fbpx
Close

INTERVJUU | Itaalia agent: Eestis on hetkel mitu väga talendikat võrkpallurit

Märt Tammearu ja Alex Saaremaa. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Võrkpall24 võtab praegusel rahulikul ajal riiulilt välja detsembrikuus lindistatud usutluse, mis jäi toona ajapuuduse tõttu looks vormimata.

Itaalia võrkpalliagent Chiara Castagnetti külastas kolm kuud tagasi Eestit, et näha oma silmaga palliplatsil tegutsemas mitut Credit24 Meistriliiga noort mängumeest. Meie portaal tabas Castagnetti Tallinna Tehnikaülikooli spordihoones pärast TalTechi ja Tartu Bigbanki vahelist põhiturniiri kohtumist, kui agent parasjagu Märt Tammearu ja Alex Saaremaaga põgusa vestluse oli lõpetanud.

Castagnettist endast saaks kokku juba tummise loo. Raske vigastuse tõttu varajases nooruses tipptasemel võrkpalliga hüvasti jätnud naine töötas end üles advokaadina ega vaadanud valusate mälestuste tõttu üheksa aastat ühtegi võrkpallimängu, kuid kiindus seejärel uuesti oma meelisalasse, lõpetas spordiäri valdkonnas magistriõpingud ja kuulub nüüd oma erialal ehk agenditöös vaieldamatute tippude hulka. “Tagantjärele võin öelda, et sportlaskarjääri lõpetanud vigastus ja spordist eemal oldud aastad advokaadina on aidanud mind mu tänases töös väga palju,” tunnistab heatujuline Castagnetti, kui temalt intervjuud palume.

Chiara Castagnetti. | Foto: erakogu

Castagnetti räägib usutluses muuhulgas sellest, kui karm on olelusvõitlus maailma tippliigades ja mida peavad noormängijad karjääriredelil ronides silmas pidama. Ühtlasi tuleb jutuks ka Eesti ja Soome ühisliiga, mis kerkis siinmail rambivalgusse alles kuu aega pärast kõnealust intervjuud.

Chiara, milliseid mängijaid te vaatamas olete?

Jälgin mängijaid, kellega koos töötamisest huvitatud olen: (Märt) Tammearu ja (Alex) Saaremaa, aga veel mõned. Olen vaadanud varasemalt siinse liiga mänge veebiülekannetest, kuid nüüd, kohapeal, jälgin lisaks Tartule ja TalTechile ka Tallinna Selverit. Ma arvan, et teil on siin mitu väga talendikat võrkpallurit. Loomulikult vajavad nad arenemiseks aega, kuid nad on võimelised mitu sammu edasi tegema.

Märt Tammearut peetakse Eesti võrkpallis hetkel üheks talendikamaks nooreks. Mis on teie hinnangul tema tugevused?

Ta on kindlasti huvitav mängija, kui rääkida tehnilisest poolest. Teisalt meeldib mulle tema sihikindlus. Ta tahab mängida, areneda ja õnnestuda. Ent mõistagi peab ta veel kõvasti tööd tegema.

Kas te usute, et Tammearu on juba järgmisel hooajal valmis välismaale siirduma?

Ta võib olla valmis, kuid see ei pruugi tingimata tema jaoks õige samm olla.

Millistes liigades mängimiseks võiks ta hetkel küps olla?

See sõltub tema otsustest. Näiteks Soomes, Saksamaal, Prantsusmaal ja Belgias võiks ta leida endale juba korraliku klubi, kus pääseb algkoosseisu. Euroopa tugevamates liigades võiks ta küll olla valmis treenima, kuid mitte veel mängima. Pean silmas näiteks Poolat ja Itaaliat. Selline on minu arvamus.

Mis on Tammearu nõrkuseks? Kas servi vastuvõtt?

(Mõtleb veidi.) See võib olla tema nõrkuseks küll. Mida nägin mängudes, on see, et ta on liiga keskendunud sellele, et ta ei teeks vastuvõtul vigu. Ja kui üks viga tulebki sisse, mis on 18-aastase mängija kohta täiesti normaalne, siis ta kaotab keskendumise ka rünnakul. Ent veelkord: oma ea kohta on tema võrkpallimängu oskus väga kõrge.

Olete näinud nüüd Eesti võrkpallis mõnda mängu. Kuidas te seda liigat iseloomustaksite ja hindaksite?

Ma arvan, et teie liiga tase on oluliselt tõusnud. See on tasemelt võrreldav ja mõne detaili poolest ehk isegi kõrgem kui Soome liiga. Varem oli Soome liiga selgelt parem. Ma loodan, et ühel päeval te moodustate soomlastega ühisliiga. Mulle tundub, et selline liiga võiks hästi toimida.

Andestage, et vahele segan, ent kuidas üks itaallane Eesti võrkpalliga nii hästi kursis saab olla?

(Naerab.) Ma pean kõigega kursis olema, sest see on minu töö. Olen tegev igas riigis ja pean seetõttu omama ülevaadet kõikidest liigadest.

Oleme ka omakeskis arutanud juba pikemat aega, et soomlastega liitumine annaks kohalikule liigale oluliselt juurde.

Jah, täpselt. Praegu on teie liigas vaid mõned üksikud väga huvitavad mängud, soomlastega koos mängides tekiks taolisi mänge aga palju. Näiteks Prantsusmaa liiga on just seetõttu huvitav, kuna seal ei saa ka parim meeskond kellegi vastu sirge jalaga mängima minna, vastasel juhul ootab tõenäoliselt ees kaotus. Itaalias on aga teisiti. Seal ei kujuta me ette, et Civitanova või Perugia kaotaks näiteks Sorale. See võib juhtuda, kuid on äärmiselt vähetõenäoline. Minu soov oleks seega lähitulevikus näha ka teie piirkonnas liigat, kus konkurents on nii tugev, et kõik mängijad peavad igas kohtumises endast maksimumi andma. Liigad, kus 50-protsendilise pingutusega võidetakse mänge, ei vii edasi mängijaid, meeskondi ega ka liigat.

Mitu taolist talenti teile Eestis on silma jäänud, kes võiks ühel päeval mängida näiteks Poola, Itaalia või Venemaa liigas?

Ma arvan, et seda on liiga vara öelda. Ma nägin palju huvitavaid mängijaid, kuid mitte ühtegi valmisprodukti taolise taseme jaoks. See ei tähenda, et nad ei võiks sinna jõuda. Võivad küll, aga mitte veel praegu. Meie võrkpall Itaalias, aga ka Poolas ja Venemaal on väga füüsiline. See tähendab, et mängijad peavad ka jõusaalis enda kallal kõvasti tööd tegema. Praegu on Eesti talendikad mängijad veel noored ega tee nii kõvasti jõudu, mis oleks tippliigades läbilöömiseks piisav. Aga ma näen potentsiaali. Mängija arenguprotsessis on oluline samme mitte vahele jätta. Näiteks kui leegionär jõuab Itaaliasse ja ei esine nii hästi, nagu temalt oodatakse, siis pole tal enam kerge Itaaliasse kunagi hiljem tagasi tulla. Seepärast olen alati olnud seisukohal, et mängija peaks minema Itaaliasse mängima siis, kui ta on tõesti selle liiga tasemeks valmis. Ma töötan näiteks Sloveenia koondise põhiliberoga (Jani Kovacic). Otsustasime temaga sammu Itaaliasse ette võtta alles nüüd, sest ta oli lõpuks valmis nii füüsiliselt kui ka vaimselt selleks sammuks (27-aastane Kovacic siirdus suvel Ljubljanast Ravennasse – toim.).

Robert Täht. | Foto: Perugia

Siit on hea lõpetuseks küsida, kas Robert Tähe üleminek Izmiri Arkasest Perugiasse oli teie hinnangul õige samm, arvestades seda, milline on Itaalia tippklubis praegu konkurents?

Ma arvan, et Tähe unistus ja eesmärk oli mängida Itaalias. Ta haaras seetõttu võimalusest kohe, kui see tekkis. Tema olukorra teeb eriti keeruliseks reegel, mis ei luba enam kui neljal leegionäril korraga platsil olla. Täht on mõistagi suurepärane mängija. Ma loodan, et ta leiab endale Perugia meeskonnas koha.

*Et karikafinaal ootas intervjuu ajal tartlasi alles ees, ei osanud siinkirjutaja itaallannalt Alex Saaremaa kohta veel küsimusi küsida.

scroll to top