Naiste EM: 38 aasta järel EM-ile pääsenud Rootsi naiskond on jõudnud veerandfinaali

Rootsi naiskond pärast võitu Bulgaaria üle. Diagonaalründaja Isabelle Haak (nr 10) ülemises reas vasakult neljas. | Foto: CEV

Naiste EM-finaalturniiril on jõutud veerandfinaalideni. Pühapäeval selgub, kes kroonitakse Euroopa meistriks. Suurfavoriidid on seni läbinud turniiri enesekindlalt.

Turniiri suurima üllatuse on seni valmistanud rootslannad, kes kaheksandikfinaalis alistasid tänavu Euroopa Kuldliigas triumfeerinud Bulgaaria koondise 3:2 (12:25, 25:21, 25:22, 14:25, 19:17).

Bulgaarias Plovdivis toimunud sõelmängus vedas Rootsi vedurit taas 22-aastane ründetäht Isabelle Haak, kes tõi mängu parimana 26 punkti. 38 aasta järel taas EM-ile pääsenud rootslannade parim oli Haak ka alagrupiturniiril. Naabritevahelises lahingus Soomega kogus klubivõrkpalli Istanbuli Vakifbankis mängiv Haak oma kontole harvanähtavad 42 (!) punkti.

Pääsu eest nelja parima sekka heitlevad rootslannad teisipäeval Hollandi koondisega, kes sai kaheksandikfinaalis jagu Saksamaast 3:1 (25:22, 23:25, 25:19, 25:23). Tolles mängus särasid hollandlannade poolel nurgaründajad Anne Buijs ja Nika Daalderop, kes kogusid vastavalt 28 ja 22 punkti. Rootsil on võimalus teha vigade parandus alagrupivoorus Hollandi vastu saadud 0:3 (21:25, 20:25, 13:25) kaotuse eest.

“Alagrupis Hollandi käest saadud kaotust me väga tõsiselt ei võta, sest mõlemad võistkonnad olid juba edasipääsu kindlustanud. Saame mängida pingevabalt ning seetõttu on meil oma võimalus kindlasti olemas,” selgitas Rootsi koondise libero Sofie Sjöberg Kungälvs-Postenile antud kommentaaris,

Teine üllatus sündis pühapäeval, kui Belgradis kohtusid Horvaatia ja Prantsusmaa. Viimane kindlustas 3:2 (16:25, 25:21, 22:25, 25:22, 15:12) mängu järel pääsu kaheksa parima sekka. Tänavuse Kuldliiga hõbedanaiskonna üle võidu saavutanud prantslannad jõudsid viimati veerandfinaali 8 aastat tagasi. Nüüd läheb aga naiskonnal raskeks, sest vastu astub Serbia koondis, kellele alagrupis kaotati kindlalt 0:3 (14:25, 13:25, 16:25).

Horvaatia 3:2 alistanud Prantsusmaa naiskond. | Foto: CEV

Peamised favoriidid EM-tiitlile – Türgi, Itaalia ja Serbia – on seni turniiri läbinud suuremate takistusteta. Kõik kolm naiskonda on EM-i vältel loovutanud vaid kaks geimi. Suurima pingutuse kaheksa parima sekka saamiseks pidi tegema Itaalia, kes sai 3:1 (25:14, 23:25, 25:17, 25:12) jagu tugevast Belgia koondisest.

Itaallannad lähevad veerandfinaalis kokku Venemaa naiskonnaga, kes alistas eile 3:1 (27:25, 25:20, 19:25, 25:23) Valgevene. Märkimisväärse tähiseni on jõudnud 17-aastane Venemaa koondise nurgaründaja Arina Fedorovtseva, kes on kuue mängu jooksul kogunud 33 serviässa, mis on senise turniiri rekord.

Kaheksandikfinaalis 3:1 (25:13, 22:25, 25:14, 25:13) Tšehhi alistanud Türgi koosseis on läbi teinud muutusi. Kogenud 33-aastane diagonaalründaja Meryem Boz ei saa positiivse koroonatesti tõttu naiskonda edasi esindada. Nurgaründaja Meliha Ismailoglu vigastas treeningul hüppeliigest ning teda kasutatakse vajadusel liberona. Teisipäevases veerandfinaalis kohtuvad türklannad Poola naiskonnaga.