fbpx
Close

INTERVJUU | Karl Eisenschmidt: seda oli näha, kui palju Avole valikturniir ja EM-ile pääs tähendas

Karl Eerik Eisenschmidt (paremal) ja Toms Švans EM-ile pääsu üle rõõmustamas. | Foto: erakogu

Läti rahvusmeeskonna liikmena EM-finaalturniirile pääsenud statistiku Karl Eerik Eisenschmidti sõnul oli edu üks aluseid see, et mängijad saavutasid suve lõpuks hea füüsilise vormi ega lasknud mänguliselt suuri mõõnu sisse.

Võrkpall24 sai Eisenschmidti telefoni teel kätte eile õhtul täpselt tund aega pärast hetke, mil Läti koondis oli Küprosel peetud valikturniiri viimases voorus alistanud 3:0 (15, 21, 23) väljakuperemehed ja taganud 25-aastase pausi järel koha EM-finaalturniirile. D-alagrupp võideti seejuures 2007. aasta Euroopa meistri Hispaania ees.

“Oleme juba söömas. Enamik mehi on telefonis ja vastavad õnnesoovidele. Tuju on hea,” ütleb tänaseks kolm aastat nii Pärnu klubis kui ka Läti koondises statistiku ametit pidanud Eisenschmidt rõõmsalt.

Eisenschmidt mängis noorteklassis Pärnumaal võrkpalli Valdo Järvekülje ja Toomas Jasmini käe all. Mängukaaslasteks olid küll tulevased meistriliigamehed Mihkel Nuut, Jörgen Vanamõisa, Karl Maidle ja Karl Lilles. ent tema ise nii kaugele ei jõudnud. “Minu tipphetkeks võrkpallurina jäi mõnel Järvamaa Võrkpalliklubi treeningul osalemine,” muigab 24-aastane Eisenschmidt, kes on nüüd veidi teises ametis ometi rohkem saavutanud kui kunagised meeskonnakaaslased.

Karl Eerik, palju-palju õnne! Millised tunded hetkel sind valdavad?

Aitäh! Vägevad tunded valdavad! See oli kindlasti minu võrkpallitee suurim hetk. (Muigab.) Ja märgi kindlasti ära, et teisel kohal on Pärnu Võrkpalliklubiga 2019. aasta kevadel Eesti meistrivõistluste poolfinaalis Saaremaa alistamine ja hiljem Eesti meistriks tulemine.

Kas viimastes mängudes Hispaania ja Küprosega oli tunda, et mehi hakkas võidukoorem segama?

Eile (üleeile – toim.) oli kindlasti meestel närv sees. Seda näitasid juba need seisud, mis me kolmandas ja neljandas geimis käest andsime (Läti kaotas Hispaaniale 1:3 ja jättis edasipääsu osas seega kõik eilse hoolde – toim.). Täna ei tekkinud aga kordagi sellist tunnet, et see mäng võiks käest minna. Saime kohe alguses hästi end käima.

Kui raskelt või kergelt Läti koondise loots Avo Keel pingelisi hetki üle elas?

Avo puhul võis näha, kui palju valikturniir ja EM-ile pääsemine tema jaoks tähendas. Olime korra juba Küprosega mänginud, aga vaatasime ikkagi ka enne tänast kohtumist paberilt ja videolt ükshaaval üle kõigi vastasmängijate rünnakusuunad ja omadused.

Keskendusime tegelikult enne turniiri enim mängudeks Moldovaga. Otsisime juba ammu kontaktide kaudu välja kõik nende eelmise valikturniiri mängud ja analüüsisime need läbi. Lisaks valmistusime eraldi nende ühe liidri Dmitrii Bahovi peatamiseks. Skautisime teda lausa Türgi meistriliiga mängude kaudu (töö tasus end ära, sest Läti võitis Moldovat kahel korral 3:0 – toim.). Reeglina me nii varakult ja nii põhjalikult vastaste kohta eeltööd polnud teinud.

Mida Avo enne viimast mängu meestele riietusruumis ütles?

Siin on üks probleem. Kogu kommunikatsioon käib meeskonnas vene keeles, aga minuga räägib Avo eesti keelt. Päris kõigest, mis ta meestele enne mängu rääkis, ma seega aru ei saanud. Just selles osas, mida ta mentaalse poole pealt rõhutas. Taktikalistest juttudest sain aru. Küll aga mäletan, et enne Hispaaniaga mängu ütles ta, et meil on kaks mängu varuks ja võime vabalt “panema” minna.

Tuleme tagasi tänase mängu juurde. Millised mõtted siis peas ringlesid, kui Deniss Petrovs kolmandas geimis seisul 21:21 hüppeliigese välja väänas ja väljakult lahkus?

See hirm tekkis, et kolmas geim läheb nüüd vist ära. Deniss istub praegu siin söögilaua taga ning mulle tundub, et ta naerab ja nutab samaaegselt, kuna ega ta jalg väga heas seisus pole. Aga (Edvins) Skruders tuli mängu, pani kõva servi ja tõstis esimese palli Ozole (Atvars Ozolinš – toim.) tagaliini “kuue” peale. See näitas ära, et ta ei põe ja saab kenasti hakkama. Saigi.

Ja Ozolinš ise ei põdenud ka. Ta oli täna jälle üleplatsimees ja kerkis veidi üllatuslikult kogu turniiril Hermans Egleskalnsi asemel Läti resultatiivseimaks mängijaks. Kas Ozolinši võiks nimetada valikturniiril Läti koondise kangelaseks?

Jaa, punktide põhjal võib nii öelda küll. Eks ta mõnes mängus langes vahepeal ära ka, aga õnneks mitte nii kõvasti, et vahetust oleks pidanud tegema. Atvarsi füüsis on võimas. Ja tema trump ongi see, et ta ei pabista, vaid läheb ka raskeid palle julgelt lööma. Aga kangelaseks võib ka Petrovsit pidada. Geimilõppudes otsis ta kohati natuke küsitavaid lahendusi, aga muidu mängis ikka väga hästi.

Kas selle valikturniiri põhjal võib öelda, et Pärnu Võrkpalliklubi sekkub uuel hooajal konkurentide tasemetõusust hoolimata samuti kullakonkurentsi? Täna tegid mängu ju suisa kolm “pärnakat” – Ozolinš, Kristaps Platacs ja Toms Švans.

Kui meeste vorm säilib, siis kindlasti! Kristaps tuli ikka väga hästi mängu täna. Avo ütles juba suve keskel, kui ma Läti koondise laagriga liitusin, et kui Kristaps nii jätkab, siis on kõik hästi. Ta on eelmise hooajaga võrreldes kõvasti edasi läinud.

Lõpetuseks, millal Läti president teile lennujaama vastu võib tulla?

Me lendame tegelikult homme Vilniusesse ja sõidame sealt bussiga Riiga. Mina, Avo ja Švans paneme Riiast autoga kohe Pärnusse koju.

Läti matšpall

Läti koondis on 2021. aasta EM-finaalturniiril! Palju õnne Avo Keel & Co! Kohtumiseni Tallinnas!
Tänase Küprose vastu 3:0 võidumängu matšpall!

Posted by volley.ee on Pühapäev, 6. September 2020

Karl Eerik Eisenschmidt (all vasakul) koos Läti koondisega. | Foto: CEV
scroll to top