fbpx
Close

INTERVJUU | Ioannis Kalmazidis: Saaremaa on tippklubi, kes loodi tiitlite võitmiseks

Ioannis Kalmazidis. | Foto: CEV

Saaremaa Võrkpalliklubi uus peatreener Ioannis Kalmazidis sõnas esimeses intervjuus Eesti meediale, et tema esimeseks ülesandeks saab olema mängijatega ühise keele leidmine.

51-aastane Kalmazidis, kes käis mängijana Rootsiga mitmetel tiitlivõistlustel ja on treenerina võitnud erinevate klubidega Kreeka meistritiitli, paistab ajakirjanikega suhtlevat meelsasti. Ta ütleb, et ootab eelseisvat väljakutset suure huviga, kuid tunnistab samas, et kõigi klubi poolt seatud eesmärkide saavutamine ei saa olema sugugi kerge.

Ioannis, tere tulemast homme Eestisse! Kui palju te täna üldse meie võrkpallist teate?

Ma pole kindlasti Eesti võrkpalliga nüanssideni kursis, kuid tean, et teil on suured traditsioonid sel alal. Samuti olen kursis, et nii Eesti rahvusmeeskond kui ka -naiskond on kerkinud viimasel kümnendil uuele tasemele. Teil on näiteks meeste koondises mitmed väga head mängijad. Olen Eesti võrkpalli head taset kogenud ise Rootsis olles ja teie erinevate võistkondade vastu mängides. Samas, näiteks Eesti – Läti liiga kohta ei tea ma kuigi palju. Üht võin aga kinnitada: olen väga elevil Eestisse tulemise eel.

Kui palju te Saaremaa Võrkpalliklubist teadsite enne klubiga kontakti tekkimist?

Olin kursis, sest jälgisin eelmisel hooajal eurosarju. Teadsin, et selline klubi on olemas. Nüüd, viimase nädala jooksul, olen näinud videolt ka mõnda nende mängu ja uurinud statistikat. Ja karikafinaali vaatasin muidugi ka.

Millal Saaremaa klubi teiega ühendust võttis?

Esialgu käis suhtlus läbi ühe agendi, kes ütles mulle, et Saaremaa kaalub treenerivahetust. Ta uuris, kas mul oleks selle töö vastu huvi. Klubiga hakkasin otse suhtlema esmaspäeval.

Kas te oskate juba praegu videote ja statistika põhjal öelda, mida võiks või peaks meeskond oma mängus muutma?

Vaadata videolt paari mängu ja töötada meeskonnaga nende kõrval – need on kaks erinevat asja. Selge on see, et Saaremaa klubi mängijad teavad hästi võrkpallimängu põhitõdesid. Väga raske on praegu öelda, mida me kindlasti muutma peaksima. Ma arvan, et eelmine treener (Urmas Tali) tegi selle meeskonnaga tegelikult väga head tööd ja nad mängisid hästi. Ent ma usun, et ehk on see meeskond veel paremaks võimeline. Tegu on protsessiga. Õpime üksteist esmalt tundma. Üritan mängijatele selgeks teha oma filosoofia. Ma arvan, et kokkuvõttes on võrkpall ikka võrkpall. Muuta tuleb pisidetaile, näiteks mängijate enesekindlust kasvatada.

Kas selles meeskonnas on palju potentsiaali?

Ma arvan, et Saaremaa potentsiaal on suur. Siin on saanud kokku hea sümbioos kogenud ja kõrgel tasemel mänginud Eesti koondislastest ja headest leegionäridest.

Kui pikk on teie leping?

Esialgu selle hooaja lõpuni, ent kui mina olen meeskonnaga rahul ja meeskond on minuga rahul, siis muidugi saab seda pikendada.

Kas klubi ootab teilt mõlema allesjäänud tiitli võitmist?

Jah, see on selge eesmärk. Ja see on ka loogiline. Saaremaa on tippklubi, kes on loodud selleks, et võita võimalikult palju tiitleid. Samuti on minu eesmärk viia meeskond eurosarjas ühe ringi võrra kaugemale ehk veerandfinaali. Eesmärkide täitmine ei saa kindlasti olema lihtne, eriti jaanuaris, mil meil on palju mänge, kuid sellega peab toime tulema.

Kuidas te end treenerina iseloomustaksite?

Minu filosoofia on see, et ma üritan alati mängijatele oma nägemuse selgeks teha. Et miks ma midagi just nii või naa teen. Et mängijad saaksid aru minu plaanist ega teeks midagi vastumeelselt. Kui mängija ja treener mõistavad üksteist, on see kõigile hea.

Seega olete te pigem n-ö mängijate treener, mitte karmi käega juhendaja?

See oleneb mängijast. Ühega tuleb olla veidi karmim, teisega sõbralikum. Aga üldiselt on mul, jah, olnud mängijatega väga head suhted.

Millist mängu meeldib teile oma meeskondadega mängida? Kas see sõltub konkreetselt materjalist, mis on parasjagu kätte sattunud?

Muidugi on igal treeneril oma taktikaline nägemus, aga teil on õigus – alati tuleb vaadata ka seda, millised mängijad sul kasutada on. Kui tegu on pika meeskonnaga, kellel on hea blokk-kaitse, siis tuleb sellele rõhuda. Võrkpall on viimastel aastatel nii tempo kui ka taktika osas palju muutunud.

Viisite Saaremaa praeguse nurgaründaja Javier Jimeneze 2015. aastal Saloniki PAOK-iga Kreeka meistriks ning tema valiti seejuures liiga parimaks mängijaks. Tänavu pole Jimenez oma parimat mängu veel näidanud. Kas lubate selles osas muudatusi?

(Naerab.) Ma ei saa seda lubada, aga ma annan endast parima. Nii palju, kui olen aru saanud, on ta viimasel ajal juba natuke paremini mängima hakanud. Loodan, et peagi hakkab ta palju paremini mängima.

Kui palju te Eestis olete varasemalt käinud?

Mitmeid kordi erinevate meeskondadega, samuti Rootsi koondislasena. Ja viimati Kreeka naisjuunioride treenerina. Aga Saaremaale pole ma veel jõudnud!

Nüüd tekib teil see võimalus. Lõpetuseks, mida ütleksite täna Saaremaa Võrkpalliklubi poolehoidjatele?

Ütleksin esiteks seda, et ootan seda väljakutset suure põnevusega. Olen näinud mõnda videot ja tean, et Saaremaale ja Kuressaarele meeldib väga võrkpall ja nad toetavad meeskonda kõvasti. Lubada saan aga vaid seda, et annan endast parima. Loodan, et mul õnnestub nii meeskonda tervikuna kui ka mängijaid individuaalselt paremaks teha.

Loe ka: Saaremaa Võrkpalliklubi peatreeneriks saab 30 aasta tagune EM-hõbe

Saaremaa Võrkpalliklubi. | Foto: Saaremaa VK
scroll to top