Ohtralt vaidlusi, punane kaart, viis geimi – Eesti tuli rongi alt välja ja alistas dramaatilises kohtumises Belgia!

Albert Hurt (nr. 24) oli tänase võidu üks peaarhitekte. | Foto: CEV

Euroopa Kuldliiga Tartu-turniiri viimases kohtumise läksid omavahel vastamisi seni vaid võite tunnistanud Eesti ja Belgia, millest väljus võitjana Eesti tulemusega 3:2 (20:25, 20:25, 25:19, 25:21, 18:16), tulles seejuures välja 0:2 kaotusseisust.

Avapäeval alistas Eesti kindlalt 3:0 Hispaania ja eile sama tulemusega Läti. Belgial on kirja kaks mitte just kõige veenvamat 3:1 võitu samade vastaste üle. Seega otsustas tänane kohtumine, kumb meeskond sõidab järgmisel nädalavahetusel Lätis Liepajas toimuvale teisele ringile A-alagrupi liidrina.

Eesti alustas järgnevas koosseisus: sidemängija Renet Vanker, nurgaründajad Märt Tammearu ja eelmisel kahel päeval varumeestepingil olnud Kristo Kollo, temporündajad Ardo Kreek ja Timo Tammemaa, diagonaalründaja Renee Teppan ja libero Silver Maar.

Mängu käik:

Esimeses geimis rebis Eesti kohe kohtumise alguses paari punktiga ette, kuid seejärel jäädi hätta vastuvõtul ja leiti end 2:7 kaotusseisust. Seejärel läks servima Teppan, kelle heade pallingute toel jõuti seisuni 6:7. Paraku suudeti taas initsiatiiv anda külalistele ja leiti end 6:11 kaotusseisust. Eesti jõudis veel Teppani serviseeria järel kahe punkti kaugusele, kuid ei enamat – 20:25.

Teise vaatuse alguses käis mäng mõlema meeskonna poolt üles-alla, kuid väikest edu hoidis Belgia. Seisul 8:11 vahetas Eesti koondise peatreener Cedric Enard Teppani asemel sisse Oliver Venno ja Vankeri asemele tuli platsile Robert Viiber. Edu see kahjuks ei toonud ja Eesti jäi geimidega 0:2 taha.

Kolmandas geimis tulid algkoosseisus platsile Venno, Viiber, Tammemaa, Tammearu, Albert Hurt, Andri Aganits ja Maar. Sama koosseisuga mindi kohtumise lõpuni. Eesti haaras 6:2 edu ja geimi edenedes suudeti seda ka suurendada. Meie mehed näitasid kaitses südi mängu ning Hurda ja Venno ilusate rünnakute toel saime 16:4 eduseisu. Enam gaasi maha ei võetud ja geimivõiduga 25:19 vähendati vahe 1:2-le.

Neljanda geimi algus oli tasavägine, kus kord oli üks meeskond peal, kord teine. Resultatiivselt tegutses Hurt, kelle kaks järjestikust blokki ja edukas rünnak viisid Eesti 7:4 juhtima. Belglased toibusid ja geimi keskosas jaotati punkte võrdselt. Seisul 18:20 sai belglaste hetkel kuulsaim võrkpallur Sam Deroo punase kaardi, mis andis automaatselt punkti Eestile. Vaatuse lõpp kuulus kindlalt meie meestele ja viies ehk otsustav geim oli tõsiasi.

Otsustavas vaatuses kulgeti võrdsete heitlusena seisuni 4:4. Seejärel sai Eesti Hurda rünnaku ja Aganitsa bloki järel kahe punktiga juhtima. Belgia diagonaalründaja Jolan Cox lõi head servi ja viis oma meeskonna 12:11 ette. Mängu lõpp oli ülimalt tasavägine ja Hurda äss lõpetas selle hullumeelse mängu Eesti kasuks 3:2!

Statistika:

Meie meeskonna resultatiivsemaks kerkis viimased kolm geimi mänginud Oliver Venno 23 punktiga (+18), Märt Tammearu lisas 16 punkti (+12). Eesti vastuvõtt oli 49%, rünnak 41%, lisaks saadi suisa 16 punkti blokiga ja löödi 5 ässa.

Belgia parimaks kujunes Sam Deroo 24 punktiga (+21), Tomas Rousseaux toetas 16 punktiga (+10). Külalised said serve vastu 37-protsendiliselt, rünnakuid suudeti lahendada 43-protsendiliselt, lisa tuli 15 bloki ja 3 ässa näol.

Mängu ilmestas mõlema meeskonna suur tahe võita ja arvukalt vaidlusi, mis päädisid kahe kollase (kummalegi üks) ja ühe punase kaardiga.

A-alagrupi teine turniir toimub 4.-6. juunil Lätis Liepajas. Eesti juhib kolme mängu järel 8 punktiga, Belgia on teine 7, Hispaania kolmas 3 ja Läti neljas 0 punktiga.