Naiste olümpiavõrkpall: hiinlannade treener võttis vastutuse, üks veerandfinaalipilet veel mängus

Ameeriklannade senine vedur Jordan Thompson pidi teises geimis hüppeliigesevigastuse tõttu väljakult lahkuma, kuid saabunud info tõotab head. | Foto: FIVB

Juuli viimaseks päevaks jagus olümpiamängude naiste võrkpalliturniiril taas hommikust õhtuni põnevaid spordielamusi. Enamus veerandfinaliste on selgeks saanud juba enne alagruppide viimast vooru ja nende seas ei näe me 2016. aasta kuldmedalisti Hiinat. Probleemsemaks on hakanud kujunema ka teiste favoriitide käekäigud.

Võistluspäev algas seni veel võiduta olnud naiskondade heitlusega. Tabelipunktid sai kirja Dominikaani Vabariik, kes mängis kindlalt 3:0 (25:19, 25:18, 25:10) üle Keenia. Sellega hoidsid võitjad elus ka oma veerandfinaaliunistused, samas kui keenialannadele seda võimalust enam ei eksisteeri. Võitjate edukaim oli 13 punkti toonud temporündaja Lisvel Eve, kes kirjutas naiskonna kolmeteistkümnest blokist kuus enda nimele. Aafrika esinduse heaks tõi parimana 8 silma kõigest 168 sentimeetri pikkune nurgaründaja Leonida Kasaya.

Päeva teises mängus, kus kohtusid võrkpallimaastiku suurrivaalid USA ja “neutraalne” Venemaa, said võrkpallifännid näha üllatavalt ühekülgset kohtumist. Esimese geimi viie punktiga kaotanud ameeriklannad pidid teise geimi alguses üle elama ehmatuse, kui naiskonna resultatiivseim mängija Jordan Thompson väänas blokis hüppeliigest ja pidi seetõttu väljakult lahkuma. Andis see juhtum siis jõudu juurde venelannadele või šokeeris Thompsoni lahingukaaslasi, mine tea – igatahes kaotati teine geim juba kolossaalse vahega ning ka kolmandaks geimiks ei suudetud end piisavalt koguda. ROC võitis mängu 3:0 (25:20, 25:12, 25:19) ja nii sai endine alagrupi liider USA kirja oma esimese kaotuse.

Venemaa olümpiakomitee naiskonna parim oli taas Natalja Gontšarova, kes tõi 26 punkti. Ameerika Ühendriikide koondisest keegi kahekohalise punktisummani ei küündinud – parimatena tõid 7 punkti naiskonna kapten Jordan Larson ja Novaras klubivõrkpalli mängiv keskblokeerija Haleigh Washington.

“Meie sideout (rünnaku ülesehitus servi vastuvõtust – toim.) oli nende tugevast servist, blokist ja kaitsest väga häiritud,” andis vastastele au kaotajate peatreener Karch Kiraly, kes on ainsa võrkpallurina võitnud oma mängija-aastatel olümpiakulla nii saali- kui rannavõrkpallis. Samuti lootis ta maailma võrkpalliföderatsioonile antud intervjuus, et Thompsoni vigastus võiks olla tõsidusvahemikus “kerge” kuni “keskmine”. Thompson ise postitas sotsiaalmeedias, et midagi hirmtõsist hüppeliigese osas diagnoositud ei ole ning ta loodab pea taas naiskonnaga väljakule joosta. “Jordan on teinud seni väga hea turniiri. Loodame ta kiirelt tagasi võistlusvormi saada,” oli Kiraly optimistlik.

Türgi võit Argentiina üle tegi selgeks kõik B-alagrupi veerandfinalistid, sest türklaste kindel 3:0 (25:23, 25:20, 25:18) triumf tagas neile igal juhul piisavalt hea geimide suhte, et alagrupis nelja parema sekka tulla. Võiduka naiskonna parimana tõi Istanbuli Eczacibasi pallur Hande Baladin 14 punkti. Kaotajate poolel skooris 12 punkti diagonaalründaja Erika Mercado, kes läheb tuleval hooajal Kreeka kõrgliigas teiste seas vastamisi ka meie Kadi Kullerkannuga.

Järgmisena läksid vastamisi kaks veel kaotuseta naiskonda: Serbia ja Brasiilia. Vaatamata Tijana Boskovici järjekordsele superpartiile (32 punkti) suutis seekord mõõduvõtust tulemusega 3:1 (25:20, 25:16, 23:25, 25:19) võitjana väljuda Lõuna-Ameerika võrkpallimaa ning just nemad jätkavad ainsana ainult võitude teel. Tandara panustas brasiillaste võitu 19 punkti ning oli maailma võrkpalliföderatsioonile intervjuud andes õnnelik, et eesmärk alagrupp võita sai täidetud. “Mul ei ole viimases kolmes mängus olnud parimad esitused, kuid olen suutnud hästi servida ja blokeerida ja seeläbi võistkonda aidata,” arutles Tandara peale suurt võitu.

32 punkti toonud Tijana Boskovicil ei jäänud muud üle, kui käsi laiutada. | Foto: FIVB

Päeva ainus viiegeimiline lahing oli Aasia koondiste siseasi. Korea 3:2 (25:19, 19:25, 25:22, 15:25, 16:14) paremus Jaapani üle sai selgeks alles viiendas geimis, mis lõppes ülinapilt võõrustajate kahjuks. Korealannade võidu sepistas taaskord kapten Kim Yeon Koung, kes tõi lausa 30 punkti; jaapanlaste resultatiivseim oli Sarina Koga 27 punktiga. Viimased kaks palli maha löönud ja kokku 15 punkti skoorinud Park Jeongah sõnas peale võitu, et tundis tähtsate tõstete realiseerimise järel suurt kergendust – pinget oli terve mängu ajal tunda. “Meie selle mängu tugevused olid serv, blokk ja kõrgete pallide löömine,” tõi Park välja mängu võtmekohad.

Kuna B-alagrupis saatis Hiina lähikonkurenti Türgit edu, siis sellega kustusid 2016. aasta olümpiamängude kuldmedalisti lootused alagrupist edasi pääseda. Samuti ei teinud enam kaasa hiinlannast superstaar Zhu Ting, kes jäi vigastusega pingile. Ülejäänud naiskond näitas aga viimaks kõrget klassi ja koos suudeti 3:0 (25:21, 25:20, 26:24) alistada üks turniiri suurfavoriit Itaalia. Hiinlaste mänguvankrit vedas Li Yingying, kes tõi 15 punkti. Itaallaste resultatiivseim naine Paola Egonu tegi 18 toodud punkti kõrval taas rohked 17 omaviga.

“See, et me veerandfinaali ei pääsenud, oli ootamatu,” nentis Hiina peatreener Lang Ping maailma võrkpalliföderatsioonile antud kommentaaris. “Pean välja ütlema, et treenerina on see minu vastutada.”

Kuigi hiinlannad teadsid, et lootus on läinud, olid nad Itaalia alistamise üle ilmselgelt rõõmsad. | Foto: FIVB

Kui B-alagrupis on selgeks saanud kõik edasipääsejad – nendeks on Itaalia, Venemaa olümpiakomitee, USA ja Türgi – siis A-alagrupis on üks veerandfinaalkoht veel enampakkumisel. Esikolmik Brasiilia, Serbia ja Korea on pileti lunastanud, viimane pääse läheb loosi homses mängus Dominikaani Vabariigi ja võõrustaja Jaapani vahel. Tulemusi ja muud turniiriga seotut saab lähemalt uurida FIVB olümpiavõrkpalli kodulehelt.