fbpx
Close

Naiste Balti liiga finaalturniir algab: Eesti klubid lähevad tähtsatele mängudele vastu täiesti erinevatest olukordadest

Eesti naiskondade peatreenerid Andrei Ojamets, Marko Mett ja Hendrik Rikand. | Fotod: Gertrud Alatare/volley.ee, Riina Vals/SK Duo

Täna õhtul tehakse Tartu Ülikooli spordihoones algust naiste Balti liiga finaalturniiriga, kus osalevad Eesti paremate naiskondade TalTech/Tradehouse’i, Audentese SG/Noortekoondise ja Tartu Ülikool/Bigbanki kõrval ka Läti klubid Riia Võrkpallikool ja Jelgava ning Leedu esinaiskond Kaunas.

Seoses Eestiski tihedalt leviva koroonaviirusega on kõigis naiskondades olnud viimase nädala jooksul ärevust tavapärasest rohkem. Nimelt pidid kuus võistkonda enne hooaja tähtsaimale turniirile saabumist tegema testi, mis kinnitaks, et ühelgi võistkonnaliikmel pole viirust küljes.

Kui ülejäänud naiskonnad on saanud viimastel päevadel turniiril osalemiseks rohelise tule – tõsi, üksikud mängijad jäävad turniirist ikkagi eemale -, siis Riia klubi pidi Tartusse jõudes tegema juba uue testi, sest naiskonna abitreener, olümpiavõitja Pavels Selivanovs andis nädala sees positiivse proovi. Lõunanaabrid jätsid seetõttu ära nii eileõhtuse kui ka tänahommikuse treeningu ning ootavad Emajõelinnas hetkel testi tulemusi, et täna õhtul loodetavasti ikkagi veerandfinaalis Audentese vastu väljakule joosta.

Turniir peakski algama täna kell 16.00 just Riia ja Andrei Ojametsa juhendatava Audentese mänguga. Teises veerandfinaalis lähevad kolm tundi hiljem aga vastamisi TÜ/Bigbank ja Jelgava, kes kohtuvad tänavu, muide, alles esimest korda.

“Katariina Vengerfeldt ja Helerin Hansman, kes olid lähikontaktsed, said äsja isolatsioonist välja ja saavad meid aidata, seega osaleme turniiril täiskoosseisus,” kinnitas tartlaste peatreener Hendrik Rikand reede hommikul.

“Jätsime ühe planeeritud pallitrenni sel nädalal ära, aga viimastel päevadel oleme juba taas korralikult harjutanud. Meie jaoks on iga mäng kulla hinnaga ja iga võit kordaminek. Jelgavat võiks nimetada turniiri mustaks hobuseks, sest nad suudavad mängida suurepäraselt, aga võivad ka täiesti ära laguneda. Seda kinnitas ka eelmisel nädalavahetusel toimunud Läti superkarika mäng, kus esialgu polnud Riial nende vastu variantigi, aga lõpus polnud neil endil enam Riia vastu varianti. Jelgava tugevus peitub nurkades. Nüüd oleneb kõik sellest, kuidas me servi lööme. Ja miks me ei peaks hästi oma kodusaalis servima?” on Rikand optimistlik.

Keda tooks Rikand oma naiskonnast turniiri eel esile? “Üht naist on väga raske välja tuua, sest konkreetne liider meie võistkonnal puudub. Tahaksin väga loota, et Annabel Huigi (jaanuarikuu parim mängija liigas – toim.) hea hoog jätkub vaatamata sellele, et ta on kaks viimast mängu pidanud seljaprobleemi tõttu vahele jätma. Samuti võiks ära märkida Ingrid Kiiski, kes on meie üks kogenumaid mängijaid ja kellele on tähtsad mängud seni reeglina sobinud,” vastas Rikand, kes osaleb taolisel turniriil naiskonna peatreenerina esmakordselt.

Otse homsetesse poolfinaalidesse tagasid põhiturniiri tulemuste põhjal koha meie esinaiskond TalTech/Tradehouse ja Leedu ainus tõsiseltvõetav klubi Kaunas. TalTech ootab poolfinaalivastast Jelgava ja Tartu duellist, Kaunas Audentese ja Riia matšist.

“Jõuame teha enne finaalturniiri täpselt poolteist trenni koos,” sõnas TalTechi peatreener Marko Mett. Kogu pealinnaklubi on viimased kümme päeva olnud isolatsioonis ning esimene ühistreening tehakse pika pausi järel alles täna õhtul Tartus. Veel ootab naiskonda ees homme hommikul kerge mängueelne treening.

“Oleme veidi haavatud, sest neli mängijat jääb koju,” kinnitas Mett, kuid ei soovinud veel nimesid täpsustada. Peatreener ei osanud ennustada, kas nädalane paus treeningutest mõjutab oluliselt naiskonna mängutaset. “Ma ei tea, sest mina ega keegi teine meie naiskonnast pole kunagi olnud sellises situatsioonis. Saime täna hommikul proovide vastused ja kindluse, et võime nende 12 allesjäänud mängijaga, kes hetkel olemas on, turniirile sõita. Selge on aga see, et kui vile kõlab, siis ei tohi enam seljataha jäänule mõelda, vaid tuleb keskenduda konkreetselt matšile.”

Nii Rikand kui ka Mett usuvad, et TalTechi kõrval on teiseks peamiseks finaalipretendendiks just Kaunase naiskond. “Neil on välismaalt koju mängima naasnud peatreeneri (Vita Makauskiene) tütar Vilte Bogdanovic, samuti on võistkond mõned leegionärid hankinud ja mullusest Jonova võistkonnast kaks võtmemängijat endale võtnud. Tegu on ainsa Leedu klubiga, kes tõsiselt treenib. Kui Leedul oleks koondis, siis võiks Kaunast nimetada koondise baasklubiks. Meie võitsime neid sügisel küll üpris kindlalt 3:1, ent ühe geimi, mis nad kätte said, võtsid nad ise, mitte meie ei andnud seda.”

Turniiri favoriit on TalTech, kes jäi mullu napilt ihaldatud tiitlist ilma, kaotades närvesöövas finaalis Riiale 2:3. “Kui kellegi peale peaks raha panema, siis oleks see isolatsioonist vaatamata TalTech,” hindas Rikand.

Kui TalTechi ja Tartu turniiriks valmistumine on olnud isolatsiooni tõttu häiritud, siis Audentese võistkond sai tähtsate mängude eel hästi treenida. Seega peaks nende mänguvorm olema märgatavalt parem kui kuu aja taguse Eesti karikafinaali eel ning tänaõhtune turniiri avamäng Riia vastu võiks pakkuda võrkpallisõpradele kohe üsna hea etenduse. Finaalturniiri kõiki mänge näeb Postimees.ee vahendusel, publik pole saali lubatud.

Ajakava:

26. veebruar

16.00 1. veerandfinaal Riia Võrkpallikool/LU vs Audentese SG/NK

19.00 2. veerandfinaal Jelgava vs TÜ/Bigbank

27. veebruar

12.00 5.-6. koha mäng

15.00 1. poolfinaal: 1. veerandfinaali võitja vs TK Kaunas VDU

18.00 2. poolfinaal: TalTech/Tradehouse vs 2. veerandfinaali võitja

28. veebruar

12.00 pronksimäng

15.00 finaal

Naiste Balti liiga ajakava ja tulemused on nähtavad SIIN ning turniiritabel SIIN.

scroll to top