fbpx
Close

Ajaloolise hetke ootuses: Soome võrkpalliprofessorist on saamas Venemaa koondise peatreener

Tuomas Sammelvuo on teinud tänavu Kemerovo Kuzbassiga paljude hinnangul suisa imet. | Foto: Kalle Parkkinen/Newspix24/SIPA/Scanpix

Venemaa rahvusmeeskonna peatreeneriks on kohalike meediakanalite andmetel saamas endine Soome tippmängija Tuomas Sammelvuo.

Sammelvuo lõpetas mängijakarjääri 2013. aastal, kui talle pakuti Soome koondise juhendaja rolli. Juba järgneval aastal tüüris heledapäine võrkpalliprofessor meie põhjanaabrid MM-il üheksandaks ning valiti Soome aasta treeneriks.

Viimasel kolmel hooajal on Sammelvuo samaaegselt Soome koondisele juhendanud Venemaa kõrgliigaklubi Kemerovo Kuzbassi. Kui eelmisel kevadel lõpetati hooaeg rekordilisel neljandal kohal, siis tänavu on mängitud veelgi paremini. Kohalikus Superliigas paiknetakse hetkel Kaasani Zeniidi järel teisel kohal ning CEV karikasarjas on jõutud poolfinaali.

Venemaa koondise peatreeneri koht vabanes veebruari keskel, kui Sergei Šljapnikov lahkus ootamatult ametist. Kaks aastat tüüri juures olnud Šljapnikov asus 2022. aastal Venemaal toimuva MM-finaalturniiri korralduskomitee juhiks.

Juhul, kui RIA Novosti ja teiste Venemaa uudisteagentuuride info osutub tõeks, teeb Sammelvuo nii Venemaa kui Soome võrkpalliajalugu. Esiteks, Venemaa koondist pole sel kümnendil juhendanud välismaalane, ja teiseks, temast saaks esimene maailma tippkoondist treeniv soomlane.

43-aastane Sammelvuo asuks juhendama tõelistest superstaaridest koosnevat meeskonda, mille kuulsamad nimed on Maksim Mihhailov ja Dmitri Musserski. Keelebarjääri tunnustatud soomlasel ei teki, sest lisaks soome, inglise, prantsuse, itaalia ja jaapani keelele valdab ta hästi ka vene keelt. Muide, Šljapnikov andis Sammelvuo peatreeneriks määramise osas ka tugeva vihje, kui sõnas hiljutises intervjuus, et uueks juhendajaks peaks saama inimene, kes “pole tingimata venelane, kuid tunneks hästi nii vene keelt kui venemaa võrkpalli”. Taolistele kriteeriumitele vastab veel vaid Zoran Gaijc

Ühtlasi tähendaks Venemaa koondisega liitumine seda, et Sammelvuo peaks lahkuma Soome meeskonna eesotsast. Et Soome koondise hetkeseis pole nii hea nagu mõne aasta eest, ei tohiks otsuse langetamine justkui liiga raske olla, olgugi et Sammelvuo on rahvuskoondist juhendanud alati suure südamega, olgu käsil paremad või halvemad ajad.

scroll to top