ŠOKK! Prantslaste pidu ja pikk võiduseeria sai ootamatu lõpu

Tšehhi rahvusmeeskonna mängijad. | Foto: CEV

Euroopa meistrivõistlustel lõhati tõeline üllatuspomm, kui Tšehhi alistas 16 parema seas Tokyos olümpiavõitjaks kroonitud Prantsusmaa suisa 3:0 (25:22, 25:19, 34:32).

Pea 4000 inimese tuge nautinud Tšehhi edu ennustasid kindlasti vähesed, sest enne tänast oli Prantsusmaa võitnud 8 kohtumist järjest (3 OM-il ja 5 EM-il). Avageimis tegutses kahvatult Prantsusmaa suurim staar Earvin N’Gapeth ja prantslased kaotasid geimi kolme punktiga. Teises geimis Tšehhi olümpiavõitjatele suurt sõnaõigust ei andnud ja võitsid vaatuse kindlalt 25:19. Viimaseks jäänud kolmas geim oli tõeline vaatemäng, kus käidi ühte jalga algusest lõpuni. N’Gapeth, kes leidis kogu kohtumise jooksul vastase bloki üles koguni viiel korral, lõpetas ka mängu blokki löömisega.

Võitjate resultatiivseim oli Jan Hadrava 18 punktiga (+15), Lukas Vašina, kes kolmanda geimi lõpus tegutses sisuliselt eksimatult, lisas 15 punkti (+10, rünnak koguni 71%). Tšehhi vastuvõtt oli 53%, rünnak 59%, lisa tuli üheksa bloki ja kahe ässa näol.

Lisaks peab ära mainima, et Tšehhi koondist juhendab Jiri Novak, kes jagas Karlovy Vary Karlovarsko klubis õpetussõnu Henri Treialile.

Prantsusmaa tulemuslikem oli Jean Patry 20 punktiga (+13), rünnakul seitsmel korral eksinud N’Gapeth tõi 12 punkti (+8). Prantslased said serve vastu 55-protsendiliselt, rünnakuid lahendati 51-protsendiliselt, lisaks teeniti kolm blokki ja löödi 4 ässa.

Päeva avamängus alistas eelmine EM-i hõbemedalist Sloveenia 3:1 (25:20, 25:18, 18:25, 25:12) Horvaatia.

Sloveenia parimaks kerkis eelmisel hooajal koos Robert Tähe ja Timo Tammemaaga koos Poola kõrgliigaklubis Rzeszowi Asseco Resovias mänginud Klemen Cebulj 13 punktiga (+7). Horvaatidele tõi Leo Andric 21 punkti (+14, sh 9 (!) ässa).

Ühtlasi on selgeks saanud veerandfinaalpaarid: Poola-Venemaa (Gdansk, Poola) ja Holland-Serbia (Gdansk) ning Itaalia-Saksamaa (Ostrava, Tšehhi) ja Tšehhi-Sloveenia (Ostrava).