fbpx
Close

Tallinn jätab EM-iga hüvasti: Eesti vajab imevõitu, olümpiavõitjate treener lubas võõrustajaid austada

Oliver Venno ja Eesti koondis vajavad Prantsusmaa vastu täielikku õnnestumist. | Foto: Siim Semiskar/CEV

20 aastat tagasi, 2001. aasta sügisel, saatis Eesti korvpallikoondis oma värskelt valminud kodusaalis Saku suurhallis korda esimese suurüllatuse, kui alistas EM-valiksarja D-alagrupis täismaja ees 63:59 Sydney OM-hõbeda Prantsusmaa. Täna vajab Eesti samas saalis ja sarnastes tingimustes taas D-alagrupis väikest imet, seekord vaid spordialaks võrkpall ja võistluseks mitte valik-, vaid finaalturniir.

Kell 20.00 algavas kohtumises on kõik lihtsamast lihtsam: kui Eesti võidab, oleme neljandana alagrupist edasi, ja kui kaotame, jääme kuue võistkonna konkurentsis viiendaks või kuuendaks. Probleem on aga selles, et Prantsusmaa näol on tegu värske olümpiavõitjaga, kes juhib D-alagruppi täisedu ehk nelja võidu ja 12 punktiga. Alagrupi võidust jätaks neid ilma vaid 0:3 kaotus, juhul kui Saksamaa suudab tänases esimeses mängus Slovakkiat 3:0 võita. Eesti kaotuse puhul pääseb alagrupist viimasena edasi Avo Keele juhendatav Läti.

Eesti ja Prantsusmaa mängule oli kaks tundi enne kohtumise algust saadaval veel 20 piletit, ent needki on ilmselt nüüdseks juba müüdud.

“Hakkame valmistuma Eestiks täna õhtul ja vaatame, mida teha suudame,” ütles Prantsusmaa peatreener Bernardo Rezende eile pärast tulemusega 3:0 Läti alistamist Võrkpall24’le. “Tean, et Eesti jaoks on meiega mäng viimane võimalus edasipääsu püüda. Loodame, et tuleb hea mäng.” Kas Prantsusmaa mõtted ja tegevused on juba vaikselt playoffile suunatud? “Jah, keskendume juba playoffile ja kui meil peaks olema mõni riskante koht ehk keegi põhimeestest vajab puhkust, siis arst ja füsioterapeut ütlevad mulle seda ja olen valmis neid mitte mängitama. Aga me austame Eesti koondist, eriti veel nende kodus, ja mängime ikkagi parima võimaliku koosseisuga.”

“Ma tahaksin siinkohal veel kiita Eestit suurepärase korralduse eest,” jätkas Rezende. “Eesti ja Tallinn on minule tuttavad kohad juba 1980ndatest aastatest. Mängisin siin näiteks Riia Radiotehniki vastu,” meenutas brasiillane, kelle poega Bruno Rezendet peetakse maailma üheks paremaks sidemängijaks.

Prantsusmaa koondise uus loots, pärast olümpiavõitu Laurent Tillie’lt koha üle võtnud Bernardo Rezende. | Foto: Siim Semiskar/CEV

Eesti koondise põhimehed on pidanud kodusel turniiril pikki mänge ja saanud kõvasti vatti, ent loodetavasti minnakse väikestest tervisemuredest hoolimata platsile oma parimas rivistuses. Prantslased võivad täna kahele ründetähele Earvin N’Gapeth’le ja Jean Patry’le anda puhkepäeva, sest mõlemad on sisuliselt kogu senise turniiri platsil olnud. Samas pole see sugugi kindel, kui uskuda peatreeneri eelmistes lõikudes öeldut. Sidemängijatest peaksime nägema täna pallivõlur Benjamin Toniuttit, kes eile käis väljakul vaid episoodilisest vahetusest.

Eesti koondise eeldatav algkoosseis: sidemängija Robert Viiber, nurgaründajad Kristo Kollo ja Oliver Venno, diagonaalründaja Renee Teppan, temporündajad Andri Aganits ja Ardo Kreek (kapten), libero Silver Maar.

Prantsusmaa koondise eeldatav algkoosseis: sidemängija Benjamin Toniutti (kapten), nurgaründajad Trevor Clevenot ja Yacine Louati, diagonaalründaja Jean Patry, temporündajad Mousse Gueye ja Barthelemy Chinenyeze, libero Ženja Grebennikov.

Tänasega saab ühtlasi läbi Eesti esimene pallimängu olümpiaala tiitlivõistluste finaalturniiri võõrustamine. Üheksa päeva jooksul peetakse Tallinnas kokku 15 võrkpallikohtumist. Seega tasub täna veel viimast võtta. Kaheksandikfinaalidega jätkatakse juba Tšehhis ja Poolas.

scroll to top