fbpx
Close

INTERVJUU | Robert Täht 4 vs 4 võrkpallist, Resovia-unistusest, imelikust tundest ja Perugiast

Robert Täht. | Foto: Siim Semiskar

Robert Täht ja Timo Tammemaa teevad Poola suurklubist Rzeszowi Asseco Resoviast vähemalt kuni järgmise kevadeni eestlastele justkui oma klubi, mille mänge hakatakse jälgima uuel hooajal erilise huviga.

Suvel 27-aastaseks saav Täht laob tulevaks klubihooajaks juba tublisti põhja, olgugi et enne Poolasse siirdumist ootab teda sarnaselt teistele koondistele veel ees n-ö tutvumisperiood meie rahvusmeeskonna uue juhendaja Cedric Enardiga.

Täht, kes valmistus teisipäeva hommikul Võrkpall24 kõne ajal meie parima vollepaari Kusti Nõlvaku ja Mart Tiisaarega trenni minema, paistab intervjuu põhjal ootavat uut hooaega tõesti suure huviga, sest seitsmekordse Poola meistri tagasi tippu vedamisest palju isuäratavamaid väljakutseid poleks olnud võimalik tänavu võrkpalliturult leida.

Robert, enne veel kui saalivõrkpallist rääkima hakkame – kas kõva valmistumine 4 vs 4 volleturniiriks juba käib?

(Naerab.) See on ilmselgelt šõuvärk. Toomas Vara helistas mulle ja ütles, et ma paneksin koondislastest tiimi kokku ja tuleksin 20. juunil Havenisse. Ega ma midagi rohkemat ei teagi sellest kõigest. Kas seal näiteks blokki võib minna mitme mehega? Meil on Andri (Aganits) ja Ardo (Kreek) iseenesest blokimeestest olemas.

Kas sa oled näinud kunagi tipptasemel 4 vs 4 vollemänge?

Ei ole.

Mina olen. Mind natuke üllatas, et seda oli täiesti vahva vaadata, kui mängida osatakse. Kas koondislaste on kindel plaan peatreener Cedric Enardi esikohaga rõõmustada?

Selge on see, et kuigi tegu on šõumängudega, siis kaotama me ei lähe. Ma arvan, et ega me ühtegi 4 vs 4 trenni enne turniiri ei teegi – paneme puusalt. Koondislastel on juunis küll jõusaaliperiood, aga ma usun, et me võiksime ikkagi oma võtta. Eks oleneb ka sellest, mis nimed vastu tulevad ja palju nad trenni on teinud.

Miks sa oma head sõpra ja vollepaarilist Renee Teppanit kampa ei võtnud?

(Muigab.) Ta keeldus! Aga kuna meil pole treenerit, siis vaatame, äkki ta võtab selle positsiooni endale.

Milline on su enda vorm pärast tavapäratut kevadist pausi?

Jõusaalivorm hakkab vaikselt tagasi tulema. Esialgset lihasvalu enam pole. Mu kehakaal oli langenud aeroobsete treeningute ja oma keharaskusega jõu tegemise tõttu viimase kahe-kolme aasta madalaimale tasemele – veidi alla 84 kilo -, aga nüüd on mõni kilo jälle rohkem.

Tuleme nüüd hiljutise klubivahetuse juurde. Ametlikult sai sinust Rzeszowi Asseco Resovia mängija eelmisel nädalal, kuid Poola ja seetõttu ka Eesti meediast käis üleminek läbi juba mitu kuud varem. Millal sa tegelikult Resoviaga lepingu sõlmisid?

See oli Eesti Vabariigi sünnipäeva ehk veebruari lõpu paiku.

Kas Timo Tammemaa sõlmis Resoviaga lepingu enne või pärast sind?

Tema üleminek tuli nõks hiljem. Mäletan, et ta veel helistas mulle ja uuris, kuidas mul lood on.

Kas kahe Eesti koondise põhimehe Poola tippklubiga liitumist tuleb pidada õnnelikuks kokkusattumuseks ja juhuseks või on sel ka mingi loogiline seos?

See on juhus. Meil on küll sama agent, aga see polnud selline “kaks ühes” üleminek. Pigem vaadati meid kui erinevaid mängijaid ja lihtsalt juhtus sedasi, et mängime nüüd ühes klubis.

Pääsed paariaastase pausi järel välismaal taas eestlasega koos mängima. Kas see on sinu jaoks oluline faktor?

Poolas ma polegi veel üksi kunagi mänginud. Timoga saab kindlasti tore olema. Praktiseerime eesti keelt. Aga ka linnana on Rzeszow oluliselt huvitavam kui mu endine Poola koduklubi Lubin. Rzeszow on ülikoolilinn ja siin on isegi väike lennujaam. Tegu on täieliku võrkpallikantsiga. Eriti tore oleks siin muidugi siis, kui meeskonnal hästi läheks. Ma arvan, et viimased kolm aastat pole mängijad vabal ajal väga linna peale minna tahtnud. Siin on sellised fännid, kes ei jäta oma arvamust välja ütlemata. Tuleb seega endast kõik anda, et hästi minema hakkaks.

Martti Juhkami ütles eelmise nädala taskuhäälingusaates “Kuldne geim”, et tema peab eesootavat Resovia hooaega sinu karjääri seni suurimaks väljakutseks. Kas sa oled sellega nõus?

Eks iga aasta on olnud tegelikult väga suur väljakutse minu jaoks. Resoviat võib ehk võrrelda Arkase kogemusega, sest ka seal nõuti meeskonnalt palju võite ja mina olin palgatud üheks klubi vedajaks.

Ent Poola liiga on siiski Türgist grammi võrra kangem kraam.

Jah, Poola liiga on ühtlasem. Türgis tõmbavad kohalikud mängijad liiga taset alla, Poolas on aga poolakad sarnaselt leegionäridele kõrgest klassist.

Sa mainisid ühes intervjuus, et Resoviaga liitumine on sinu jaoks justkui unistuse täitumine. Ole hea, selgita, miks?

Jaa, selle klubiga mul ajalugu jagub. Mäletan, et kui ma Lubini Cuprumi esimesel aastal (2015/16) esimest korda Resovia saali läksin, siis mõtlesin, et siin tahaks küll kunagi ise mängida. Tolles mängus ma väljakule veel ei pääsenud. Teine juhtum oli aga see, kui ma oma esimesel Lubini aastal esmakordselt põhikoosseisu pääsesin. Kätte oli jõudnud hooaja teine pool ja Gianni (Gheorghe Cretu) ütles enne mängu Resoviaga eikusagilt, et Täht alustab täna. Alustasingi ja võitsime mängu kodus Resovia vastu 3:0. See oli veel aeg, mil Resoviat ei võitnud keegi väga kergelt, Cuprum ammugi mitte. Sellest mängust saati olingi Lubinis põhimees (Täht mängis Lubinis kokku kolm edukat hooaega – toim.).

Millised on uuel hooajal nii sinu kui ka klubi juhtkonna ootused meeskonnale? Kas vähema kui medaliga sellise kaliibriga klubi ei saa leppida?

Kui Resovia on toonud meeskonda peatreeneri Alberto Giuliani, Poola koondise põhisidemängija Fabian Drzyzga ja Sloveenia koondise ühe liidri Klemen Cebulji, siis võib järeldada, et klubi eesmärgid on väga kõrged.

Kas peatreener Giuliani on sinuga juba ühendust võtnud?

Ta võttis meie kõigiga ühendust ühiselt WhatsAppi rakenduse kaudu ja rääkis oma plaanidest. Ma arvan, et ta ootab ära, kui selgub, millal uus hooaeg algab, ja siis suhtleb iga mängijaga juba personaalselt.

Poolas on lubatud korraga väljakul viibida kolmel leegionäril. Kas sinu positsioonil ehk nurgaründajate kohal peaksid mõlemad kohad olema n-ö broneeritud leegionäridele?

Kuna meie algkoosseisu peaksid pääsema poolakast sidemängija (Fabian Drzyzga), diagonaalründaja (Karol Butryn), libero (Michal Potera) ja üks temporündajatest, siis peaks nurgaründajate osas olema arvestatud leegionäridega. Koha eest algkoosseisus peaksin hakkama võitlema Nicolas Szerszeni (Poola ja Prantsusmaa kodanik) ja Klemen Cebuljiga (sloveen).

Poola meedias on spekuleeritud, et Resoviaga võib liituda ka Prantsusmaa koondise nurgamees Stephen Boyer.

Kuna meeskond paistab olevat komplekteeritud, siis tundub see mulle pigem vähetõenäolisena. Samas on nad eelmistelgi hooaegadel end ülekomplekteerinud, kui nimekirjas on olnud 20+ mängijat ja osad neist on tulnud seetõttu laenule saata.

Miks sõlmitakse võrkpallis tihti üheaastaseid lepinguid, nagu praegu ka sinu puhul?

See on võrkpallimaailmas küllalt tavapärane. Kui kõik klapib, juhtub lihtsalt see, et juba hooaja esimeses pooles tehakse lepingupikendus. Resovia on ilmselt natuke ettevaatlik ka praegu pikkade lepingutega, kuna nad on saanud mängijatega viimastel aastatel palju kõrvetada.

Hooaeg jäi tänavu poolikuks nii sinul kui ka kõigil teistel võrkpalluritel. Kas ootad seetõttu uut väljakutset eriti suure õhinaga?

Ootan. Käes on huvitav olukord. Nii pikka vaba perioodi polegi mul olnud. Imelik tunne on sees juba. Liitun koondisega ka juuni lõpus, aga kui Resovia peaks kutsuma, siis lahkun rahvusmeeskonnast varem. Poolakad tahavad liigat alustada varem, võib-olla juba septembri algusest. Põhjuseid on mitmeid: esiteks plaanitakse OM-valikmängud mängida ilmselt hooaja sees, teiseks tuleb hooaeg varem ära lõpetada, et olümpiale ja EM-finaalturniirile ruumi jääks. Niisiis hakkavad meeskonnad ka kogunema tavapärasest varem.

Kui palju mõjutab sinu olukorda see, et Resovia on mitu aastat augus olnud ja sul on võimalus nad tagasi tippu aidata?

See on kindlasti oluline lisaväärtus. Ma usun, et see aeg võiks nüüd kätte jõuda, kui Resovia hakkab uuesti tõusma. Kui nad oleksid praegu täielikus tipus, siis lasuks meeskonnal veelgi suurem surve. Praeguses olukorras on meil võimalik midagi võita, enne, kui nad tipus olid, oli võimalik aga vaid kaotada.

Lõpetuseks, Itaalia tippklubis Perugias jäi sinu hooaeg igas mõttes poolikuks. Kuidas sa selle hooaja veel viimast korda kokku võtad?

Kindlasti lootsin enamat. Mida hooaeg edasi, seda rohkem tekkis enesekindlust. Olin meeskonnaga liitudes esialgu võib-olla liiga aukartlik. Kogemusena oli see aga ikkagi väärt hooaeg. Kahju vaid, et lõpp sedasi läks. Oleksin tahtnud kõige ägedamaid mänge ka mängida. Nüüd jäi aga Itaalia meistrivõistluste play-off ja Meistrite liiga otsustav faas ära.

scroll to top