tegelikult pääsevad edasi ka lausa viis teise koha meeskonda. Kas Eesti läheb oma raskes alagrupis ikkagi esikohta jahtima?

Meie peame mängima esimese koha nimel. Kui sealt tekib mingil hetkel teistsugune olukord, siis see oleks meile teine võimalus. Aga peame alustama ideega, et suudame kõiki alagrupivastaseid võita. Ainult nii tuleb õige keskendumine, et suvel tööd teha ja tiimist parim välja võtta. Ja siis vaatame edasi.

Kindlasti pole lihtne kõiki mänge kõrge kvaliteediga mängida. Aga meie meeskonnal peab olema selline meelestatus, et suudame kõiki alagrupivastaseid võita.

Kui palju olete võimalike Eesti koondislaste käekäiguga end läbi hooaja kursis hoidnud?

Olen olnud kontaktis oma abitreenerite Oliver Lüütsepa ja Alar Rikbergiga. Sain neilt head infot eriti just noorte mängijate kohta. Kuna ma ei plaani vaid ühe suve pikkust projekti, vaid tegemist on 2+2 lepinguga, siis  üritan ka rohujuuretasandilt midagi uut ehitada.

Oluline on mõista, et kui leiame Eestis häid talente, siis peame andma koondisele läbi nende jätkusuutlikkust. Tahan leida uusi mängijaid, keda saaks koondise tegemistesse kaasata, et nad saaksid hingata rahvuskoondise õhku. Võib-olla on nad siis juba järgmisel hooajal valmis koondisega päriselt liituma.

2023 EM-valikturniiri alagrupid:

scroll to top