Video | Klubide MM-il nähti läbi aegade üht erilisemat tagasitulekut, nii naistest kui meestest tuli troonile uus võitja

Võiduka Conegliano täht Paola Egonu rünnakul. | Foto: FIVB

Eelmisel nädalal toimunud FIVB klubide maailmameistrivõistlustel võtsid mõõtu erinevate maailmajagude parimad võistkonnad. Turniirile kvalifitseerub igal aastal lisaks korraldajaklubile Euroopa, Aasia ja Lõuna-Ameerika meisterklubi. Naiste meistrivõistlustel jagati sel aastal välja ka neli kutset, mille tulemusena suurenes turniir 8-võistkonnaliseks. Meestest selgitasid maailma parima aga taas neli klubi.

Naiste maailmameister selgitati välja Hiinas Shaoxingis. Kaks osalevat klubi oli samuti Hiinast: korraldaja Guangdongi Evergrande ja Aasia meister Tianjini Bohai Bank. Euroopa Meistrite Liiga tšempionina sai osaluskoha Novara Igor Gorgonzola (Itaalia) ning Lõuna-Ameerika meistrina oli kohal Belo Horizonte Itambé Minas (Brasiilia). Vabapääsme-kohad täitsid kaks Istanbuli tippklubi Eczacibasi VitrA ja Vakifbank, Itaalia meister Conegliano Imoco Volley ja Brasiilia liiga hõbedanaiskond Uberlandia Dentil Praia Clube.

Mängud toimusid kahes alagrupis ja alagruppide esimesed kaks naiskonda pääsesid mängima medalite eest. Poolfinaalidest kujunesid Itaalia versus Türgi mõõduvõtud – esimeses poolfinaalis läksid vastamisi Conegliano ja Vakifbank, teises mängisid finaalikoha eest Novara ja Eczacibasi. Brasiilia ja Hiina esindajad jäid sel hooajal kohtadele viies kuni kaheksas.

Esimesest poolfinaalist kujunes tõeline triller. Juba esimesed neli geimi näitasid Conegliano ja Vakifbank võrdset mängu (25:23, 20:25, 25:23, 21:25), kuid otsustavas viiendas geimis võis näha harvaesinevat tagasitulekut (vaata videost). Nimelt oli Vakifbanki naistel 14:10 eduseisul kasutada neli järjestikust matšpalli, kuid mänguvõitu ei suutnud ära vormistada ei Rootsi võrkpalli superstaar Isabelle Haak ega teised valitseva klubide maailmameistri mängijad. Conegliano viigistas seisu tänu hiilgavale kaitse- ja ründemängule 14:14’le, kuid ka Vakifbank ei andnud veel alla. Seisuga 23:21 (!) tõestas oma paremust lõpuks Conegliano, kelle poolatarist sidemängija Joanna Wolosz võttis kaks korda järjest blokis kinni Vakifbanki brasiillannast ründaja Gabi. Taolist tagasitulekut ei nähta tipptasemel võrkpallis just kuigi tihti. Mängu resultatiivseim oli itaallanna Paola Egonu, kes tõi Coneglianole hämmastavad 38 punkti.

Teine poolfinaal Istanbuli Eczacibasi ja Novara vahel oli samuti viiegeimiline ja ka seal selgus võitja viiendas geimis minimaalse punktivahega. 31 punkti toonud maailma parim võrkpallur, serblanna Tijana Boškovic tüüris 3:2 (25:21, 23:25, 25:11, 23:25, 15:13) võidule Istanbuli klubi. Euroopa meisterklubi Novara jäi seega napilt finaalist välja ning kohtus kolmanda koha mängus Vakifbankiga, kellelt tuli vastu võtta 0:3 kaotus.

Finaalmängus näitas juba suure tagasituleku läbi elanud Conegliano, et on vastasest üle. Esimese geimi suutis küll Istanbuli klubi 25:22 võita, kuid järgmised geimid kuulusid Itaalia klubile numbritega 25:14, 25:19 ja 25:21. Itaalia meister Conegliano sai seega esimest korda ajaloos pea kohale tõsta klubide maailmameistri karika. Finaalis suutis vaatamata neljageimilisele mängule 33 punkti tuua loomulikult Nigeeria taustaga Itaalia koondislane Paola Egonu, Eczacibasi suurim skoorija oli jällegi Boškovic 24 punktiga.

Naiste turniiri kõige väärtuslikumaks mängijaks valiti 20-aastane Paola Egonu, kellega koos mahtus sümboolsesse võistkonda veel kolm meisterklubi mängijat: nurgaründaja Kimberly Hill (USA), keskblokeerija Robin de Kruijf (Holland) ja sidemängija Joanna Wolosz (Poola).

MVP: Paola Egonu (ITA, Conegliano)

Parim diagonaalründaja: Isabelle Haak (SWE, Istanbuli Vakifbank)

Parimad nurgaründajad: Kim Yeon-koung (KOR, Istanbuli Eczacibasi VitrA), Kimberly Hill (USA, Conegliano)

Parimad temporündajad: Zehra Günes (TUR, Istanbuli Vakifbank), Robin de Kruijf (NED, Conegliano)

Parim sidemängija: Joanna Wolosz (POL, Conegliano)

Parim libero: Simge Sebnem Aköz (TUR, Istanbuli Eczacibasi VitrA)

Meestest võidutses Civitanova Lube

Meeste maailmameister selgitati välja Brasiilias Betimis ning seal võtsid mõõtu ainult neli võistkonda. Esindatud olid korraldaja ja ühtlasi ka Lõuna-Ameerika meister Sada Cruzeiro (Brasiilia), Euroopa Meistrite Liiga võitja Civitanova Lube (Itaalia) ning hõbemedalist Kaasani Zeniit (Venemaa). Aasia klubidest osales hoopiski maailmajao kolmas klubi Al-Rayyan (Katar), sest Aasia meister Shardari Varamin Iraanist sai FIVB-lt osaluskeelu ning hõbemedalist Panasonic Panthers Jaapanist osaleda ei soovinud.

Mängud toimusid esialgu alagrupis, mille paremusjärjestuse alusel pandi paika poolfinaalide paarid. Turniiri tasavägiseim mäng leidiski aset just alagrupifaasis, kus Kaasani Zeniit võttis 3:2 võidu Civitanova üle, tehes pisut tagasi kevadel kaotatud Meistrite liiga finaali eest. Brasiilia suurklubile Zeniit aga kaotas ning seetõttu jäi Venemaa hiid alagrupis kolmandaks. Alagrupi võitis Civitanova ja sai seega poolfinaalivastaseks Katari klubi, kes võitis nelja alagrupis peetud mängu peale vaid ühe geimi.

Mõlemad poolfinaalmängud kulgesid ühekülgselt. Al-Rayyan ei suutnud Itaalia klubi vastu enamat kui 22 punkti geimis (15:25, 17:25, 22:25), Sada Cruzeiro võitis Kaasani Zeniiti samuti 3:0 (25:21, 25:22, 25:23). Poolfinaalides tõid enim punkte brasiillane Yoandy Leal (17, Civitanova) ja prantslane Earvin Ngapeth (19, Kaasan), seejuures Ngapethi hea skoor Zeniiti geimivõiduni aidata ei suutnud.

Finaalis kohtusid seega Euroopa ja Lõuna-Ameerika meister. Civitanova võitis avageimi ja kaotas teise, kuid suutis kolmanda numbritega 31:29 enda kasuks kallutada. Ka neljanda võitis Itaalia klubi ja kogu mäng Civitanovale seega 3:1 (25:23, 19:25, 31:29, 25:21). Itaalia meeste klubile oli see samuti esimene maailmameistritiitel. Civitanova eest tõid mõlemad kodakondsust vahetanud Kuuba juurtega mängijad Yoanda Leal ja Osmany Juantorena (Itaalia) lausa 20 punkti, Sada Cruzeiro parim oli samuti 20 punkti kogunud argentiinlane Facundo Conte. Pronksimängus küsimust ei tekkinud, sest Kaasani Zeniit võitis Al-Rayyanit kolmes geimis (25:21, 25:18, 25:17). Mängu parim oli bulgaarlane Tsvetan Sokolov, kes tõi Zeniti kasuks 14 punkti.

Turniiri parimaks mängijaks valiti Yoandy Leal ning koos temaga said Civitanova ridadest auhinnatud parima sidemängijana Bruno Rezende (Brasiilia), parima nurgaründajana Osmany Juantorena, parima temporündajana Robertlandy Simón (Kuuba) ja parima liberona Fabio Balaso (Itaalia).