fbpx
Close

INTERVJUU | Andrus Raadik riskantsest valikust, EM-ist, Cretust ning enda tõusudest ja mõõnadest

Andrus Raadik Eesti koondisega EM-il. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Eesti rahvusmeeskonna nurgaründaja Andrus Raadik tahab uues koduklubis Arhavis taastada enesekindluse – see on hetkel primaarne.

Arhavi näol on tegu Türgi kirdeosas asuva väikelinnaga. Kohalik võrkpalliklubi kogus eelmisel hooajal Türgi meistriliigas 7 võitu ja 15 kaotust ning lõpetas meistrivõistlused eelviimasel ehk 11. kohal. Võistkonna komplekteerimise jättis Arhavi viimasele hetkele, ent taolise klubi puhul pole selles midagi üleliia imelikku.

Eelmisel reedel Türki lennanud Raadik saab pärast Eesti koondisega läbi elatud EM-finaalturniiri kuu aega veel atra seada, sest Türgi liigas algab uus hooaeg alles oktoobri lõpus. Esimesed edusammud on pärnakas uues klubis juba teinud, sest eile jõudis tema korterisse lõpuks internet. Korterit jagab Raadik veel Soome koondise nurgamehe Elviss Krastinšiga ja kuigi vennasrahva mängija näol on tegu toreda inimesega, peaksid mõlemad mehed peagi ka eraldi korterid saama.

Võrkpall24 võttis Raadikuga ühendust esmaspäeva õhtupoolikul, et uurida pärnakalt nii uue eluolu kui ka meeskonna kohta.

Andrus, millise esmamulje Musta mere kaldal asuv 50 000 elanikuga Arhavi linn sulle on jätnud?

Eks kogu eluolu on siin hoopis midagi muud kui Skandinaavias. Linn on ühelt küljelt ümbritsetud Musta merega, ülejäänud külgedelt vaatavad vastu aga mäed. Praegu on soe, 21 kraadi, ja talvel pole ka kohalike sõnul mitu aastat miinusesse läinud. Aga vihma tuleb palju. Ka Kert (Toobal) uuris ja hoiatas, et kui sajab, siis kõvasti. Täna on õnneks päike väljas.

Millal Arhavi sinu vastu huvi tundma hakkas?

Algselt käis mingi jutt läbi juba juuni lõpus. Aga see oli tõesti lihtsalt jutt. Tõsisemaks läks kogu teema septembris. Ütlesin siiski kohe, et enne ma ei usu midagi, kui leping on laual. Konkreetne pakkumine tehti EM-il enne Ukraina-mängu (18. septembril). Ja ega ma enne seda ei tahtnudki midagi uuest hooajast mõelda, kuna EM oli läinud täiesti metsa.

Kas otsus tuli langetada võrdlemisi kiiresti?

Jah, nii võib öelda küll. Mu agent Nisse Huttunen oli Hollandis kohal ja temaga ma neid asju arutasin. Kert ütles vist samuti türklastele minu kohta hea sõna, kuna ta on Arhavi peatreeneriga varasemalt kokku puutunud. Ega mul väga mingeid muid valikuid ju polnudki. Kuna türklaste pakkumine oli normaalne ja Türgi liiga on kõva liiga, siis polnud vajadust pikalt mõtlema hakata. See on minu jaoks väga huvitav väljakutse.

Elviss Krastinš (vasakult teine) ja Andrus Raadik hetk pärast Arhavisse jõudmist koos klubi vedajatega. | Foto: Arhavi

Millised valikud sul suvel veel laualt läbi käisid?

Ega ei olnudki konkreetselt midagi. Türklaste kõrval tegi pakkumise ainult Saaremaa.

Aga koju jõuad sa alati tulla.

Just. Tahtsin ikkagi välismaal veel mängida. Olen suvel enda kallal päris palju tööd teinud ja ei tahtnud, et see nüüd mööda külge maha jookseks.

Kui heas vormis sa täna oled?

Tahaksin loota, et füüsiliselt elu parimas vormis. Mu kehakaal oli suve teises pooles koondises 93-94 kilo. Selliseid numbreid pole ma ammu kätte saanud. Aga mänguline vorm vajab mõistagi tööd, sest pärast EM-i ei teinud ma nädal aega üldse trenni. Türgis on praeguseks jäänud seljataha kaks rabedat pallitrenni.

Türgi kõrgliiga viimastes meeskondades on palkade maksmisest tihti omamoodi arusaam. Kui ettevaatlik sina selles osas oled?

(Muigab.) Kert hoiatas mind ka selle eest, et Türgis pean ma kõigeks valmis olema. Ja olengi! Siin ei tea iial, mis juhtuma hakkab. Arutasime just ka meeskonnakaaslaste (Fredric) Gustavssoni ja (Elviss) Krastinšiga, et vähemalt esimestel kuudel peaksid palgad kenasti laekuma. Eks saab näha, kuidas asjad liikuma hakkavad.

Kas lepingus panite numbrid kirja liirides või eurodes?

Ikka eurodes. Teisiti poleks mõeldavgi, kuna Türgi liiri kurss on nii ebastabiilne.

Kas lepingus on ka mõni punkt, mis palkade maksmist puudutab?

Jah, lepingus on kirjas, et kui palka ei maksta, siis on mängijal õigus klubist lahkuda. Aga need on alati keerulised teemad.

Jõuame nüüd meeskonna juurde. Millise mulje sulle uus koduklubi jätab?

Olen meeskonnaga ühe korraliku kuus-kuue vastu trenni teinud. Sidemängija Murat Yenipazar, kes mänginud varasemalt Innsbruckis koos Renee (Teppan) ja Marttiga (Juhkami), on väga hea. Rootslasest diagonaaliga (Fredric Gustavsson) olen kohtunud Soome liigas, kus ta oli väga korralik mängija. Ja Soome koondislase (Elviss) Krastinši taha kindlasti midagi ei jää. Ka libero tundub normaalne. Temporündajatest on üks kohalik noormängija end heast küljest näidanud, aga teised on esmahinnangul sellised nii ja naa mehed.

Aga peatreener Levent Zoroglu?

Inglise keelt ta väga ei räägi, aga inimesena tundub väga viisakas. Kõik tunduvad tegelikult. Treeninguid viib läbi abitreener. Peatreener vaatab kõrvalt ja teeb kurjemat häält, kui miski jääb silma, aga minul sellega probleeme pole.

Mida sa võistkondlikult uuest hooajast ootad?

Ma ei kujutagi ausalt öeldes ette, mida ootama peaks. Ma ei ole konkurentidega nii hästi kursis. Ainus, mida paremini tean, on Oliveri (Venno) meeskond. Talle tahaks ikka ära teha. Esmakordselt peaksime Galatasarayga kohtuma aga alles detsembri keskel.

Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Kuidas sa ennast pärast ebaõnnestunud EM-i tunned?

Nüüd on parem, aga ütleme nii, et päris sügav ja must auk oli küll paar päeva. Ka õde, keda pärast EM-i Pärnus külastasin, ütles, et see polnud see Andrus, keda tema tunneb. Eks tunne oli kehv. Ja uue klubiga polnud ka siis veel kõik selge.

Mida sa Eesti koondise uuelt peatreenerilt ootad?

Ma arvan, et tugeva treeneri leidmisega probleeme ei tohiks tekkida, sest meil on head mängijad – seejuures ka andekad noored – ja hea meeskond. Peamiselt loodan seda, et uuel treeneril oleks meile palju anda. Gianni (Gheorghe Cretu) aeg sai lihtsalt läbi selle meeskonna eesotsas. Ja siin pole midagi halba. Iga asi saab kord läbi. Tema andis meile endast kõik ja rohkemgi veel.

Ja lõpetuseks, mida sa endalt sel hooajal kõige enam ootad?

Tahaksin enesekindluse uuesti üles leida. Seda pole nüüd juba pikemat aega olnud. Ka möödunud klubihooaeg oli keeruline, suured tõusud ja mõõnad… Ja kuna ma suvel väga palju mänguaega ei teeninud, siis pole olukord selles osas oluliselt muutunud. Nüüd tulebki vaikselt jälle minema hakata. Enesekindlusega tuleb servi vastuvõtt tagasi ja kõik muu ka. Tuleb teha tööd ja näha vaeva…

Tammsaare ütles, et töö tegemise ja vaeva nägemisega tuleb armastus, kuid kas ta seda ka tegelikult mõtles…

(Naerab.) Mul on armastus olemas (Raadik ja tema elukaaslane Elina Salomäki saavad peagi lapse.)! Nüüd tuleb millegi muu nimel tööd teha ja vaeva näha.

Aitäh, Andrus. Jõudu ja jaksu uueks hooajaks!

Aitäh!

Loe ka: Andrus Raadik mängib sel hooajal Türgi kõrgliigas!

scroll to top