fbpx
Close

Pilk kulisside taha: kuidas sattusid Tammemaa ja Täht Poola tippklubi radarile?

Timo Tammemaa, Alar Rikberg ja Robert Täht. | Fotod: Gertrud Alatare/volley.ee; PlusLiga

Eesti rahvusmeeskonna nurgaründajat Robert Tähte ja temporündajat Timo Tammemaad on sel kevadel seostatud Poola meedias Rzeszowi Asseco Resoviaga. Nagu selgub, pole kuulujutud tekkinud tühja koha pealt.

Kuna see, et seitsmekordne Poola meister tunneb samaaegselt huvi kahe väikeriigi mängija vastu, pole kuigi tavaline nähtus, uuris Võrkpall24 maad Eesti koondise statistikult Alar Rikbergilt, kes töötas eelmisel hooajal (2018/19) Resovias Gheorghe Cretu kõrval abitreenerina. Täht ja Tammemaa on ise olnud arusaadavatel põhjustel teemat kommenteerides seni pigem kidakeelsed.

Alar, ütle ausalt, kas sinu käsi on mängus, et Resovia nii Tähe kui ka Tammemaa vastu huvi tunneb?

Ei, minu käsi pole mängus, kuigi, jah, juba sel ajal, kui mina ja Gianni Resovias olime, sai Robi ja veidi ka Timo värbamise üle arutatud. Resovias oldi Robi ja Timo olemasolust teadlikud ja kui tänavu uuesti turul ringi hakati vaatama, siis uuriti ka minult, millised nad on mängijate ja inimestena.

Klubi huvi nende vastu tekkis siis ju ikkagi sinu ja Gianni kaudu?

Tegelikult ei tekkinud. Resovias on tööl üks inimene, kes tegeleb puhtalt mängijate otsimisega. Gianni teab teda näiteks juba Olsztyni ajast (2010/11).

Alar Rikberg ja Gheorghe Cretu Resovia meeskonda juhendamas. | Foto: PlusLiga

Kuidas värbamisprotsess taolises suurklubis välja näeb?

Kõigepealt mõeldakse, millistele positsioonidele välismaalasi tuua on vaja. Timo jäi Resoviale ka seepärast silma, kuna tema tänavune koduklubi Tours mängis Meistrite liigas samas alagrupis poolakatega (Varssavi Verva). Ja Timo mängis hästi.

Seega peab paika, et Meistrite liigas mängimine on uue hooaja lepingu osas mängijatele suureks valuutaks.

Jah, kuigi antud juhul tuleb ikkagi öelda, et peab sattuma ka vastava riigi klubi alagrupikaaslaseks. Kui näiteks belglased mängivad prantslastega, siis seda Poolas eriti ei jälgita.

Kui sinu käest uuriti Roberti ja Timo kohta, siis kas asusid kaasmaalastest maalima piimajõgesid ja pudrumägesid?

(Muigab.) Ma ütlen iga mängija kohta alati ausalt välja nende tugevused ja nõrkused, aga jah, muidugi soovitasin mõlemat.

Kuidas sina Roberti ja Timo hooajale vastavalt Perugias ja Toursis tagasi vaatad? Kas sa usud, et nad astusid arengus sammu edasi?

Robi mängis nii vähe, et mul on väga raske öelda midagi tema arengu kohta. Timo oli selline, nagu ta olema pidi. Timo puhul sõltub palju sellest, kes on treener ja milline saab olema sidemängija – kas teda osatakse ära kasutada? Resovias vahetati tänavu näiteks kolmel korral treenerit.

Robert Täht ja Timo Tammemaa Eesti koondise särgis. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Resovia on viimastel hooaegadel jäänud konkurentsivõimelisest eelarvest hoolimata Poolas suurest mängust üha kaugemale. Milline võiks olla meeskonna rahaline seis koroonaviiruse leviku valguses uuel hooajal? Kas klubi elab riigi või erasektori toetusest?

Klubi toetus põhineb erasektoril. Klubi omanik on Adam Goral, kellel on 40 000 töötajaga rahvusvaheline IT-ettevõte. Goral katab klubi eelarvest hinnanguliselt 80 protsenti. Teine asi on see, et Resovia on üks väheseid klubisid, millel on arvestatav fänniarmee ja piletimüük. Viimaste aastatega on jäänud see pool küll tagasihoidlikumaks kehvade tulemuste tõttu, aga ka eelmisel hooajal käis keskmiselt 3000 inimest saalis. Kui oli vähegi arvestatav mäng, tuli saali täismaja.

Kas sa oled kursis, milline võiks Resovia meeskond uuel hooajal välja näha?

Ma usun, et pärast nii kehva hooaega teevad nad suurpuhastuse.

Aga seda tegid nad ju ka pärast eelmist hooaega.

Jah, aga nad tegid seda väga valesti. Ka Giannil tekkisidki klubiga erimeelsused siis, kui sai selgeks, et meeskonna komplekteerib omanik, president ja teised inimesed, mitte peatreener. Nad tegid tänavuseks hooajaks meeskonna, kus maksid palju raha meestele, kes seda väärt polnud.

Kuidas sellise lähenemisega klubi sai üldse 2012., 2013. ja 2015. aastal Poola meistriks tulla?

Kuuldavasti oli meeskonna pikaaegsel treeneril Andrzej Kowalil otsustusprotsessides rohkem sõnaõigust kui hilisematel juhendajatel. Minu hinnangul oli teine väga halb otsus see, et Resovia vahetas klubi presidendi ära, pannes ametisse Poola koondise endise libero, kogenematu Krzysztof Ignaczaki.

Tuleme tagasi Roberti ja Timo võimaliku ülemineku juurde. Kas neid soovitakse palgata põhimeesteks?

Ma arvan küll. Välismängijaid on meeskonnas vähe, ilmselt kaks-kolm tükki. Neid tahetakse võtta ikkagi põhimeesteks.

Lõpetuseks, kas Robert ja Timo on sellise klassiga mängijad, kellega Resovia heitleks Poolas medali eest?

Nemad kahekesi seda medalit kindlasti ära ei suuda tuua. Ka ülejäänud punt peab olema medaliheitlusse sekkumiseks väga kõva. Kui kolmandaks välismängijaks suudetakse palgata hea diagonaalründaja, näiteks Grozer (Saksamaa koondise täht György Grozer – toim.), siis oleks see hea märk. Grozer on varasemalt Resovias mänginud ja tema naasmise üle on nüüd ka kuulujutud liikvel. Tänavu jäi Resovial diagonaalründaja koht nõrgaks, nii et Grozer aitaks palju. Tähtis on ka see, millised poolakad õnnestuks Resoviasse tuua. Kõige paremad poolakad pole tahtnud enam viimastel aastatel meeskonnaga liituda. Klubil on selles osas tõsiseid muresid olnud. Nagu öeldud, Resovia mured algavad võistkonna komplekteerimise mudelist.

scroll to top