fbpx
Close

OM-hõbeda Vildega amatöörklubi muredest, profiklubi ideest ning Eesti, Soome, Läti ühisliigast

Raimonds Vilde. | Foto: Irina Mägi/Saaremaa VK

Riia Tehnikaülikooli peatreener Raimonds Vilde peab ideed Eesti, Soome, Läti ühisliigast heaks, kuid ütleb, et lõunanaabrite pealinnaklubi praeguse eelarvega oleks võimatu taolises sarjas kaasa lüüa.

Riialased kaotasid eile Credit24 Meistriliigas võõrsil 1:3 (-26, 17, -20, -17) Tallinna Selverile ja jätkavad viis mängu enne põhiturniiri lõppu tabelis kuuendal kohal. Vilde hoolealustele sai seekord saatuslikuks ühe liidri, nurgaründaja Aleksandrs Avdejevsi puudumine. Läti koondislane jäi mängust eemale põlvevigastuse tõttu ning tema asendajad ei saanud servi vastuvõtuga hakkama.

“Mul pole mängijatele seekord ühtegi etteheidet,” ütles kogu liiga üks staažikamaid treenereid pärast kohtumist. “Olime psühholoogiliselt valmis võitlema. Jah, mõistagi oli meil raskusi servi vastuvõtul ning sellest tulenevalt langes lõpus ka meie rünnakuprotsent, kuid see on arusaadav. Selver vääris täna võitu, õnnitlen neid. Neil on võrreldes meiega oluliselt rohkem tasemel vahetusmehi võtta ja see sai paljuski määravaks.”

Kas Riia ja Selver võiksid tänavu Eesti – Läti ühisliiga esikoha eest heidelda? “Meilt oleks seda liiga palju loota,” arvas Vilde. “Juba medal oleks meie jaoks suur kordaminek. Tulemused sõltuvad paljuski meie liidritest, (Aleksandrs) Avdejevsist ja (Gatis) Garklavsist – neid vaevab vastavalt põlve- ja seljaprobleem. Kui Avdejevs ja Garklavs saavutavad play-off’iks hea vormi, võime pääseda nelja meeskonna finaalturniirile, kus omakorda on kõik juba ühest-kahest mängust kinni. Kahe võiduni peetavas veerandfinaalseerias on edasipääsu saavutamine keerulisem kui finaalturniirile jõudnuna näiteks medali võtmine. Mis aga Selverit puudutab, siis hooaja alguses tundus mulle, et nad on võimelised liigat võitma, aga hooaja edenedes olen ma selles kahtlema hakanud. Nüüd paistavad nende esitused taas paranemismärke näitavat ja nad võivad turniiri otsustavas faasis väga hästi mängida. Eks ole näha, kuhu tiivad neid kannavad.”

Riia pääses viimati Baltikumi paremaid klubisid ühendavas sarjas medalile kuus ja finaali 13 talve tagasi. 57-aastase Vilde sõnul tehakse Riias jõupingutusi, et Lätisse üle pikkade aastate taas tõsiseltvõetavam klubi luua.

“Riia pole profiklubi. Mõned poisid harjutavad kolm, mõned neli korda nädalas. Jah, mängijad saavad küll natuke raha mängimise eest, aga nad jooksevad trenni otse töölt. Vahel on neil tööl probleemid ja nad ei saa üldse trenni tulla, vahel jäävad seetõttu hiljaks. Ma vihkan sellist süsteemi, sest ma pole harjunud amatöörvõistkonnaga töötama,” tunnistas Vilde. “Aga sellised on ajad. Üritame leida järgmiseks hooajaks mingi lahenduse, et Lätis taas üks selline klubi moodustada, kus vähemalt pooled mängijad oleksid professionaalid. Siis oleks meil ka lootust end Eesti paremate klubidega võrrelda. Praegusel juhul on see välistatud.”

Mida arvab 1988. aasta Souli olümpial NSVL-i koondisega hõbemedali võitnud Vilde aga hiljuti välja käidud Eesti, Soome, Läti ühisliiga ideest ja kui tõenäoliseks peab ta selle teket?

“See oleks esialgu välja käidud formaadi kohaselt Läti klubide jaoks liiga kallis (Vilde peab silmas 36-mängulist põhiturniiri, kus kõik klubid mängiksid üksteisega kodus ja võõrsil – toim.). Meie praegusele Riia võistkonnale oleks see võimatu. Aga nagu ütlesin: kuna me üritame uueks hooajaks klubi eelarvet tõsta, siis võib see sügisel tõenäoline olla. Sportlikus mõttes on Eesti, Soome ja Läti ühisliiga loomine muidugi väga hea plaan. Üritame Läti klubidega mõelda välja lahendusi, kuidas saaksime selles liigas kaasa lüüa. Hiljuti käidi välja näiteks selline plaan, et liigas oleks esialgu n-ö põhja- ja lõunatsoon, mille tulemuste põhjal läheksid tugevamad ja nõrgemad klubid hiljem kokku. Selline lahendus tundub mulle juba tehtavana,” lisas Vilde.

Aleksandrs Avdejevsi vormikõver kajastub ilmekalt ka Riia mängus. | Foto: Irina Mägi/Saaremaa VK

 

scroll to top