fbpx
Close

Esna finaalturniiri kammitsatest: saime kõvasti koolirahasid maksta

Sten Esna. | Foto: Grete Isabel Huik/Tartu TBD-Biodiscovery

Tartu Ülikool/Bigbanki naiskond läheb Balti liigas püüdma homme pärastlõunal klubi ajaloo teist esikohta, sest alistas Kaunases toimuval finaalturniiril poolfinaalis üllatavalt kindlalt 3:0 (25:13, 25:17, 25:17) Tallinna Ülikool/Kikase. Võrkpall24 jutustas mängu järel Kikase peatreeneri Sten Esnaga.

“Õnnitlen Tartut! Tulemus on meie jaoks pettumus, eks saime kõvasti koolirahasid maksta,” rääkis kolmandat peatreeneriaastat viljelev endine tipplibero ausalt. “Aga usun, et iga halb asi elus on millegi jaoks ka hea.”

“Murdepunkt oli esimese geimi keskpaik, kus kaotasime kolm pikka rallit järjest ja ei suutnudki sellest taastuda. Tartu oli täna parem ja ei lasknud meid õnnestuma. Proovisime abitreener Laos Lukasega asetuste ja vahetustega mängu muuta, aga head käiku me ei leidnudki. Ega seda kaotust ilusamaks rääkida pole mõtet, aga olen ikkagi uhke, et me lõpuni võitlesime,” jätkas peatreener positiivsemal noodil.

Esna usub, et naiskonna tegelikud oskused ja võimed on täna näidatust paremad. Ka peatreeneri enda jaoks oli tegu esimese tõsise kohamänguga, kuid sellegipoolest arvas ta, et pinged võisid täna Kikase mängule otsustava hoobi anda. “Ehk tõesti see play-offi tunne natuke kammitses. Mõni mängija ei teinud liigutusi tavapäraselt vabana, oli natuke krampis. Aga tiimi sisekliima on meil tegelikult lahe.”

Mida saaks Tallinna Ülikool ühe ööga parandada, et homme pronksmedal teenida? “Minu soov on süstida naiskonda entusiasmi ja head meelt. Lisaks saan anda ka seda usku, et homme on jälle võimalik alustada valgelt lehelt – oskused on meil tegelikult olemas. Läheme lihtsalt mängima,” oli 39-aastasel treeneril siht selge.

“Soovin, et mängijad naudiks ja lustiks. Ööpäevaga muud väga ei teha ei ole. Taktikaliselt teame, mis Jonava teeb – julgen arvata, et nemad tulevad meile homme vastu (Jonava pidas intervjuu valmimisel veel teist poolfinaalmängu põhiturniiri võitja Kaunase vastu – toim.). Aga eeskätt otsime enesekindlust ja usku. Ma tean, kuidas naiskond on võimeline mängima.”

Otsust teisipäevasest liigamängust Viljandi Metalli vastu valmistumise eesmärgil loobuda Esna ei kahetsenud ja rõhutas, et tagantjärele tarkus on täppisteadus. “Jään endale kindlaks, et minu soov oli parimat teha ja mitte mängijaid koormusega üle forsseerida. Tagantjärele… kurat seda teab, selgeltnägija ma kahjuks ei ole. Võib-olla tõesti oli see võistkonna häälestamise mõttes vale otsus,” mõtiskles Kikase loots. “Arvan, et füüsiliselt olime väga heas konditsioonis – pigem oli see võistlusnärv, mis ei lasknud teatud asju heal tasemel teha.”

Tartu naiskonna hea mängumootor Esna jaoks suur üllatus ei olnud, tallinlastel oli plaan olemas ja teati, mis neile emajõelinnast vastu tuleb. “Võib-olla teatud asjadega üllatas Laura Reiter. Tema panus just esimeses geimis oli suurem, kui enne arvata oskasin -kiitus talle!” jätkub kaotajanaiskonna treeneril häid sõnu nurgaründajale, kes tõi kogutud kuuest silmast 3 just esimeses vaatuses. “Teised tegid lihtsalt oma ära, Reiter tavalisest rohkem. Aga jällegi – enamjaolt mängisime me ise väga kramplikult.”

Homset pronksikohtumist läheb Kikas Esna sõnul kindlasti võitma, kuid selleks peab naiskond suutma olemasolevat jõudu välja näidata. “Enne mängu on võiduvõimalus 50-50. Peame suutma mentaalselt olla olukorras, et oleme ühtne löögirusikas. Tahame seda medalit, et panna liigale võidukas punkt ja et kojusõit oleks rõõmsameelne!”

Sten Esna on mängijana neljakordne Eesti meister, kuid treenerikarjääri esimene medal on mehel veel võtmata. Saavutuse tähenduse peale mõtleb Esna intervjuud andes pikalt. “Ausalt, ma pole enne seda küsimust üldse sellele mõelnud! See tähendab palju treeningtunde, mis ma olen pannud nendesse tüdrukutesse ja naistesse, aga ka palju kodust, perest ja lastest eemal veedetud tunde. Et me siia jõudnud oleme, siis järelikult olen treenerina seitse-kaheksa aastat õiget asja teinud. Aga seda ma teha ei suudaks, kui tüdrukud kaasa ei tuleks ja ei usuks sellesse, mida ma neile anda proovin.”

“Kummardus naistele ka selle eest, et nad on suutnud mind samuti õpetada. Mulle on see olnud ääretult õpetlik aeg ja olen ise palju arenenud. Loodan, et olen ka neile suutnud midagi tagasi anda,” lõpetab Esna südamlikult.

scroll to top